Święta w tym roku będą uboższe. Polacy planują wydać mniej

Według najnowszego raportu Providenta, na tegoroczne święta wydamy 722 złote. To o ponad 100 zł mniej niż rok temu.

Około 24 proc. z nas na przygotowania świąteczne chce wydać nie więcej niż 400 złotych, tyle samo planuje zmieścić się w przedziale pomiędzy 400 a 700 złotych. 15 proc. Polaków planuje wydatki w kwocie od 700 do 1 tys. złotych, a zaledwie co dziesiąty respondent na organizację świąt i dni okołoświątecznych ma zamiar wydać ponad tysiąc złotych – wynika z badania „Barometr Providenta”. 

Najwięcej na święta chcą wydać mieszkańcy małych i średnich miast, to około 800 złotych. W przypadku mieszkańców wsi i największych miast deklaracje opiewają na 100 złotych mniej.

Świąteczne wydatki będą mniejsze niż przed rokiem, ale zdecydowana większość z nas chce dochować wierności tradycji i niczego nie zmieni w przygotowaniach świątecznych. Postawę taką deklaruje aż 80 proc. Polaków.

Prezenty nie dla każdego

Ponad trzy czwarte (77 proc.) Polaków spodziewa się, że dostanie prezent z okazji Bożego Narodzenia, przeciwnego zdania jest jedynie 15 proc. z nas. Szanse na świąteczny podarek spadają wraz z wiekiem. Aż dziewięciu na dziesięciu najmłodszych badanych przewiduje, że zostanie obdarowanych podarkiem świątecznym. Niespodzianki pod choinką oczekuje za to zaledwie 64 proc. osób powyżej 59. roku życia.

Polaków zapytano też, jaki prezent o wartości do 200 zł chcieliby dostać. Panie najczęściej wymieniały odzież i kosmetyki, deklarację taką złożyła co trzecia z nich. Biżuterii pod choinką oczekuje 18 proc. kobiet, książek - 9 proc., a 4 proc. – elektroniki.

Preferencje mężczyzn są odmienne. Jedna trzecia panów liczy na prezent w postaci elektroniki, 15 proc. chciałoby otrzymać odzież, 13  proc. alkohol, co dziesiąty kosmetyki, a tylko 7 proc. mężczyzn oczekuje książki lub muzyki.

Więcej o:
Komentarze (40)
Święta w tym roku będą uboższe. Polacy planują wydać mniej
Zaloguj się
 • tornemorgren

  Oceniono 27 razy 13

  Ojojoj, to już Provident u was za eksperta robi? No cóż, niby na bezrybiu..., ale żeby od razu z lichwiarzem? To aż tak marnie? Twarde lądowanie w warunkach rynkowych...

 • invest_pl

  Oceniono 22 razy 8

  tak wygląda rasowa, w pełni wyrośnięta, tłusta, głupia, naiwna w swej prostocie

  KACZKA DZIENNIKARSKA

 • premio1

  Oceniono 5 razy 3

  To Gazeta daje czadu, chwyta się raportów Providenta i wieszczy kryzys. Nie mają pieniędzy na porządny sondaż to przedstawiają taki chłam.

 • ola-blue

  0

  każdy Polak musi ograniczyć wydatki, żeby sfinansować pisie pomysły socjalne np. 500+
  a jak do tego dojdą wcześniejsi emeryci, frankowicze, mieszkanie +, obrona terytorialna i dotacje dla klechów to pójdziemy z torbami
  może wtedy pisie buractwo popierające kaczy reżim się ocknie...

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 0

  Po prostu coraz mniej osób obchodzi te święta jakoś szczególnie: promocje są co chwile: halloweenowe, mikołajkowe, ba! nawet na Święto Niepodległości (Amerykańskie), więc promocje z okazji narodzin Jezusa nie ekscytują Polaków szczególnie.
  Ludożerka też żyje po prostu sobie, coraz mniej zwracając uwagę na to czy akurat jest 10 listopada czy 25 grudnia.
  Czy to dobre czy złe nie mnie oceniać ale taka jest wg mnie przyczyna "spadku" wydatków.

 • kasiakasia34

  0

  I bardzo dobrze. Mniej bedzie pelnych kontenerow z wyrzucona zywnoscia.

 • aagaj

  Oceniono 2 razy 0

  A 500+ gdzie ?

 • borsuk07

  0

  proszę o podanie kto jest w tych 48 % / wydatek na święta do 400 zł. oraz do 700 zł. / jak podajecie, że ; " Najwięcej na święta chcą wydać mieszkańcy małych i średnich miast, to około 800 złotych. W przypadku mieszkańców wsi i największych miast deklaracje opiewają na 100 złotych mniej. " ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX