Chińczycy chcieli użyć niemieckiej firmy do produkcji broni atomowej? Amerykańskie służby ostrzegły Berlin

Robert Kędzierski
Chińczycy byli o włos od przejęcia niemieckiej spółki Aixtron wytwarzającej urządzenia do produkcji półprzewodników. USA ostrzegły, że to zbyt niebezpieczne

Niemieckie władze poinformowały wczoraj, że firma Aixtron nie zostanie przejęta przez chiński koncern Fujian Grand Chip. Równie ciekawe, jak sama decyzja, są jej kulisy ujawnione przez dziennik "Handelsblatt". 

Czytaj też: Broń w USA łatwiej kupić niż... lek na katar >>> 

Wg gazety, Berlin miał zostać ostrzeżony ws. tej transakcji przez amerykańskie służby specjalne. Aixtron mógłby bowiem być wykorzystany do produkcji broni atomowej. Firma zajmuje się wytwarzaniem urządzeń do produkcji półprzewodników.

Według USA przejście tej spółki w chińskie ręce byłoby niezwykle ryzykowne. Niemiecka firma nie ma żadnego związku z przemysłem wojskowym. Agencja Reutera informuje jednak, że według analityków jej rozwiązania mogłyby zostać zaadaptowane do celów militarnych. 

Wojna gigantów

Chiny, dysponując olbrzymim kapitałem, starają się przejmować innowacyjne technologie i firmy. W ten sposób chcą przyspieszyć swój rozwój. Zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone patrzą na te plany podejrzliwie.

Dowodzi tego transakcja dotycząca innej niemieckiej spółki. Kuka, produkująca roboty przemysłowe, zostało ostatecznie kupiona przez Chińczyków za 4,6 mld dol., mimo prób przejęcia jej przez niemiecki i europejski kapitał. Niestety nie udało się zebrać dostatecznej liczy inwestorów. Pokazuje to tylko, jak silna jest pozycja Chin i jak duży kryzys przeżywają firmy z naszego kontynentu. 

Chiny "kupują" Niemcy

Chińskie inwestycje i przejęciaChińskie inwestycje i przejęcia Fot. za Economist

 

Ekspansja Państwa Środka wydaje się nieunikniona. W samych Niemczech jego inwestycje sięgają niemal 11,5 mld dolarów. To aż osiem razy więcej niż rok temu. Między rokiem 2010 a 2014 wartość chińskich inwestycji w UE wzrosła z 2 do 18 mld dolarów.

Niemieckie władze planują wprowadzenie regulacji umożliwiających blokowanie wybranych przejęć.

Więcej o:
Komentarze (36)
Chińczycy chcieli użyć niemieckiej firmy do produkcji broni atomowej? Amerykańskie służby ostrzegły Berlin
Zaloguj się
 • central2

  Oceniono 23 razy 7

  Przecież kapitał nie ma narodowości. Niemcom śmierdzą chińskie dolary czy co?

 • leonleonidas

  Oceniono 9 razy 5

  Pieniadz jednak smierdzi i ma narodowosc.
  Popatrz, popatrz, a tak niedawno nam wmawiali ze tylko glupi i nie-nowoczesny patrzy na narodowosc pieniadza.

  Mysmy byli duzo bardziej nowoczesni wyprzedajac za zeta cala gospodarke.

 • sselrats

  Oceniono 25 razy 5

  Amerykanie juz ustrzegli siwat przed bronia masowego razenia Saddama z Iraku.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 3

  chiniole staraja sie wymienic papier toaletowy, zwany jeszcze ciagle nieprawidlowo dolarem usa i euro - na COKOLWIEK innego niz tenze wlasnie papier. zloza, grunty, firmy, albo tylko ich wiedze czy inzynierow.....

 • tomasz.sm

  0

  przeciez Chiny maja juz bron atomowa. o czym ten artykul??

 • 1group

  0

  Amerykański hegemon tylko tupnie nogą i "suwerenne" kraje europejskie wycofują się z podwiniętymi ogonami.

 • sunzi15

  Oceniono 2 razy 0

  Bez nalezytej integracji
  do poziomu Federacji Narodow Zjednoczonych Europy
  europa nie jest w stanie sprostac wyzwaniom
  wspolczesnego swiata,
  ani nawet sie obronic.

 • tumaxer

  0

  A tak polaczki narzekają, że niemcy nas wykupują. A to nie niemcy, tylko chińczycy. To ich powinno uspokoić, w końcu chińczycy to równi towarzysze, nie?

 • bratjolki

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego "ekspansja Państwa Środka wyfaje się nieunikniona" tak was martwi? Jeżeli jesteśmy az tacy dobrzy za jakich się mamy to nikt nam nie podskoczy. Jeżeli jest odwrotnie - to zyjemy w kłamstwie. Szkodzenie innym bo sami nie potrafimy jest iście.... Amerykańskie.
  A mówiąc o Imperium Wyjątkoeości. W ichniej psyche wszystko mozna wykorzystać do produkcji i przenoszenia bomb gdyz sami tak robia. Dziesiatki lat sankcji w Kubie czy Iraku nie tylko dotyczyło np lekarstw czy aparatow medycznych sle i pomocy szkolnych. Everything can be weaponized w amerykanskich oparach paranoi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX