Producenci żywności uspokajają: nie boimy się CETA. Umowa jest korzystna dla branży spożywczej

Polska żywność jest uważana na świecie za towar premium. I to polscy producenci skorzystają dzięki umowie o wolnym handlu UE z Kanadą - przekonuje Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Gantner uważa, że dzięki umowie producenci z krajów z UE, w tym z Polski, mają szansę wejść na potężny rynek z bardzo dużą liczbą bogatych konsumentów. Natomiast obawy, że zaleje nas kanadyjska żywność GMO, są jego zdaniem przesadzone.

- Umowa w żaden sposób nie narusza bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej. Aby Kanada mogła cokolwiek wprowadzić na polski rynek, musi spełnić wymogi europejskie, także w zakresie informowania o składzie, w tym o obecności GMO - powiedział Gantner podczas IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu w Warszawie. Podkreślił też, że zasady dotyczącej spełniania wymogów nie będzie można w przyszłości zmienić. Jeżeli UE zaostrzy przepisy, to będą one musiały być spełnione przez kanadyjskich eksporterów.

Gantner przypomina, że umowa CETA znosi zdecydowaną większość barier dostępu do rynku. To jego zdaniem oznacza, że jeżeli Polska radzi sobie ze sprzedażą żywności w wielu krajach Unii, to da sobie także radę w Kanadzie.

rolinictworolinictwo Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

CETA, czyli Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada, zostało wynegocjowane w 2014 r. Ma zostać podpisane 27 października podczas szczytu UE-Kanada, o ile do tej pory zgodzą się na to wszystkie państwa UE. Takiej zgody nie wyraziła jeszcze Belgia, ponieważ podpisaniu umowy sprzeciwił się parlament francuskojęzycznego regionu Walonia. Zastrzeżenia zgłaszają też Rumunia i Bułgaria. Tu problemem jest utrzymywany przez Kanadę wymóg wizowy wobec obywateli tych dwóch krajów.

Nawet jeśli umowa zostanie podpisana, to w pełni wejdzie w życie dopiero po jej ratyfikacji przez wszystkie kraje UE i Kanadę. 

Zobacz także WIDEO: "Nasz protest jest prodemokratyczny, prokonsumencki i antykorporacyjny". W Warszawie demonstrowali przewnicy umów CETA i TTIP

Więcej o:
Komentarze (48)
Producenci żywności uspokajają: nie boimy się CETA. Umowa jest korzystna dla branży spożywczej
Zaloguj się
 • zosima

  Oceniono 10 razy 4

  Polska Federacja Producentów Żywności: COCA COLA, CARGILL, DANONE, FERRERO, FRITO LAY, JACOBS DOUWE EGBERTS... To chyba wystarczy, żeby zrozumieć, że poparcie tej instytucji dla CETA to raczej niedźwiedzia przysługa.

 • mazbip

  Oceniono 8 razy 4

  Trudno o lepsze zdjecie do tego artykulu. Prezesi nie musza sie martwic, oni nie orza i sieja.

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 9 razy 3

  Ocieplanie atmosfery w GW, wokół CETA i TTIP, czas zacząć!

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 5 razy 3

  Panie Gantner, czy producenci tacy jak na zdjęciu nr I także są członkami reprezentowanej przez Pana Federacji?

 • brauling

  Oceniono 9 razy 3

  Niegudzmy sie na TTIP I CETA to kon trojanski dla nazego rolnictwa i gospodarki

 • mazbip

  Oceniono 7 razy 1

  Ja nie rozumiem dlaczego w kampanii przeciwko CETA uzywa sie takich argumentow jak GMO. To zupelnie absurdalne, pies lezy gdzie inndziej pogrzebany, np. prywatne sady. Suweren traci kontrole nad gospodarka swojego kraju, ta kontrole przejmuje miedzynarodowa klasa kapitalistyczna. Podatnik bedzie musial placic korporacji za to ze nie uzyskala zysku, gdy tak uzna prywatny sad. Po co parlamenty, sady itd. Cala wladzy w rece rad, tym razem rad nadzorczych. Ja bardzo chetnie mialbym zywnosc GMO w Europie, to jest niestaty sabotowane przez zielonych fanatykow, ktorzy strasza ludzi przed GMO tak jak wczesniej straszono przed pieklem.

 • sondasz

  Oceniono 5 razy 1

  Piep.rzycie. Skoro korpo będą mogły pozwać o uniemożliwianie biznesu, to na dzień dobry możecie swoje normy w buty wsadzić...

 • drzejms-buond

  0

  To prawda co mówi Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. Im żadne umowy nie zaszkodzą, wprost przeciwnie. Wystarczy spojrzeć na dole ich strony na listę beneficjentów- sami UTYLIZATORZY ŻYWNOŚCI GMO. Według mnie wszyscy powinni płacić podatek ( akcyzę?) za rozprowadzanie szkodliwych towarów.

 • placowy

  Oceniono 2 razy 0

  Polska Federacja Producentów żywności HA HA HA HA !!!!!!!!!!! poniżej lista członków (właściciel akcji koncerny zagraniczne) :
  ARYZTA POLSKA Sp. z o.o.
  COCA COLA HBC Sp. z o.o.
  COCA COLA POLAND SERVICES Sp. z o.o.
  CARGILL POLAND Sp. z o.o.
  DANONE POLSKA Sp. z o.o.
  DEVELEY POLSKA
  FARM FRITES POLAND S.A.
  FERRERO POLSKA Sp. z o.o.
  FRITO LAY POLAND Sp. z o.o.
  „GRANA” Sp. z o.o.
  GRUPA MASPEX Sp. z o.o.. S.K.A.
  HOOP POLSKA Sp. z o.o.
  HERBAPOL LUBLIN S.A.
  JACOBS DOUWE EGBERTS PL Sp. z o.o.
  LORENZ BAHLSEN SNACK-WORLD Sp. z o.o.
  MARS POLSKA Sp. z o.o.
  MEAD JOHNSON NUTRITION POLAND Sp. z o.o.
  MONDELEZ POLSKA S.A.
  NESTLE POLSKA S. A.
  NUTRICIA POLSKA Sp. z o.o.
  ORANGINA SCHWEPPES POLSKA
  PEPSI-COLA GENERAL BOTTLERS POLAND Sp. z o.o.
  RED BULL Sp. z o.o.
  SM GOSTYŃ
  SŰDZUCKER POLSKA S.A.
  TORUŃ PACIFIC Sp. z o.o.
  UNILEVER POLSKA S.A.
  WRIGLEY POLAND Sp. z o.o.
  Z.T. BIELMAR Sp. z o.o.
  Z.T. KRUSZWICA S.A.
  ŻYWIEC ZDRÓJ S.A.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX