Polski start-up tworzący inteligentne oświetlenie pozyskał 47 mln złotych na rozwój

Robert Kędzierski
Krakowska firma Silvair ma szansę podbić świat autorską technologią pozwalającą na pozyskiwanie informacji z inteligentnego oświetlenia. Inwestorzy na dalszy rozwój wyłożyli właśnie 12 milionów dolarów.

Silvair, polski start-up z Krakowa, odnotował gigantyczny sukces. Firma uzyskała właśnie finansowanie dalszego rozwoju. Wynosi aż dwanaście milionów dolarów, czyli blisko 47 mln złotych. 

Spece od inteligentnego oświetlenia

Firma specjalizuje się w tworzeniu inteligentnych źródeł oświetlenia. Wbrew pozorom ten segment IoT (Internet Of Things) jest jednym z najbardziej ciekawych dla przemysłu. 

Czytaj też: Wielki sukces polskiego start-upu. Dziesiątki milionów finansowania. 

Produkowane przez Silvair urządzenia pełnią dwie funkcje jednocześnie: oświetlają pomieszczenie i zbierają dane. Kiedy zainteresowana osoba podchodzi do oświetlonego przedmiotu czujnik wbudowany w źródło światła odnotowuje ten fakt. W ten sposób można zbierać bardzo dużo danych np. o tym w jaki sposób osoby poruszają się w obiekcie. Chodzi nie tylko o sklepy ale np. o muzea, obiekty użyteczności publicznej. Rozwiązania Silvair mogą być też wykorzystywane do sterowania - oświetlenie może np. "nauczyć się" kiedy powinno się włączać. 

Nasze rozwiązania pozwalają zwiększać produktywność pracowników, zwiększać energooszczędność i sprzedaż. Są nieocenionym źródłem informacji analitycznych pozwalających ocenić gdzie w danym miejscu obiektu znajdują się konsumenci.

- wyjaśnił w rozmowie z nami Marek Wierzbicki, szef marketingu Silvair.

Jak działa SilvairJak działa Silvair Fot. Silvair

 

Najnowocześniejsze standardy

Sukces krakowskiej firmy ma swoje uzasadnienie. Szymon Słupik, współzałożyciel firmy i jej dyrektor ds. technologii, jest jednocześnie szefem organizacji opracowującej nowy standard Bluetooth. Dzięki temu rozwiązania Silvair są gotowe do współpracy z olbrzymią ilością urządzeń. 

W skali całego świata niewiele jest firm, które tak kompleksowo i wizjonersko realizują koncepcję inteligentnego oświetlenia w przestrzeniach komercyjnych. Silvair wyrasta na globalnego lidera w segmencie sensorycznych wielousługowych sieci opartych na infrastrukturze oświetleniowej. Cieszymy się, że możemy wspierać rodzimą firmę, która przeciera szlaki na tak innowacyjnym rynku.

stwierdził Paweł Burzyński, wiceprezes Trigon TFI S.A, funduszu, który zainwestował w Silvair.

Krakowska firma ma szansę wypłynąć na szerokie wody również dzięki doświadczeniu Rafała Hana, prezesa i współzałożyciela. Współtworzył jeden z najbardziej znanych technologicznych start-upów - producenta inteligentnych beaconów Estimote

7 zaskakujących pomysłów polskich wynalazców - szósty naprawdę może zmienić świat

Więcej o:
Komentarze (48)
Polski startup tworzący inteligentne oświetlenie pozyskał 47 milionów złotych na rozwój
Zaloguj się
 • gnom_opluwacz

  Oceniono 9 razy 5

  Skusił mnie nagłówek, bo produkujący coś start-up to rzeczywiście pewna nowość. No, ale okazało się, że produkuje, a dopiero będzie produkował, i nie produkuje, a robi oprogramowanie.

  Prośbę mam wszelakoż: dziennikarzu, napisz o sukcesach tego startapu za rok, OK? Bo coś o np. Saule Technologies cicho ostatnio...

 • 1p.3.15

  Oceniono 8 razy 4

  Czyli następny krok w kierunku skuteczniejszego śledzenia ludzi.

 • 1maruti1

  Oceniono 7 razy 3

  Partia populistyczna to właśnie Independence Party.

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 1 raz 1

  sukces bo pozyskał kasę ?
  sukces bedzie jak na tym zarobi !!!

 • c_lod

  Oceniono 5 razy 1

  to tylko połowiczny sukces. Oczywiście, że trzeba się cieszyć z każdego dolca, ale taka firma z takim pomysłem to jest 50 baniek conajmniej - nie 12. Polak się cieszy z każdego centa jak widać - anyway życzę producentom jak najlepiej!

 • sojer2006

  Oceniono 7 razy 1

  To raczej nie start-up, tylko inowacyjna firma z doświadczeniem.

 • czebu

  0

  Tu nie ma nic innowacyjnego, jeżeli chodzi o nowoczesne wynalazki.

 • banan125

  Oceniono 8 razy 0

  a jaki to ma wpływ na jakość naszego życia ! odp.: UJEMNY
  i komu/czemu będzie to służyło: odp.: biznesowi, żeby łatwiej było nami MANIPULOWAĆ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX