Polska bez imigrantów. Zaścianek, zacofanie, bez szans na innowacje?

Europejczycy, poza 3 krajami, są niechętni imigrantom - wynika z ankiety Pew Research Center. Jak to wygląda w Polsce?

Niechęć do imigrantów jest bardzo powszechna w Europie. Z badania przeprowadzonego w 10 europejskich krajach wynika, że tylko w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii liczba osób przychylnych imigrantom jest większa niż ich przeciwników.

Pytanie brzmiało "czy sądzisz, że rosnąca liczba osób różnych ras, grup etnicznych i narodowości sprawia, że twój kraj jest lepszym, czy gorszym miejscem do życia?". Najbardziej pro-imigranckim krajem okazali się Amerykanie. W USA 58 proc. osób stwierdziło, że to dobre zjawisko, a 7 proc., że złe. W Polsce wyniki były niemal odwrotne: 14 proc. osób cieszyło się z tego trendu, w stosunku do 40 proc. zaniepokojonych nim. Najbardziej radykalne stanowisko przedstawili Grecy: lepszy kraj z imigrantami widzi tylko 10 proc. ankietowanych, a "gorszy" aż 63 proc.

Manifestacja solidarności z uchodźcami - Manifestacja solidarności z uchodźcami - " Uchodźcy mile widziani " w Warszawie 12 września 2015 r. SŁAWOMIR KAMIŃSKI/AGENCJA GAZETA

Poglądy na temat imigracji wiążą się z identyfikacją polityczną. Zarówno w Europie, jak i w Ameryce osoby określające się jako lewicowe patrzą na różnorodność bardziej przychylnym okiem.

Również według raportu CBOS zdecydowana większość Polaków (86 proc.) nie zgadza się ze stwierdzeniem, że nasz kraj potrzebuje większej liczby imigrantów. Co ciekawe, 69 proc. zgadza się jednocześnie na korzystanie z pracy imigrantów spoza UE w sektorach, w których brakuje Polaków chętnych do podjęcia pracy. Uważają oni, że w takich sytuacjach powinno się tworzyć ułatwienia w podejmowaniu pracy przez cudzoziemców.

Europejskie Centrum Solidarności. Pierwsze społeczne konsultacje Modelu Integracji Imigrantów, 14 maj 2016. W ramach Modelu odbywają sie m.in. bezpłatne lekcje polskiego. Rada Imigrantów to kolejny gdański krok w stronę integracjiEuropejskie Centrum Solidarności. Pierwsze społeczne konsultacje Modelu Integracji Imigrantów, 14 maj 2016. W ramach Modelu odbywają sie m.in. bezpłatne lekcje polskiego. Rada Imigrantów to kolejny gdański krok w stronę integracji RENATA DĄBROWSKA

Przypominając sobie zamachy terrorystyczne we Francji i Niemczech można zrozumieć niechętny stosunek europejczyków do przyjmowania dużej liczby uchodźców. O ile takie obawy mogą tłumaczyć postawę Greków, przez których to kraj biegnie szlak z Syrii do Niemiec, to inaczej sprawa ma się z Polakami. W Polsce wnioski o nadanie statusu uchodźcy najczęściej składają Ukraińcy, potem Rosjanie i Białorusini. Zresztą, w Polsce mamy już blisko milionową imigrację zarobkową z Ukrainy.

Nauru to wyspa uchodźców - tam wysyłają ich władze Australii, często każąc żyć w warunkach urągających prawom człowiekaNauru to wyspa uchodźców - tam wysyłają ich władze Australii, często każąc żyć w warunkach urągających prawom człowieka DAVID GRAY / REUTERS / REUTERS

Czy napływ imigrantów zarobkowych może być pożytecznym zjawiskiem dla kraju? Obywatele kilku krajów bardziej zróżnicowanych kulturowo niż Polska wierzą, że tak. W przypadku Polski nie chodzi jednak o politykę, lewicowość czy prawicowość, ani o strach, czy jego brak. Chodzi o pragmatyzm. W dobie depopulacji i ujemnego salda migracji - które to demograficzne zjawiska nie są w Polsce chwilowe - nieobsadzone są dziesiątki tysięcy wakatów. Nowych pokoleń podobnych liczebnie do babyboomersów z lat 50. i 60., którzy odchodzą właśnie na emerytury, nie ma. Receptą na to są tylko imigranci, pracodawcy w Polsce już to wiedzą. Pracownicy (czyli cała reszta) powinni zaś zrozumieć, że roboty nie zrobią za nas wszystkiego, a już na pewno nie zapłacą składek emerytalnych.

Zobacz także WIDEO: Gowin: Nie zgadzamy się na to, żeby w Polsce pojawiła się rzesza imigrantów ekonomicznych z krajów, które kulturowo są od Polski odrębne 

Więcej o:
Komentarze (266)
Polska bez imigrantów. Zaścianek, zacofanie, bez szans na innowacje?
Zaloguj się
 • smok61

  Oceniono 60 razy 46

  ...bez szans na innowację .
  Na zdjęciu, dla podkreślenia innowacyjność przybyszów ...rozdawanie jedzenia.

 • smok61

  Oceniono 58 razy 42

  Mamy ponad milion imigrantów z Ukrainy i Białorusi...
  Pracują , uczą się , niczego nie chcą, kulturowo prawie identyczni z nami ...

  Czy dla satysfakcji ubogacenia kulturowego G.Wyborczej , musi nam ktoś nasr... do basenu, obić babę w sklepie i chodzić w burce ?

 • otto.zderzak

  Oceniono 54 razy 36

  Niech USA przyjmą 3 mln Arabów, to gwarantuję, że zmienią zdanie o imigracji :-D

 • imw

  Oceniono 43 razy 33

  Polacy mają prawo decydować jakich imigrantów przyjmą. A przyjmujemy imigrantów, którzy chcą u nas pracować i się z nami integrować.
  Czy ktoś słyszał o problemach np. z Ormianami?

 • nino.rota

  Oceniono 38 razy 28

  GW no znowu jątrzy, judzi, dzieli Polaków wydumanymi problemami.
  Imigranci to nie jest najważniejszy problem w Polsce!
  Ilu imigrantów przyjęli już do siebie, do swoich domów i rodzin dziennikarze GW na...?

 • elasp

  Oceniono 30 razy 28

  "W dobie depopulacji i ujemnego salda migracji - które to demograficzne zjawiska nie są w Polsce chwilowe - nieobsadzone są dziesiątki tysięcy wakatów. Nowych pokoleń podobnych liczebnie do babyboomersów z lat 50. i 60., którzy odchodzą właśnie na emerytury, nie ma. Receptą na to są tylko imigranci, pracodawcy w Polsce już to wiedzą."

  Czy Pan kpi, czy o drogę pyta? Ta uwaga dotyczy imigrantów, których chcą pracować, w przypadku Polski - Ukraińców (i np. Wietnamczyków). Proszę wykazać, że imigranci poprzyjmowani przez Merkel chcą pracować.

 • tematdnia

  Oceniono 36 razy 28

  Japonia nie przyjmuje imigrantow, prawie obcych nie ma , nie chce przyjmowac i co? Jest inowacyjna i nie zasciankiem. Jak mowia: chca zachowac swoja kulture i obyczaje.
  I niby dlaczego Polska czy Wegry etnicznie jednolite musieliby przyjmowac!

 • freewma

  Oceniono 26 razy 24

  Imigracja nie jest zjawiskiem negatywnym, pod warunkiem że dla społeczności lokalnej ma charakter pozytywny lub neutralny. O jakości obecnej fali imigracji świadczą sondaże w Grecji (ponad 90% przeciw), gdzie dokładnie poznano, co to za rodzaj imigrantów. Poza tym bardzo duże różnice kulturowe, etniczne i religijne niemal zawsze stanowią zarzewie konfliktów, które są początkowo są odczuwane podskórnie i tłumione, ale często kończą się bardzo krwawo (vide była Jugosławia).

 • mark_ord

  Oceniono 26 razy 24

  Imigrantom TAK, arabskim nierobom i ubogacaczom kulturowym NIE i nigdy nie będą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX