Zaskakująca decyzja rządu. Nie będzie podwyżek opłat za wodę. "Osobista decyzja pani premier"

Daniel Maikowski
Rząd wycofał się z pomysłu podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców. W 2017 roku obowiązywać będą takie same opłaty jak obecnie. Poinformował o tym we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. - zarówno te dotyczące przedsiębiorców, jak i konsumentów" – podkreślił Bochenek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Decyzja ta została podjęta na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt nowego Prawa wodnego wraz z poprawkami.

Poprzedni projekt przygotowany przez ministerstwo środowiska zakładał, że stawka opłat za wodę, w zależności od wielkości aglomeracji, wahałaby się od 15 do 40 groszy za metr sześcienny wody powierzchniowej lub podziemnej. Według analiz resortu środowiska, wzrost opłat za wodę dla czteroosobowej rodziny wyniósłby wówczas średnio od 2 do 2,5 zł miesięcznie.

Inne szacunki przedstawiła Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Według jej obliczeń cena za wodę dla przeciętnego gospodarstwa domowego miała wzrosnąć średnio od 15 do 17 procent.

Decyzja premier Szydło oznacza, że podwyżek opłat za wodę unikną również przedsiębiorcy. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami szeroko pojęty przemysł miał płacić 70 groszy za pobór jednego metra sześc. wody podziemnej i 30 groszy za pobór metra sześc. wód powierzchniowych.

W sprawie projektu Prawa wodnego protestowali producenci żywności i napojów, którzy alarmowali, że nowe stawki opłat dotyczące poboru wody oraz ścieków mogą oznaczać utratę rentowności i bankructwo dla wielu firm. Ceny napojów miałyby wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie.

Decyzja wbrew ministerstwu?

W ubiegłym tygodniu minister Jan Szyszko przekonywał, że polska gospodarka wodna jest niedoinwestowana, wymaga pieniędzy, więc konieczne są "nowe obciążenia poszczególnych działów przemysłu, rolnictwa i obywateli".

Zdaniem ministra to efekt zaniedbań rządu PO-PSL. Mówił, że budżetu państwa nie stać na inwestycje, dlatego m.in. muszą zostać wprowadzone nowe opłaty. Dzięki nim gospodarka wodna miała być samofinansująca się.

Szyszko podkreślił również, że od wejścia w życie nowego Prawa wodnego zależy dofinansowanie inwestycji przeciwpowodziowych z UE, w kwocie 3,5 mld euro.

Do czasu opublikowania tego artykułu nie udało się nam uzyskać komentarza resortu środowiska w sprawie decyzji rządu o wycofaniu się z podwyżek opłat za wodę.

Zobacz także Wideo: Czy Polacy płacą rachunki? Sprawdzamy!

Więcej o:
Komentarze (160)
Nie będzie podwyżek opłat za wodę. ?Osobista decyzja pani premier?
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 57 razy 57

  Cała prawda o "rządzie" i "podejmowaniu decyzji". Rano przyjęli podwyżkę, a po południu Prezes zadzwonił i podwyżkę odwołano.

 • hotin

  Oceniono 28 razy 18

  Ciekawe w jaki sposób te nieroby z PPWK odbiją sobie podwyżki płac na klientach?

 • men_53

  Oceniono 4 razy 4

  Gdzie my żyjemy ?
  Oczywiście, jako konsument zadowolony jestem, ze podwyżki cen wody nie będzie.
  Ale "osobista decyzja p. Premier" (pomijając już fakt, że raczej p. prezesa)? Gdzie prawo, specjaliści, rząd ???
  P. Premier powie i święte? To już nawet nie "Bantustan". A jeśli rząd i cała reszta nie są potrzebne, bo wystarczy decyzja jednej osoby to za co całej niepotrzebnej reszcie płacimy? Czemu na nas żerują?

 • marekm1978

  Oceniono 8 razy 2

  Jedna samodzielna decyzja na rok , niezłe. Jeszcze trzy i trybunał stanu.

 • radqq

  Oceniono 18 razy 2

  Dobre. Szydło nie jest w stanie kloca postawić bez pozwolenia naczelnika.

 • giorgos

  Oceniono 28 razy 2

  Pamiętam, jak premier Jaroszewicz osobistą decyzją skierował pociąg z węglem z Czachówka do Warszawy. Stare wraca.

 • gabrielr

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko co robi rząd PIS-u dla GW jest zaskakujące i niedobre. Rząd, który nic nie robi tak jak PO przez 8 lat był dobry.

 • l_zaraza_l

  Oceniono 7 razy 1

  A wmawiali ciemnemu ludowi, że te podwyżki wymusiła UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX