Alma właśnie zamknęła swój sklep internetowy. Akcje spółki są 71 razy tańsze niż w 2007 roku

Daniel Maikowski
Delikatesy Alma poinformował o zamknięciu sklepu internetowego Alma24.pl. Sieć kontynuuje również wygaszanie kolejnych sklepów stacjonarnych. Wcześniej złożyła wniosek o upadłość.

„Uprzejmie informujemy, że 27.10.2016 Alma24.pl kończy swoją działalność. Dziękujemy Państwu za lata współpracy i zaufanie” – tak zdawkowy komunikat pojawił się dziś na profilu Alma24.pl Delikatesy Internetowe w serwisie Facebooku.

Zamknięcie sklepu internetowego to kolejny dowód na to, że sytuacja finansowa Almy z tygodnia na tydzień staje się coraz trudniejsza. Wcześniej sieć poinformowała o likwidacji programu lojalnościowego „Klub Konesera”.

Jednocześnie Alma zamyka sklepy stacjonarne. Jak donosi Wyborcza.pl, od środy nieczynny jest sklep w Warszawie przy al. Rzeczpospolitej. Wcześniej zamknięto inny warszawski sklep przy ul. Grójeckiej, a we wrześniu podobny los podzieliły delikatesy w Pruszkowie i Piasecznie.

Alma Market zapowiedziała również zwolnienia grupowe, które w całym kraju mają objąć 1,3 tys. osób. Firma planuje także sprzedaż części swoich nieruchomości.

Brak towarów w delikatesach AlmaBrak towarów w delikatesach Alma Fot: Marta Kliszko / Redakcja

Wniosek o upadłość i problemy z PKO BP

Na początku października zarząd Delikatesów Alma złożył wniosek o upadłość. Wcześniej sieć wnioskowała o postępowanie sanacyjne, które nie zostało jednak otworzone w wymaganym terminie 30 dni od złożenia wniosku.

Alma ma również poważny problem z kredytodawcami. Kilka tygodni temu bank PKO BP wypowiedział jej trzy kredyty na kwotę 60,9 mln zł.

Na spłatę zadłużenia Alma dostała 7 dni. To bardzo krótki termin, zważywszy na finansowe problemy, z którymi zmaga się sieć. Sam bank nie owijał w bawełnę, zaznaczając, że umowy wypowiedział z powodu zagrożenia upadłością spółki.

Ostatecznie Alma kredytów nie spłaciła, choć termin wypowiedzenia minął 18 października. Z informacji przekazanych przez Almę wynika, że kwestionuje ona skuteczność złożonych przez bank wypowiedzeń.

Notowania Alma Market na GPWNotowania Alma Market na GPW fot. Investing.com

Puste półki w sklepach

Niepokojące doniesienia na temat finansowej sytuacji Almy zaczęły do nas docierać kilka miesięcy temu. Spółka miała problemy w negocjacjach z dostawcami i bankami, czego efektem były pustoszejące półki w sklepach oraz topniejący kapitał własny.

Kłopoty Almy najlepiej odzwierciedla obecna sytuacja giełdowa spółki. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w kwietniu br. jej akcje były warte ponad cztery razy więcej niż obecnie. W środę były wyceniane zaledwie na kwotę 2 zł. 

Jeśli cofniemy się natomiast do marca 2007 roku, gdy akcje Almy wyceniane były na kwotę 142 zł, to okaże się, że dziś są aż 71 razy tańsze. 

Przypomnijmy, że Alma zakończyła miniony rok stratą na poziomie niemal 150 mln zł. W sierpniu podjęła decyzję o przeglądzie opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności biznesowej. Spółka zamyka również nierentowne placówki i rozpoczyna redukcję zatrudnienia. Pracę ma stracić ponad 1300 osób.

Zobacz także WIDEO: "S" chce ograniczyć handel w niedziele. "Można mówić o kilkudziesięciu tysiącach ludzi, którzy stracą pracę"

Więcej o:
Komentarze (70)
Alma właśnie zamknęła swój sklep internetowy. Akcje spółki są 71 razy tańsze niż w 2007 roku
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 18 razy 14

  Smutna wiadomość. Przez wiele lat był to mój ulubiony sklep.

 • harmonia222

  Oceniono 10 razy 2

  Strasznie szkoda. To był mój ulubiony sklep.

 • kric

  Oceniono 11 razy 1

  dalej kupujcie w biedronce - taki los czeka wtedy kolejne polskie sklepy

 • yelloworange

  Oceniono 13 razy 1

  lubilam alme. szkoda

 • 123ghost

  0

  Mam tylko nadzieje, ze Krakowski Kredens przetrwa, bo bede naprawde zly.. :(

  Moim zdaniem ten segment moglby przejac Sezam od Spolem..?

 • drkoby

  0

  Problem z akcjami jest taki, ze to jest przekret zwany bankructwem pozwalajacy na okradzenie wlascicieli z ich akcji.
  Gdyby tak nie bylo, lepsza firma wykupilaby pakiet wiekszosciowy i dokonala uzdrowienia spolki.

 • wyksztalcony_inaczej

  0

  No i gdzie ja teraz moją ulubioną kawę kupię, skoro od kilku lat już tylko Alma ją sprzedawała ?!

 • qwermy

  0

  ruina na całego, a ciekawe czy kase oddadzą po kolei każdemu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX