Gazeta.pl Next >  Biznes >  Rumunia likwiduje na raz ponad setkę podatków i opłat. W tym abonament radiowo-telewizyjny

Rumunia likwiduje na raz ponad setkę podatków i opłat. W tym abonament radiowo-telewizyjny

A A A
Parlament Rumunii

Parlament Rumunii

We wtorek rumuńska Izba Deputowanych - na kilka tygodni przed wyborami - jednogłośnie przegłosowała likwidację aż 102 opłat administracyjnych, w tym opłatę radiowo-telewizyjną.

Zaskakująca likwidacja ponad setki opłat w Rumunii, to efekt zbliżających się wyborów parlamentarnych. Odbędą się w grudniu i przed nimi rywalizujące partie polityczne sięgają po coraz bardziej populistyczne argumenty.

Wśród zlikwidowanych opłat dwie wydają się najbardziej znaczące – pierwsza to doliczana dotąd do rumuńskich rachunków za prąd opłata radiowo-telewizyjna. Druga, to natomiast opłata środowiskowa, którą trzeba było zapłacić przy kupowaniu używanego samochodu.

- Podczas, gdy rząd Ciolosa mówi o likwidacji biurokracji, nasza partia oferuje konkretne rozwiązania i likwiduje bezużyteczne opłaty, które dręczyły Rumunów – napisał na facebooku Liviu Dragnea, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej, który z początkiem października zaproponował likwidację ponad setki opłat.

Czytaj więcej: Rumunia bardzo mało wydaje na badania i rozwój. Czy wydatki Polski na ten cel są wyraźnie wyższe?

Nieliczni teraz w Rumunii krytycy zniesienia opłaty RTV i środowiskowej płaconej przy rejestracji używanych samochodów ostrzegają, że może to przynieść negatywne skutki. Media państwowe zostaną bardziej upolitycznione i do Rumunii wjedzie mnóstwo mocno zużytych samochodów z Zachodu.

Tak na marginesie, to likwidacja daniny od rejestracji używanych samochodów może spodobać się w Brukseli. Komisja Europejska zarzucała Rumunom, że ten podatek jest sprzeczny z unijnymi regulacjami i rząd w Bukareszcie planował już wcześniej jego zastąpienie innym rodzajem opłaty.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Komentarze (57)
Rumunia likwiduje na raz ponad setkę podatków i opłat. W tym abonament radiowo-telewizyjny
Zaloguj się
  • Oceniono 40 razy 26

    ale pincet plusa nie mają! Zreszta, co tam się przejmować biednymi peryferiami Europy....

    TU jest Polska, tu jest popisss, tu sondaże, Lisokurski, Smoleńsk, aborcja, Pawłowicz ze Sfetru, a jak dobry portal internetowy, to i dupy z cyckami wrzuco.

  • Oceniono 27 razy 19

    Cit 1 do 3% od obrotów do 100K eur tam jest... Nie trzeba wiele kosztów zbierać żadnych.

    Ale powiedz do tuskom Kaczyńskim kwachom kilczykom i całej tej bandzie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane