Deutsche Bank zrobił na złość analitykom. Wypracował zysk, choć wszyscy spodziewali się straty

Daniel Maikowski
Największy niemiecki kredytodawca zanotował w trzecim kwartale fiskalnym 278 mln euro zysku. Tym samym zaskoczył analityków, którzy spodziewali się, że zakończy kwartał ze stratą. To jednak nie koniec problemów banku, nad którym wisi widmo gigantycznej kary ze strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Deutsche Bank wciąż zarabia. W ostatnim kwartale wypracował zysk na poziomie 278 mln euro wobec rekordowej straty 6 mld euro rok temu. To już trzeci rentowny kwartał DB z rzędu.

To również wielkie zaskoczenie dla analityków, którzy spodziewali się, że największy niemiecki kredytodawca zakończy kwartał ze stratą na poziomie 394 mln euro.

Przychody zbliżyły się do 7,5 mld euro wobec 7,33 mld euro rok wcześniej. Był to rezultat lepszy od oczekiwanych przez rynek 7,1 mld euro.

Inwestorzy zareagowali na te rezultaty z umiarkowanym optymizmem. Rano akcje Deutsche Banku na giełdzie we Frankfurcie lekko drożały, osiągając cenę 13,71 euro. To wciąż o prawie 40 proc. mniej niż na początku roku, ale zarazem o 38 proc. powyżej wrześniowego minimum, gdy notowania DB spadły do zaledwie 9,90 euro.

Notowania DB na giełdzie we FrankfurcieNotowania DB na giełdzie we Frankfurcie fot. Investing.com

 Będą zwolnienia

„Kontynuujemy nasze działania zmierzające do restrukturyzacji banku” – skomentował nadzwyczaj dobre wyniki CEO DB, John Cryan.

Jednocześnie Cryan zapowiedział, że w najbliższym czasie „przyśpieszy wysiłki” zmierzające do poprawienia finansowej stabilności banku. „Chcemy być bardziej ambitni w kwestii redukcji zatrudnienia” – napisał CEO DB w liście do akcjonariuszy.

W ramach zapowiedzianej w październiku 2015 roku restrukturyzacji, Cryan planuje wyeliminować około 9 tys. miejsc pracy w najmniej rentownych strukturach banku.

Trudny czas

To nie był łatwy kwartał dla Deutsche Banku i  Johna Cryana. W ostatnich miesiącach DB musiał zmagać się nie tylko ze spadającymi na łeb i szyje akcjami, uciekającymi funduszami, ale również amerykańskim Departamentem sprawiedliwości, który domaga się od DB 14 mld dolarów za „zaangażowanie” tej instytucji w kryzys z 2008 roku.

DB broni się, że na tak wysoką karę nie zasłużył i że faktyczna wysokość ugody będzie zdecydowanie niższa – zbliżona do grzywien, jakie zapłaciły banki amerykańskie.

„Bank ciężko pracuje, aby rozwiązać tę kwestię tak szybko, jak to tylko możliwe” – napisał wczoraj do akcjonariuszy John Cryan, prezes Deutsche Banku.

Oliwy do ognia dolała kanclerz Angela Merkel, która we wrześniu stwierdziła, że rząd Deutsche Bankowi nie pomoże, a bank musi poradzić sobie ze swoimi kłopotami sam.

Więcej o:
Komentarze (12)
Deutsche Bank zrobił na złość analitykom. Wypracował zysk, choć wszyscy spodziewali się straty
Zaloguj się
 • tornemorgren

  Oceniono 16 razy 12

  Nie wierzę. Kreatywna księgowość. Musieli zatrudnić Jacka Vincenta.

 • premio1

  Oceniono 6 razy 6

  Zastosowali kreatywną księgowość, zamietli brudy pod dywan. A Gazeta łyka wszystko...

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 3

  Dziwna ta dzisiejsza ekononia. Przyzwyczailem sie do tego ze zwyczyjowo analitycy sa zaskoczeni i zszokowani.
  Odnosze wrazenie ze dzisiejsza ekonomia nie zachowuje sie racjonalnie ale tak by zaskakiwac i szokowac, zwlaszcza eksperow analitykow.
  Dziwna ta dzisiejsza ekonomia.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 2

  Oliwy do ognia dolała kanclerz Angela Merkel, która we wrześniu stwierdziła, że rząd Deutsche Bankowi nie pomoże, a bank musi poradzić sobie ze swoimi kłopotami sam.

  spekulanci radzcie sobie sami

 • derp973

  Oceniono 1 raz 1

  "Wypracował zysk" - Tak jak reszta banksterskich kurew wypracowała zysk i nagle w 2008 okazało się, że "trzeba ich ratować", bo są "za duzi by upaść" :D

 • kaczusbb

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro jest tak dobrze, to skąd te drakońskie podwyżki opłat w tym banku...

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 0

  I jak wygląda ta kara dla DB ? Jest to 15 mld, czy 5 ? Skąd te różnice w oszacowaniu wysokości kary ? Komu mają zapłacić: poszkodowanym, czy administracji amerykańskiej ? Czy poniosą jakąś karę za swoje przekręty, czy też DB jest ponad prawem ? Czy sami zapłacą, czy ktoś inny (kto i dlaczego?) za nich to zapłaci ?
  Jakby się wznieść ponad poziom tabloidow, to mógłby to być ciekawy artykuł...

 • mackkaczka

  0

  Taa, miala makrela nie pomagac a ECB nadrukowal jewro i pomogl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX