Rumunia likwiduje na raz ponad setkę podatków i opłat. W tym abonament radiowo-telewizyjny

Marcin Kaczmarczyk
We wtorek rumuńska Izba Deputowanych - na kilka tygodni przed wyborami - jednogłośnie przegłosowała likwidację aż 102 opłat administracyjnych, w tym opłatę radiowo-telewizyjną.

Zaskakująca likwidacja ponad setki opłat w Rumunii, to efekt zbliżających się wyborów parlamentarnych. Odbędą się w grudniu i przed nimi rywalizujące partie polityczne sięgają po coraz bardziej populistyczne argumenty.

Wśród zlikwidowanych opłat dwie wydają się najbardziej znaczące – pierwsza to doliczana dotąd do rumuńskich rachunków za prąd opłata radiowo-telewizyjna. Druga, to natomiast opłata środowiskowa, którą trzeba było zapłacić przy kupowaniu używanego samochodu.

- Podczas, gdy rząd Ciolosa mówi o likwidacji biurokracji, nasza partia oferuje konkretne rozwiązania i likwiduje bezużyteczne opłaty, które dręczyły Rumunów – napisał na facebooku Liviu Dragnea, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej, który z początkiem października zaproponował likwidację ponad setki opłat.

Czytaj więcej: Rumunia bardzo mało wydaje na badania i rozwój. Czy wydatki Polski na ten cel są wyraźnie wyższe?

Nieliczni teraz w Rumunii krytycy zniesienia opłaty RTV i środowiskowej płaconej przy rejestracji używanych samochodów ostrzegają, że może to przynieść negatywne skutki. Media państwowe zostaną bardziej upolitycznione i do Rumunii wjedzie mnóstwo mocno zużytych samochodów z Zachodu.

Tak na marginesie, to likwidacja daniny od rejestracji używanych samochodów może spodobać się w Brukseli. Komisja Europejska zarzucała Rumunom, że ten podatek jest sprzeczny z unijnymi regulacjami i rząd w Bukareszcie planował już wcześniej jego zastąpienie innym rodzajem opłaty.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Komentarze (57)
Rumunia likwiduje na raz ponad setkę podatków i opłat. W tym abonament radiowo-telewizyjny
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 40 razy 26

  ale pincet plusa nie mają! Zreszta, co tam się przejmować biednymi peryferiami Europy....

  TU jest Polska, tu jest popisss, tu sondaże, Lisokurski, Smoleńsk, aborcja, Pawłowicz ze Sfetru, a jak dobry portal internetowy, to i dupy z cyckami wrzuco.

 • ferdkiepski

  Oceniono 24 razy 20

  No to nawet Rumunia prześcignie "Zieloną Wyspę" w rankingu poziomu życia .....

 • rtd5rtd

  Oceniono 27 razy 19

  Cit 1 do 3% od obrotów do 100K eur tam jest... Nie trzeba wiele kosztów zbierać żadnych.

  Ale powiedz do tuskom Kaczyńskim kwachom kilczykom i całej tej bandzie !

 • ireksz

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo Rumunia!! Tam jest cywilizacja. Tutaj nad wisla zapadla era ciemnosci, ciemnogrodu, powszechnego oddania Watykanowi oraz kult jednostki zoliborskiej.

 • zelenyles

  Oceniono 2 razy 2

  PIS-iory uczcie się od Rumunów, bo jak do tej pory tylko gnębicie Polaków podatkami i tyle !

 • mietasek1967

  Oceniono 2 razy 2

  Tusk też likwidował abonament RTV i co ?

 • macw1975

  Oceniono 4 razy 2

  Ech jakby PO miało tyle rozumu co rumuński rząd, to może dalej byłoby u władzy.

 • Jan Łuczyna

  Oceniono 1 raz 1

  I znowu za Rumunami. Bardzo dobra zmiana (miejsca w Europie). A może Kurski zakoduje swoje telewizyjne reklamy leków po skonsultowaniu się z prezesem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX