Mniejszy strach przed upadkiem banku czy SKOK-u. Te zmiany w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ucieszą każdego

W życie weszła niedawno nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Wprowadza ona kilka istotnych i korzystnych z punktu widzenia klientów zmian.

Dodatkowe gwarancje

W przypadku upadku banku czy SKOK-u nadal w pełni gwarantowane będą depozyty do równowartości 100 tys. euro na każdą osobę (czyli np. w przypadku wspólnego konta małżonków łączna gwarancja to 200 tys. euro – po 100 tys. na osobę). Jednak dodatkową gwarancją zostały objęte środki z:

 • sprzedaży domu czy mieszkania (niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą)
 • podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej
 • nabycia spadku, wykonania na jego rzecz zapisu lub otrzymania zachowku
 • wypłaty sumy ubezpieczenia z tytułu umowy ubezpieczenia na życie w związku ze śmiercią osoby ubezpieczonej lub dożyciem przez nią oznaczonego wieku
 • wypłaty sumy ubezpieczenia z tytułu umowy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków
 • wypłaty odprawy pieniężnej
 • wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej


Przez 3 miesiące od dnia wpłynięcia ich na rachunek, te środki są gwarantowane do wysokości różnicy pomiędzy 200 tys. euro a pozostałymi gwarantowanymi depozytami klientami (wynagrodzenie za pracę, oszczędności itp.). Czyli przykładowo, jeśli ktoś miał na koncie równowartość 150 tys. euro, ale 50 tys. euro to były „zwykłe” oszczędności a 100 tys. euro środki niedawno otrzymane z tytułu sprzedaży mieszkania, to w przypadku upadku banku czy SKOK-u deponent odzyska wszystkie te pieniądze.

Ponadto dodatkową gwarancją W CAŁOŚCI, bez jakiegokolwiek limitu, są objęte odszkodowania i zadośćuczynienia.

W każdym z podanych szczególnych przypadków bardzo istotny jest jednak termin 3 miesięcy od dnia wpływu środków na rachunek. Po tym czasie ustaje bowiem specjalne traktowanie tych pieniędzy, i wszystkie są objęte standardową gwarancją 100 tys. euro. Poza tym we wszystkich tych sytuacjach to deponent musi zgłosić się do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z oświadczeniem o posiadaniu „szczególnych” środków objętych dodatkowymi gwarancjami, oraz ze stosownymi dokumentami.

Krótsze oczekiwanie na pieniądze

Znacznemu skróceniu uległ także czas oczekiwania na pieniądze. Dotychczas wypłata środków z BFG musiała rozpocząć się w terminie 20 dni od dnia spełnienia warunku gwarancji – czyli wystąpienia KNF do właściwego sądu o ogłoszenie upadłości banku czy SKOK-u. Teraz wypłata ma zacząć się najpóźniej po 7 dniach roboczych.

Nowe zasady będą miały już zastosowanie dla klientów Spółdzielczego Banku w Nadarzynie, który upadł w zeszłym tygodniu. W poniedziałek, 24 października, Komisja Nadzoru Finansowego zawnioskowała do Sądu Rejonowego w Warszawie o ogłoszenie upadłości banku. Zatem wypłaty dla klientów Spółdzielczego Banku w Nadarzynie powinny ruszyć na początku listopada. BFG jeszcze nie poinformował, za pośrednictwem którego banku będą realizowane wypłaty gwarancyjne. Jako, że średni kurs NBP 24 października wynosił 4,3225 zł, standardowa gwarancja obejmie środki do 432 250 zł. 

Zobacz także WIDEO: SKOK jak Amber Gold? "Proszę nie robić takich porównań 'na żywca'" 

Więcej o:
Komentarze (20)
Mniejszy strach przed upadkiem banku czy SKOK-u. Te zmiany w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ucieszą każdego
Zaloguj się
 • vounsky

  Oceniono 11 razy 9

  Czy SKOKi placa skladke to BFG?
  Jesli nie to fundusz nie powinien ich obejmowac.
  Poza tym tak jak przy zawieraniu ubezpieczenia na zycie - wszelkie zatajone lub istniejace "choroby" (probelmy w zarzadzaniu, brak plynnosci, itp) anulują wypłatę ubezpieczenia.

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 3

  Dobra dobra.
  Co bylo na Cyprze ???

  EU zrobilo test na Cyprze i lemingi lyknely. Taka jest przyszlos EU-Sovchozu.

 • areyoubetter

  Oceniono 2 razy 0

  To teraz mamy płacić za te pisiorskie przewałki w SKOK-ach?!!!!!!

  Przypominam -afera SKOKów to prawie MILIARDY złotych wyciągniętych z BFG. Wszystkie afery w historii III RP to jest przy tym pikuś - łącznie z Amber Goldem, Universalem, FOZZem, Baksikiem itp. itd.

  Oprócz tego Bierecki wyprowadził zagranicę 70 milionów!

  Bierecki doprowadził system SKOKów do momentu, w którym całkowicie sprywatyzował ZYSKI oraz UPUBLICZNIŁ straty. My wszyscy zrzuciliśmy się pokrycie strat SKOKów !!

 • dokowski

  Oceniono 2 razy 0

  Fundusz ten, to dojna krowa złodziei z POPiSowej mafii. Zakładają bank, wpłacają po 100 tys. jako klienci, bankrutują i dostają drugie tyle z budżetu państwa. Oczywiście, ten sposób okradania państwa a la SKOK jest o wiele bardziej skomplikowany, ale dzięki temu uproszczeniu jasno widać, kto, kogo okrada.

 • ksks3

  0

  Gwarancje rządu pozostaną wyłącznie na papierze o ile padną dwa, trzy duże banki. Po prostu NBP nie ma tyle pieniędzy żeby oddać je ludziom !

 • handlarz_trolli

  Oceniono 6 razy 0

  @bazbaz73
  Tak, dopłacamy do nich teraz, jednak problem leży w ich zarządzaniu. Za ten problem odpowiadać będzie każdy stary/nowy rząd, brak ludzi, którzy mają pojęcie o górnictwie doprowadzi do jego upadku. Potem wygląda to jak ze stoczniami, przecież my umiemy budować statki tylko szkoda że już nie ma gdzie.

  Wojna z użyciem rakiet dalekiego zasięgu do niszczenia celów strategicznych to już nie te czasy. Teraz prowadzi sie wojny hybrydowe, gdyby jednak miałby nastąpić zmasowany atak rakietowy to już nie ma o co się martwić, takiego scenariusza unikają nawet szaleńcy.

  Ekologia i zdrowie. To prawda że piece węglowe są zmorą przeciętnego mieszkańca otoczonego takimi kominami. Jednak to się zmienia i wprowadza nowe ekologiczne konstrukcje, głównie na gaz. Kominy wielkich elektrowni nie mają nic wspólnego ze smogiem ponieważ mają wysokosprawne filtry. Smog to stare samochody oraz wspomniane węglowe piece opalanie nie tylko węglem ale również śmieciami.

 • mr.powers

  Oceniono 25 razy -3

  Dobrze. A co bedzie, jesli NadNaczelnikowi RP wpadnie do glowy nacjonalizacja prywatnych oszczednosci obywateli, zeby zalatac dziury powstale w wyniku realizacji chorych pomyslow...?

 • m.godwin

  Oceniono 14 razy -4

  Dlaczego ma mnie cieszyć to, że mój bank musi odprowadzać składki na wypłaty za upadające SKOKi, które od początku planowane były jako przekręt?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX