Tysiące przedsiębiorców w kłopotach. Zalegają u firm pożyczkowych na ponad 44 mln zł

Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, problem z niespłacanymi długami od niebankowych pożyczkodawców ma blisko 5800 osób prowadzących działalność gospodarczą i spółek. Ich zaległe zadłużenie przekracza 44 mln zł.

Nie tylko osoby prywatne, szpitale czy samorządy zadłużają się w firmach pożyczkowych. BIG InfoMonitor i BIK donosi, że pośród dłużników znajdujących się w ich bazach, 5710 osób fizycznych prowadzących mikrofirmy oraz 46 spółek prawa handlowego ma przeterminowane zadłużenie w firmach pożyczkowych. Nieuregulowane płatności sięgają  44,2 mln zł.

Co prawda te 44,2 mln zł to mniej niż 1,5 proc. łącznych zaległości firm z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, jednak i tak są to alarmujące dane. - Samo zjawisko finansowania działalności gospodarczej pożyczkami, których koszt znacząco przewyższa koszty bankowych kredytów, może wydawać się zaskakujące - zwraca uwagę Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Jak wynika z danych Biura, dominującą grupą dłużników firm pożyczkowych są przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego, przetwórstwa przemysłowego oraz budownictwa. Do niebankowych instytucji po pieniądze zwracają się także producenci żywności, lokale gastronomiczne, biura projektowe, architektoniczne i badawcze czy biznesy z obszaru transportu i edukacji.

Największy dług w firmie pożyczkowej dochodzi do 1 mln zł. 990 tys. zł pożyczki do oddania ma dłużnik z Mazowsza, prowadzący działalność w zakresie architektury. Dłużnik z woj. kujawsko-pomorskiego, zajmujący się sprzedażą paliw, ma do oddania 273 tys. zł. Niewiele mniej zaległego długu, bo 260 tys. zł, ma przedsiębiorstwo serwisujące pojazdy w woj. zachodniopomorskim.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, ok. 40 proc. indywidualnych klientów firm pożyczkowych ma zadłużenie zaległe więcej niż 90 dni, a kolejnych 20 proc. też zalega ze spłatą, ale krócej. Warto jednak przypomnieć, że tylko niektóre firmy pożyczkowe współpracują z BIK, więc ta statystyka nie obejmuje całego rynku. Czytaj więcej: 2 na 5 klientów firm pożyczkowych zalega ze spłatą ponad 90 dni. Przygnębiające dane

Zobacz także WIDEO: Cimoszewicz: Nie odczuwam wielkiej litości dla tych, którzy podejmowali ryzyko i zaciągali kredyty walutowe 

Więcej o:
Komentarze (22)
Tysiące przedsiębiorców w kłopotach. Zalegają u firm pożyczkowych na ponad 44 mln zł
Zaloguj się
 • mariuszdd

  Oceniono 7 razy 5

  Tysiace firm zalega z suma 44 miliony złotych tragedia !
  Jedna osoba dostała przelew w Warszawie na konto 50 milionów złotych a dalsze przelewy czekają ) to sukces według PO

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 9 razy 5

  Spora część firm pożyczkwych nalicza koszty tak, aby ukryć faktyczne ,,oprocentowanie,, . Umowy to często bełkot niezrozumiały nawet dla prawników. Często okazuje się, po analizie sprawy, że po pożyczkobiorca, spłacił już dług dokonując sporej nadpłaty... Można w takim przypadku próbować pozywać firmy pożyczkowe. Polecam : fb Upadłość konsumencka 2016

 • kist22

  Oceniono 9 razy 3

  Tytuł jak zwykle w Wybiórczej zapierdzisty -Tysiące ,,polskich przedsiębiorców".... a nie można było napisać ,,Tysiącom dłużnikom grozi windykacja za uporczywe uchylanie się od zwrotu długów"

 • borow4

  Oceniono 4 razy 2

  kiedy w Polsce zostanie zakazana lichwa?
  w II RP za lichwe siedzialo sie w wiezieniu

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 2

  A ile z tego dlugu to lichwiarskie odsetki i oplaty?

 • ogniesteoczy

  0

  a na dlugi.info zalegają na jakieś 7.000.000.000zł więc też mi news.
  Zobaczcie ile bank or rosja komuś jest krewny....

 • helena1481949

  Oceniono 2 razy 0

  macie panowie swojego "człowieczka roku", z pewnością pomoże rozwiązać problemy przedsiębiorców

 • eti.gda

  Oceniono 6 razy 0

  "Jeżeli jesteś winien bankowi 100 000 - masz problem. Jeżeli jesteś winien bankowi 1 000 000 - problem ma bank"

 • banan125

  Oceniono 6 razy 0

  44 mln od tysięcy firm -- to chyba jakiś żart...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX