Niemcy eksportują rekordowo dużo broni małokalibrowej

W pierwszej połowie 2016 roku eksport niemieckiej broni małokalibrowej poszybował w górę dziesięciokrotnie. Polska jest w gronie jej największych odbiorców.

W pierwszej połowie br. rząd w Berlinie wydał zezwolenia na eksport broni, amunicji i sprzętu wojskowego o wartości 4,03 mld euro - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert. W analogicznym okresie 2015 roku było to 3,5 mld euro. Przez cały ubiegły rok Niemcy wyeksportowali broń o wartości 7,86 mld. Niemieckie firmy bez specjalnego zezwolenia rządu nie mogą eksportować broni i sprzętu wojskowego. Podmioty łamiące zakaz są narażone na wysokie kary.

Broń małokalibrowa także dla Polski

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. spadł eksport broni małokalibrowej z 12,4 mln euro do 11,6 mln euro, jednak aż dziesięciokrotnie wzrosła sprzedaż amunicji do niej. Wartość sprzedanej amunicji, głównie do USA, wyniosła aż 283,8 mln euro wobec 27 mln euro w I połowie ubiegłego roku.

Wśród trzech krajów będących największymi broni małokalibrowej (m.in. pistolety maszynowe i karabiny) z Niemiec wymienia się Francję, Irak i Polskę.

Broń małokalibrową uznaje się za szczególnie kontrowersyjną z powodu częstego stosowania w wojnach domowych czy konfliktach regionalnych.

Eksport w niespokojne regiony

Aż pięć z dziesięciu krajów, które kupują najwięcej niemieckiej broni położonych jest w niespokojnych regionach świata, gdzie dochodzi do napięć. To Algieria, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea Południowa oraz Turcja.

Największym zagranicznym kupcem broni z Niemiec jest Algieria, która zamówiła fregatę za 1 miliard euro. Coraz więcej u Niemców kupuje też Turcja. Ostatnio przesunęła się z miejsca 26. na miejsce 8.

Niemieckie ministerstwo gospodarki uważa, że wzrost wartości eksportu broni spowodowany jest rosnącą liczbą konfliktów zbrojnych na świecie. Jego przedstawiciele tłumaczą, że oceniając politykę eksportową Niemiec w tym zakresie, nie można kierować się wyłącznie liczbami, trzeba uwzględnić rodzaj sprzętu i cel jego użycia.

Rzeczniczka ministerstwa gospodarki tłumaczy na przykład, że wyprodukowana w Niemczech fregata ma służyć ochronie algierskiego wybrzeża.

Całkowitego zakazu eksportu broni w regiony napięć domaga się niemiecka opozycja. Nowe prawo ma z kolei zobowiązać niemieckie władze do kontroli, czy broń nie jest reeksportowana do krajów trzecich.

Więcej o:
Komentarze (31)
Niemcy eksportują rekordowo dużo broni małokalibrowej
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 2 razy 2

  Niemcy produkują dużo dobrej broni myśliwskiej, sportowej i policyjnej, więc czemu się dziwisz vegański trepie z wyborczej?

 • matamzimu

  Oceniono 10 razy 2

  'Broń małokalibrową uznaje się za szczególnie kontrowersyjną z powodu częstego stosowania w wojnach domowych czy konfliktach regionalnych.'
  Szczególnie kontrowersyjną? no to nie wiem jaka broń jest mniej kontrowersyjna. f35 i rakiety balistyczne? bo nieużywane
  Kontrowersyjna jest jej sprzedaż (jak i każdej broni) nieciekawym odbiorcom
  Kontrowersyjne są miny lądowe i amunicja kasetowa

 • adin_null_adin

  Oceniono 1 raz 1

  "Wśród trzech krajów będących największymi broni małokalibrowej"
  Głód na Czerskiej?

 • 2random

  Oceniono 1 raz 1

  Jak czytam, pistolet jest bardziej kontrowersyjny od broni chemicznej czy bomb kasetowych - stosowanych, przez ruskich, przeciwko cywilom w Syrii.

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Umożliwić Polakom posiadanie broni a odżyją polskie fabryki tego sprzętu i amunicji. Zamiast Orlików strzelnice Maciorki i w niedzielę po mszy narodowe strzelanie. Taki prosty pomysł a wszystkie polityczne ćwoki boja się go jak ognia.

 • teneas

  Oceniono 1 raz 1

  Coś mi się wydaje, że więcej broni do Polski niż Niemcy eksportują Włochy. A konkretnie takie firmy jak Pietta, Uberti i Perdesoli. Statystycznie czarnoprochowców jest w polskim społeczeństwie więcej niż broni samopowtarzalnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX