Teraz nikt nie uniknie abonamentu RTV? Jest pomysł, by płacić go razem z PIT-em

Robert Kędzierski
Rząd wciąż nie wie, w jaki sposób poprawić ściągalność abonamentu RTV, która wynosi obecnie zaledwie 8 procent. Pomysł na rozwiązanie tego problemu podsunął szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Powróciła koncepcja, aby ściąganie abonamentu RTV połączyć z podatkiem dochodowym PIT O pomyśle, który w szufladzie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zalega od ponad sześciu lat przypomniał właśnie jej prezes:

Moim zdaniem elegancką formą była propozycja opłaty pobieranej wraz z podatkiem dochodowym

- stwierdził w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Witold Kołodziejski.

Od opłaty nie uciekniesz

Główną "zaletą" takiej koncepcji ściągania abonamentu RTV byłaby pewność, że żadna pracująca osoba go nie uniknie. Opłata w wysokości dziesięciu złotych miesięcznie mogłaby być doliczana do comiesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Każdy pracodawca odprowadza go za swojego pracownika, podobnie jak składkę na ZUS.

Co więcej, pomysł ten wydaje się być realny również w obliczu planów stworzenia tzw. "superpodatku", czyli połączenia  ze sobą rozliczenia PIT, składek zdrowotnych i emerytalnych. Wówczas opłata za abonament byłaby po prostu kolejnym komponentem jednolitego podatku, a pracujący obywatele nie mogliby jej w żaden sposób uniknąć.

Domniemanie posiadania telewizora

Kołodziejski w rozmowie z "DGP" przypomina, że dla ekip rządzących abonament zawsze był tematem drażliwym. Jest on jednym z głównych źródeł finansowania mediów publicznych (zasila ok. 30 proc budżetu TVP), tymczasem jego ściągalność bije negatywne rekordy i wynosi obecnie zaledwie 8 proc.

Dlatego też, bez względu na to w jaki sposób abonament RTV będzie ściągany, rządzący chcą, aby obowiązek jego płacenia wynikał z domniemania.

Zdaniem prezesa TVP Jacka Kurskiego, do płacenia abonamentu powinno być zobowiązane każde gospodarstwo domowe.

„Można uniezależnić powstanie obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej od woluntarystycznego aktu rejestracji odbiornika” - mówił we wrześniu Kurski.

Prezes TVP podkreślił również, że przygotowuje specjalny dokument, który ma uszczelnić ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawę o opłatach abonamentowych. 

Czytaj też: Rumunia właśnie zniosła abonament radiowo-telewizyjny. I nie tylko

Zobacz także WIDEO: Morawiecki: w ciągu 3-4 miesięcy propozycja ws. integracji PIT, składki ZUS i zdrowotnej

Więcej o:
Komentarze (364)
Teraz nikt nie uniknie abonamentu RTV? Jest pomysł, by płacić go go razem z PIT-em
Zaloguj się
 • kaszpir2

  Oceniono 72 razy 66

  Panie Kurski ...

  Kiepskie te pana pomysły ...

  Wystarczy że pod jednym domem mieszka małżeństwo i wtedy dzięki panu pomysłowi płaciło by 2 abonamnety RTV , a jakby razem z rodzicami mieszkały by jeszcze 2 osoby dorosłe (dzieci) to taka rodzina by płaciła 4 abonamenty !!

  A ludzie któzy pracują na czarno i menele BY NIC NIE PŁACIŁY ...

  WSTYD !!!

 • clevland

  Oceniono 28 razy 20

  Do ceny telewizorów go niech doliczą.
  Zakładając że telewizor przeżyje 4 lata byłaby to kwota...480zł.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 11 razy 11

  Z PIT?
  Czy to oznacza, że rolnicy i wszyscy ubezpieczeni w KRUS unikną płacenia tej nowej daniny?
  Rolnicy nie płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, co skutkuje niskimi nakładami na opiekę zdrowotną (najniższymi w proporcji do PKB w całej UE).
  I teraz nie będą płacić abonamentu.

 • maltretin

  Oceniono 170 razy 10

  Po raz kolejny PiS kłania się swojemu żelaznemu elektoratowi - nierobom, pasożytom i ogólnie pojętej patologii - widział ktoś żeby patol PIT'a składał - na którą ja i inni uczciwie pracujący musimy zapie...ć...

 • enedue3

  Oceniono 9 razy 9

  Popieram niech zakodują , kto będzie chciał oglądać reklamy i propagandę oraz " filmy mózgotrzepy" to kupi tak jak palacz papierosy!

 • abdul73

  Oceniono 65 razy 7

  Mam żonę i dwójkę dzieci. Wszyscy pracują i mieszkamy jeszcze razem. Każdy z nas rozlicza się w US. Rozumiem że każdy z nas zapłaci abonament . Jedno mieszkanie - cztery abonamenty ?

 • frodozbagien

  Oceniono 4 razy 4

  Ale chyba członkowie PiS będą zwolnieni?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX