Microsoft pokazał wyniki finansowe i natychmiast jego wartość wzrosła o 25 miliardów dolarów. Bo jest coraz lepszy w zarabianiu na usługach dla firm

Rafał Hirsch
Microsoft miał w ostatnim kwartale prawie 6 miliardów dolarów zysku netto. To o 320 milionów dolarów więcej niż rok temu. Akcje spółki po publikacji wyników podrożały o ponad 5 procent i są rekordowo drogie. Przychody za ostatni kwartał sięgnęły 22,3 mld dolarów. Zarówno zysk, jak i przychody są powyżej oczekiwań rynku.

Windows stoi w miejscu

Największą część przychodów Microsoft wciąż czerpie z tego, z czego jest najbardziej znany, czyli ze sprzedaży systemu Windows. To wciąż największa część biznesu amerykańskiego giganta, ale też część w stagnacji. Przychody ze sprzedaży systemu Windows w ogóle nie rosną – są takie jak rok temu. Ale Microsoft zaznacza, że w ostatnim roku globalna sprzedaż nowych pecetów spadała. W takiej sytuacji obrona przed spadkiem sprzedaży najbardziej znanego produktu Microsoft może być uznawana za umiarkowany sukces.

Inwestorzy zachwyceni usługami dla firm

Ale akcje Microsoftu podrożały po publikacji wyników z innego powodu. Inwestorom spodobało się głównie to jak dobrze rozkręca się firmie biznes w tak zwanej chmurze.

Spośród wszystkich biznesów i produktów Microsotu najszybciej rośnie platforma Azure, czyli płatna na zasadzie abonamentu usługa w chmurze dla profesjonalistów. Tutaj przychody wzrosły w ciągu roku aż o 116 procent. Generalnie wszystkie produkty i usługi Microsoftu związane z serwerami i chmurą wzrosły o 8 procent.

Dobrze radzą sobie też pakiety oprogramowania dla przedsiębiorstw takie jak Office, czy systemy Dynamics do zarządania firmą. Sprzedaż Office 365 dla klientów biznesowych wzrosła aż o 51 procent licząc rok do roku.

O 9 procent wzrosły za to przychody z reklam w należącej do Microsoftu wyszukiwarce Bing. Spada za to sprzedaż konsol Xbox – przychody z segmentu gier są w tym roku o 5 procent niższe niż 12 miesięcy temu.

Plus 25 miliardów dolarów

Po publikacji wyników akcje Microsoftu podrożały o 5,6 procent. Oznacza to, że wartość rynkowa całej firmy wzrosła o 25 miliardów dolarów do 470 miliardów dolarów. Microsoft to w tej chwili pod względem wyceny rynkowej trzecia największa firma na świecie, po Apple (631 mld USD) i Alphabet, czyli dawnym Google (560 mld USD).

Jeśli w piątek w czasie normalnych notowań giełdowych Microsoft utrzyma ten wzrost, to jego akcje będa najdroższe w historii i przebiją dotychczasowy szczyt notowań z grudnia 1999. Wtedy Microsoft był najdroższą spółką świata, a notowania jego akcji doszły do 60 dolarów za akcję. 

Notowania akcji MicrosoftNotowania akcji Microsoft wykres: investing.com

W czasie załamania giełdowego w latach 2008/2009 notowania spadły w okolice 16 dolarów za akcję, teraz znów powróciły do poziomu 60 dolarów.

Więcej o:
Komentarze (16)
Microsoft pokazał wyniki finansowe i natychmiast jego wartość wzrosła o 25 miliardów dolarów. Bo jest coraz lepszy w zarabianiu na usługach dla firm
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 19 razy 3

  Azure jest chmurą droższą oraz gorszą w sensie usług od najbardziej nawet oczywistej konkurencji, choćby S3.
  Faktem natomiast jest, że aktualnie MS prowadzi szeroko zakrojoną kampanię promocyjną tego rozwiązania bo nie sprzedaje się ono najlepiej. Faktem jest też, że ten "artykuł" doskonale się w tą kampanię wpisuje.

 • andrzejbak

  Oceniono 21 razy 3

  Firma od samego początku pod ochroną za współpracę przez wywiad amerykański - tak jest do dziś, mają cię - wiem dobrze, inwestowałem w USA w tej branży

 • tutejszy80

  0

  Szkoda że odpuścili produkty dla konsumentów... platforma mobilna Windows jest lepsza niż większości użytkowników Androida i iOSa się wydaje!

 • krunghtep01

  0

  Bardzo chetnie bym sie dowiedzial jakie firma wyplacila dywidendy.Bo mnie nie obchodzis pekulacja na gieldzie lecz zysk jaki przynioslyby mi akcje spolki bez potrzeby sprzedawania czesci z nich w celu realizacji zyskow.

 • artus

  Oceniono 2 razy 0

  A ja mam całkowicie legalny Office za 250 zł, tylko trochę starszą wersję i na prawdę nie potrzebuję żadnych wodotrysków, chmur i innych bzdur. Chyba nie jestem dobrym klientem dla M$ :-)

 • squat_kromera

  Oceniono 6 razy 0

  Korzystamy z Windowsa więc pewnie mają nasze dane. Ale na osłodę: (1) lepiej już oni niż Rosjanie, (2) Microsoft płaci dywidendę 4 razy w roku. Co roku większą.

 • jarmulka

  Oceniono 8 razy 0

  andrzejubak ....inwestowales , znasz kulisy gospodarki Microsoft a teraz piszez biedaku na forum gazety ??

  Najzabawniejsze ze polske zalewa fala znawcow absolutnie wszystkiego. Dowcip w tym ze gdyby nie mozgi zachodniej Europy Polska bylaby gospodarcza pustynia. A Microsoft .., no coz to potega o jakiej polakom nawet sie nie sni. Dziady pod kosciolem tez najglosniej wrzaszcza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX