Chiny straszą świat: "szykujcie się na podwyżki". To koniec tanich towarów?

Po latach konkurowania niskimi cenami chińskie fabryki nie będą w stanie nadal ciąć kosztów. Wzrost cen będzie odczuwalny na całym świecie.

Przykładem może być eksportująca środki higieniczne firma Jiangmen Luck Tissue Mfy, która musi zmierzyć się z rosnącymi płacami oraz słabnącym popytem. By przetrwać, jej władze zredukowały personel o połowę, obcięły ceny i zautomatyzowały produkcję. Dziś spółka musiała podnieść ceny po raz pierwszy od 2010 roku.

- Nie ma możliwości, by nadal obniżać ceny. Koszty są już dość wysokie i nie widzę szansy, że spadną, szukam okazji do podniesienia cen - mówi zastępca dyrektora Roger Zhao firmy zlokalizowanej w mieście Jiangmen.

Podobne refleksje ma Sandy Chang, właścicielka producenta akcesoriów łazienkowych Xinchen Gift. Spółka odczuła dotkliwie słabe zapotrzebowanie na głównych rynkach w Japonii, Europie i Stanach Zjednoczonych. Od 2012 roku sprzedaż spadła o 30 procent, płace w ciągu ostatniej dekady wzrosły aż czterokrotnie. Rosną ceny materiałów, w tym marmuru i żywicy. Spółka w stosunku 2014 roku zredukowała zatrudnienie o połowę.

- Niemożliwe, by jeszcze bardziej obniżyć ceny - zauważa Sandy Chang. - Jedynym wyjściem jest podniesienie efektywności, zmniejszenie ilości odpadów i zwiększenie sprzedaży.

Podwyżki na całym świecie

Dla gospodarki światowej decyzje takich firm jak Jiangmen Tissue, aby zatrzymać cięcia cen, a nawet podnieść je tam, gdzie popyt na to pozwala, są ważne. Ceny produkcji w Chinach wzrosły we wrześniu po raz pierwszy od prawie pięciu lat.

Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital Investors zauważa, że powrót Chin do wzrostu cen produkcji zapowiada zmniejszenie presji deflacyjnej w Europie, USA i u innych dużych importerów chińskich towarów.

- To pierwszy etap. Drugim będzie mocniejszy popyt globalny – wyjaśnia Shane Oliver.

Wpływ odczują kraje, w których import z Chin jest znaczący. W Japonii to prawie 25 procent całkowitego importu, w Australii około 23 procent.

- Będzie to wpływać na australijskie ceny wielu importowanych dóbr konsumpcyjnych, takich jak AGD czy duże telewizory – mówi Michael Blythe, główny ekonomista w Commonwealth Bank of Australia. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Chiny straszą świat: "szykujcie się na podwyżki". To koniec tanich towarów?
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 50 razy 36

  strach!
  skończą się
  niezamykajace sie kłódki, jednorazowe wiertła i koncówki do wkrętarek, godzinne baterie i jednodniowe radioodbiorniki

 • mr.knox

  Oceniono 25 razy 23

  Super wiadomosc. Latwiej bedzie przez amerykanskich producentow podejmowac decyzje o powrocie produkcji do USA.

 • liczygrosz

  Oceniono 24 razy 18

  Tak jakby Chiny były jedyną tanią siłą roboczą na świecie.... ehhh żółci, żółci...

 • hmmm11

  Oceniono 20 razy 6

  EEE tam strachy na lachy przeniosą produkcje do Polski !! Donald załatwi, pracownik dostanie 2 e na ręke a koszulkę pracowniczą zapłaci 10e

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 4

  No przeciez swiat nie cierpi chinskiej taniochy - to chyba dobrze...

 • bob2436

  Oceniono 3 razy 1

  No wreszcie mamy jakąś szansę! Kapitaliści przybywajcie. U nas siła robocza nadal tania, a jak będzie trzeba, przyjadą Ukraińcy.

 • pam_pa_ram_pam

  0

  Wiele chińskich wyrobów ma już "światowe" ceny. Przecież komputery najlepszych marek są na chińskich komponentach... Chińczycy mogą produkować i drogo i dobrze, i tanio i byle jak. Tyle, że to drugie coraz mniej się opłaca. No i sami Chińczycy chcą zarabiać więcej. A rząd, komunistyczno-praktyczny chce mieć chłonny rynek wewnętrzny, a nie tylko opierać się na eksporcie.

 • jluc

  0

  Chiny produkuja chłam jak klient taki zamawia! a jak ten chce wyższa jakość to musi wiecej zapłacic!!! tak jak wszędzie...

 • ukw8078

  0

  Ten chiński chłam jest i tak przedrożony, więc po podwyżce cen zostaną z tym badziewiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX