Upada kolejny polski bank. "Nastąpił niekontrolowany odpływ depozytów". Co z klientami?

Daniel Maikowski
KNF zawiesiła właśnie działalność Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Komisja wystąpi również z wnioskiem o jego upadłość.

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zawiesiła w piątek działalność Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. W opublikowanym komunikacie KNF poinformowała, że bank nie reguluje swoich zobowiązań wobec klientów w zakresie wypłaty środków.

Nad bankiem został właśnie ustanowiony zarząd komisaryczny, a komisja postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości.

Obecnie bank prowadzi 8,1 tys. rachunków klientów, na których zgromadzono depozyty o wartości 140,6 mln zł. Jak podkreśla KNF, klienci mogą liczyć na odzyskanie swoich pieniędzy, dzięki gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wypłaty środków powinny zostać dokonane przez BFG w terminie 7 dni roboczych od dniach złożenia wniosku o upadłość banku. Przypomnijmy, że w całości gwarantowane przez BFG są depozyty o równowartości do 100 tysięcy euro.

Panika wśród klientów

W lutym br., w wyniku stwierdzenia przez inspekcję KNF nieprawidłowości w działaniu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, komisja złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez były zarząd banku.

W kwietniu w mediach zaczęły pojawiać się informacje o niekorzystnej sytuacji banku, co doprowadziło do niekontrolowanego odpływu depozytów. Tylko w okresie od 15 do 21 kwietnia 2016 roku, klienci wycofali z banku 72,1 mln zł, co spowodowało zmniejszenie stanu bazy depozytowej z 239,9 mln zł do 167 mln złotych.

Pod koniec września pojawiły się natomiast publiczne informacje o zatrzymaniu przez organy ścigania byłych członków zarządu banku, co spowodowało dalszy odpływ bazy depozytowej, z 163,2 mln zł do 140 mln zł. To z kolei - zdaniem KNF - doprowadziło do trwałej i nie dającej się odwrócić utraty płynności płatniczej przez bank.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku KNF zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, a pod koniec grudnia sąd ogłosił jego upadłość. Kosztowała ona Bankowy Fundusz Gwarancyjny 2,2 mld zł.

Zobacz także: Wchodzi w życie podatek bankowy. Pokazujemy, jak opodatkowane są banki w Europie

Więcej o:
Komentarze (86)
Upada kolejny polski bank. ?Nastąpił niekontrolowany odpływ depozytów?. Co z klientami?
Zaloguj się
 • leonleonidas

  Oceniono 12 razy 8

  Zaczyna sie.
  Wroca ludki do trzymania kaski w skarpetkach.

  Zwlaszcza przy takim oprocentowaniu depozytow !
  Kasa jest pewniejsza w skarpecie niz w banku :-)))))))))))))))))

  To taka odmiana ekonomi :-)

 • holgerhans

  Oceniono 26 razy 2

  Kolejny bank z okolic Wołomina pada, po SKOK Wołomin i po SK Bank w Wołominie. Nadarzyn to ten sam typ przewałki. Tylko w polskich bankach, gdzie jest kompletny brak kontroli działania zarządów i nawet rady nadzorcze są bez nadzoru nad tymi "bankami" to się może dziać. W każdym przypadku zarząd pomagał grupie doświadczonych naciągaczy na branie kredytów na bezwartościowe łąki i pola wyceniane przez rzeczoznawców na miliardy. W każdym przypadku są to kwoty wieluset milionów złotych. Jak to się mogło dziać? Nie wińcie tylko polityków i partii politycznych. To jest chciwość ludzi którzy widzą pieniądze i nie mają żadnych ograniczeń i kontroli aby system naciągnąć i przywłaszczyć sobie te pieniądze. Część już siedzi ale czy dostaną adekwatne wyroki? Czy tylko posiedzą rok lub dwa i potem do tych swoich zrabowanych 100 mln zł wrócą i wejdą znowu na salony...

 • kura_wuja

  Oceniono 1 raz 1

  To pokazuje najlepiej, ze banki nie maja zadnych pieniedzy. Jedyne co maja to zera i jedynki w komputerach.

 • xkx2

  Oceniono 3 razy 1

  Zadziwiające i zastanawiające iż problemy z tak zwaną płynnością dotyczą Banków Spółdzielczych i SKOK -ów czyli instytucji o bardzo zbliżonej formule funkcjonowania. Jakoś duże i średnie a nawet małe bank funkcjonujące w normalnej formule problemów jakoś dziwnym trafem nie mają. Problemy najczęściej dotyczą własnie albo SKOK - ów albo BS. No ale Polska krajem cudów.

 • janusz_au

  Oceniono 3 razy 1

  Wina Tuska

 • eatek

  0

  dlatego ja mam pieniądze w bezpiecznym banku, pko bp

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 4 razy 0

  efekt dobrej zmiany i podatku bankowego
  a moze przeinwestowali w media prawicowe?

 • notremak

  Oceniono 18 razy 0

  Pis da? Nie da? Widocznie Nadarzyn nie finansował pisu, jak SKOK-i Biereckiego (które przy okazji nieźle sfinansowały także samego Biereckiego).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX