Przejazd polską autostradą kosztuje prawie tyle, co roczna winieta w Szwajcarii

Podróż autostradą A2 z Warszawy do niemieckiej granicy i z powrotem kosztuje niemal tyle, co roczna winieta na wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w Szwajcarii.

W marcu br. spółka Autostrada Wielkopolska po raz kolejny podniosła opłaty za przejazd autostradą A2, łączącą Warszawę z granicą niemiecką. Podwyżka tym razem dotyczyła 160-km odcinka między Nowym Tomyślem a Koninem. Opłata wzrosła o 3 zł i za przejechanie tej trasy samochodem osobowym płacimy dziś 54 złote. Jednorazowy przejazd z Warszawy do niemieckiej granicy kosztuje 72 zł, za podróż w obie strony zapłacimy więc 144 zł.

Nasze drogie autostrady

Opłata ta wydaje się zdecydowanie zbyt wysoka, jeśli porówna się ją do kosztów podróżowania drogami szybkiego ruchu na przykład w Szwajcarii, gdzie średnie zarobki są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Całoroczna winieta uprawniająca do nielimitowanej liczby przejazdów wszystkimi autostradami i drogami ekspresowymi wynosi 40 franków szwajcarskich, czyli około 160 zł.

Drożyznę na polskich autostradach widać nie tylko w porównaniu z opłatami w Szwajcarii. W Słowenii za miesięczną winietę na autostrady dla pojazdów do 3,5 tony zapłacimy 30 euro, czyli ok. 130 zł. W Austrii 25,30 euro, czyli około 107 zł zapłacimy za winietę ważną 2 miesiące.

Pomoc państwa przy realizacji inwestycji

Autostrada Wielkopolska, która zarządza i pobiera opłaty na autostradzie A2 na odcinku od Konina do granicy z Niemcami, korzystała przy jej budowie z pomocy publicznej, dostawała więc pieniądze polskiego podatnika. Wartość pomocy nie jest znana, gdyż jak wyjaśniali przedstawiciele rządu są to informacje poufne. Spółka dostała też gwarancje Skarbu Państwa spłaty kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Więcej o:
Komentarze (120)
Przejazd polską autostradą kosztuje prawie tyle, co roczna winieta w Szwajcarii
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 82 razy 30

  Drożyznę na polskich autostradach widać nie tylko w porównaniu z opłatami w Szwajcarii.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Ironia losu, Polak, nędzarz europejski, płaci za jeden przejazd tam i z powrotem tyle, co Szwajcar, magnat europejski, za cały rok jeżdżenia autostradami...

  Gdzie nosa nie wetkniesz tam granda, ruja i POróbstwo.
  A komuż to zawdzięczamy, ach komuż?

 • karasek432

  Oceniono 38 razy 26

  W Polsce nie buduje się autostrad żeby się dobrze jeździło tylko żeby się dużo zarabiało.

 • smiki48

  Oceniono 34 razy 18

  a dlaczego Kwaśniewski i paru generałów "pracuje" u Kulczyka?
  Mamy tu klasyczny przykład skoku agentów służb na publiczną kasę.
  Przypomnę, że Kulczyk przejął praktycznie gotową autostradę na odcinku Poznań - Konin i jedynie dokonał kosmetycznych zmian.

 • antoniferdynand

  Oceniono 10 razy 10

  Partnerstwo Publiczno Prywatne - projekt był warty 100. W PPP został więc wyceniony na 150 z wkładem prywatnego partnera na poziomie 20. Tym samym już na poziomie realizacji był do przodu o 30, a w zamian za rzekome zainwestowanie 20 ma prawo do eksploatacji na 30 lat z nielimitowanym prawem kreacji opłat. Żeby jednak zyskać dodatkowo do eksploatacji dostawać będzie subwencje rządowe oraz ochronę w postaci braku alternatywnych dróg bezpłatnych. Oczywiście podatnik który za to wszystko zapłacił z rzeczoną górką nie otrzyma informacji ile go to kosztowało bo wkład był publiczny ale utajniony!

 • skrecamy-w-prawo

  Oceniono 9 razy 9

  STOP BRAMKOM.
  WINIETY!!!

 • arend_dickmann

  Oceniono 8 razy 8

  "Wartość pomocy nie jest znana, gdyż jak wyjaśniali przedstawiciele rządu są to informacje poufne."
  Przecież to się do prokuratury nadaje. Jak wydawanie publicznych pieniędzy może być poufne? Ludzie odpowiedzialni za ten przekręt powinni chyba na latarniach wzdłuż tej autostrady wisieć, to by się w końcu coś w tym kraju zmieniło.

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 6

  Jak ktos jest sprytny to pojedzie przez Szwajcarie. Taniej.

 • ritzy

  Oceniono 6 razy 6

  To jest nie fair, porównywać kraje rządzone tak, aby ludziom było lepiej, z naszym - gdzie lepiej ma być rządzącym i ich kolesiom.

  Polskę nalezy porównywać z państwami typu azjatyckiego: Rosja, Ukraina, Tadżykistan, Azerbajdżan etc.

 • kot2ka

  Oceniono 5 razy 5

  Co tu porównywać ??? Nigdzie na świecie nie ma tylu złodziei co w Polsce !!!! Nikt w tym chorym kraju nie panuje nad tym co wyprawiają różni złodzieje !!!! Państwo teoretyczne to też cenniki z księżyca brane !!!! BYDLAKI to mało powiedziane i jeszcze wszarze zasłaniają się tajemnicą ile naszych pieniędzy poszło na te inwestycje !!!!! To można nazwać tylko jednym słowem SKUR...SYŃSTWO !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX