Amerykańscy naukowcy potrafią zrobić alkohol z powietrza. Odkryli to przez przypadek

Robert Kędzierski
Amerykańscy naukowcy opracowali metodę, która pozwala zmienić dwutlenek węgla pochodzący z atmosfery w alkohol etylowy czyli spiritus. Sposób na darmowe paliwo? To byłoby zbyt drogie.

Naukowcom z Narodowego Laboratorium Oak Range w Tennessee udało się opracować nową metodę przemiany dwutlenku węgla w etanol. Jak informuje ChemistrySelect proces, który odkryto odkryto podczas prac nad nieco innym projektem, może być potencjalnie wykorzystany do masowego zastosowania. 

Czytaj też: Tanio już było. Podwyżki cen paliw wydają się nieuniknione. 

Badacze zbudowali specjalny katalizator.

Wystarczyło zastosowanie nowego nanomateriału pokrywającego chip w rozmiarze zaledwie centymetra kwadratowego. Jego powierzchnia najeżona jest maleńkimi „kolcami” zbudowanymi z azotu, mającymi przekrój kilku atomów. Każdy z „kolców” znajduje się w osłonce węglowej, a całość zwieńczona jest maleńką kulką miedzi osadzoną na szczycie. Miedź działa jak mikroskopijny piorunochron, który przyciąga energię elektryczną, rozpoczynając proces przekształcania dwutlenku węgla i wody w alkohol. Następnie cząsteczki wędrują do osłonki węglowej, która kończy dzieło. 

- wyjaśnia Aleksandra Stanisławska, współautorka blogu Crazy Nauka.

Grafenowe nanonurki służące do przemiany dwutlenku węgla w alkoholGrafenowe nanonurki służące do przemiany dwutlenku węgla w alkohol Fot. YouTube/Oak Ridge National Laboratory

 

Według Popular Science paliwo produkowane za pomocą katalizatorów mogłoby by być wykorzystywane w elektrowniach wiatrowych. Alkohol odzyskany z atmosfery mógłby być spalany podczas bezwietrznej pogody

Spiritus pozyskany nową metodą jest jednak zbyt drogi, by produkować go tanio. Proces wymaga sporo energii. Nie nadaje się też do celów spożywczych - wymaga destylacji, gdyż jest skażony szkodliwym dla zdrowia mrówczanem. 

Zobacz także WIDEO: Czy to koniec ciężkich poranków? Powstał syntetyczny alkohol, który nie wywołuje kaca

Więcej o:
Komentarze (65)
Amerykańscy naukowcy potrafią zrobić alkohol z powietrza. Odkryli to przez przypadek
Zaloguj się
 • vladexpat

  Oceniono 10 razy 8

  "Alkohol odzyskany z atmosfery mógłby być spalany podczas bezwietrznej pogody." - bo wiater mógłby płomień zdmuchnąć, "darmowe paliwo" - uzyskiwane w skomplikowanym, energochłonnym procesie fizyko-chemicznym. Kto pisze te teksty? Czy jest w redakcji portalu ktoś przynajmniej z maturą, nie mówiąc o wyższym wykształceniu w zakresie nauk ścisłych?

 • stary.gniewny

  Oceniono 5 razy 5

  Rezerwiści specjaliści pędzą bimber nawet z liści

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 5 razy 5

  "Sposób na darmowe paliwo?"

  Sam fakt, że stażysta w ogóle zadaje takie pytanie, świadczy o tym, że zupełnie, ale to zupełnie spał na lekcjach fizyki i chemii. Może więc słusznie został stażystą, tu przynajmniej większych szkód nie narobi. Strach pomyśleć, że mógłby mieć jakąś odpowiedzialną pracę - kopanie rowów, grabienie liści albo przycinanie trawy.

 • zdzisiek66

  Oceniono 2 razy 2

  "Spiritus pozyskany nową metodą jest jednak zbyt drogi, by produkować go tanio."

 • klm747

  Oceniono 2 razy 2

  darmowe paliwo? taa...
  a jakie koszty tych katalizatorów?

  kolejny raz pismak Kędzierski udowadnia iż jest idiotą...

 • stop_pis

  Oceniono 2 razy 2

  A hamerykanscy finansisci już dawno temu nauczyli się robić z powietrza pieniądze, a reszta świata ma przez to problemy... ;)

 • kwiatekkk

  Oceniono 1 raz 1

  " może być potencjalnie wykorzystany do masowego zastosowania".
  A nie lepiej brzmi "moze byc wykorzystany na wiele sposobow"?
  Ja wiem, ze na "odcinek naukowy" Agora pchnela najbardziej ociezalego umyslowo stazyste, ale sa kurcze jakies granice.

 • lemimi

  Oceniono 5 razy 1

  a pan redaktor właśnie udowodnił,że można się upić świeżym,rześkim powietrzem

 • marekmarek44

  Oceniono 1 raz 1

  Nie do spożycia przez człowiea, ale przez silnik samochodowy jak najbardziej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX