Ten kraj chce wydobywać surowce na innych planetach. Kosmiczny wyścig rozpoczęty

Luksemburg przyjął projekt ustawy, która ma umożliwić wydobycie surowców mineralnych poza Ziemią. Przedsiębiorcy liczą na kosmiczne zyski.

Rząd Luksemburga przyjął w piątek projekt ustawy, dający podmiotom prywatnym prawo do czerpania korzyści z komercjalnego wykorzystania potencjalnych surowców znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.

Kraj ten stał się tym samym pierwszym w Europie, który zapewnia bezpieczeństwo prawne w przypadku wydobycia różnorakich materiałów, także wody, z asteroid i księżyca.

Podobne regulacje przyjęły w listopadzie ubiegłego roku Stany Zjednoczone. Komentatorzy wskazywali, że przepisy te są precedensem, łamią bowiem przyjętą wcześniej zasadę, że kosmos jest wspólną przestrzenią międzynarodową.

Dwie amerykańskie przedsiębiorstwa Deep Space Industries i Planetary Resources mają już swoje europejskie siedziby w Luksemburgu.

kosmoskosmos istock.com

Kosmos nie jest już wspólny?

Problem własności pojawia się także w przypadku Luksemburga.

- Przyjęte ramy prawne są w pełni zgodne z postanowieniami Traktatu o przestrzeni kosmicznej - mówi minister gospodarki Luksemburga Etienne Schneider.

Jego zdaniem oznacza to, że przepisy nie ingerują w żaden sposób w suwerenność terytorium czy ciała niebieskiego. Minister dodał, że Luksemburg jest na dobrej drodze, by stać się europejskim centrum badania i wykorzystania zasobów kosmicznych.

Schneider zaznacza, że ustawa ma wejść w życie na początku 2017 roku, jej zadaniem jest ochrona wartych miliardy dolarów, przyszłych inwestycji w kosmosie.

Rząd Luksemburga wezwał inne narody do tego, by dołączyły do inicjatywy. Ujawnił, że coraz więcej krajów deklaruje konkretne zainteresowanie współpracą.

Gra jest warta świeczki

W opinii ekspertów, ludzkość dysponuje odpowiednią technologią, by eksplorować surowce w kosmosie, jednak koszty takich przedsięwzięć są gigantyczne. Szacuje się, że NASA będzie musiała wyłożyć miliard dolarów, by dostarczyć 60 gramów (!) minerałów z asteroidy w trakcie misji OSIRIS-Rex. Przewidywane zyski płynące z kosmicznych kopalń? Biliony dolarów.

Więcej o:
Komentarze (52)
Ten kraj chce wydobywać surowce na innych planetach. Kosmiczny wyścig rozpoczęty
Zaloguj się
 • obudz_sie_europo

  Oceniono 20 razy 16

  Porównywanie NASA do prywatnych przedsięwzięć to bzdura,NASA jakby nie patrzeć jest państwowym molochem i duża część kosztów to koszty biurokracji, poza tym NASA ciągle kurczowo trzyma się starych technologii paliwowych co rownież podwyższa koszty, dopiero spacex obniżył koszt paliwowy wysłania każdego kg na orbitę.

  Wzrost wydobycia obniży ceny surowców i może powodować poważne perturbacje w sektorze wydobywczym na ziemi. Wydobycie np. złota z jednej asteroidy może zaspokoić popyt całego świata przez setki lat, asteroidy zawierają bardzo skoncentrowane złoża minerałów. Jeżeli np. technologie robotyczne pozwolą na wydobycie np. metanu z Tytana, wtedy możemy myśleć o likwidacji 90% górnictwa na ziemi. Plusem będzie to, że będziemy dużo taniej pozyskiwać rzadkie metale, jak iryd, tytan itd. które są poszukiwane w nowoczesnych technologiach.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 15 razy 13

  Sprzedam uzbrojoną działkę na Marsie o powierzchni 1200 m2, z pięknym widokiem na matkę Ziemię, z własnym dojazdem utwardzoną drogą gruntową i częściowo ogrodzoną. Bezpośrednie sąsiedztwo kopalni odkrywkowej "Luksemburg". Cena do negocjacji.

 • 4v

  Oceniono 8 razy 8

  To było oczywiste, że coś takiego ktoś w końcu zrobi.
  Było też oczywiste, że zrobią to kraje najpotężniejsze (USA, wkrótce zapewne Chiny), oraz właśnie te małe cwaniackie gówna, których przecież nikt nie będzie za to bić. Czekam teraz na Monako, inne księstwa, no i oczywiście Szwajcarię, może nie taką znów małą, za to nienaruszalną, w tych samych granicach od XVI wieku.

  PS. to jest rynek warty znacznie więcej, niż biliony dolarów. Teoretycznie to jest nieskończony zysk, w praktyce, ograniczając się tylko do naszego Układu Słonecznego, zyski mogą iść w tryliony dolarów. Oczywiście o ile wcześniej nie zostaną opracowane maszyny przemieniające dowolną materię w dowolną materię...

 • smileykkk

  Oceniono 2 razy 2

  nigdy nie byl wspolny. kolejny idiotyzm. podejmij ryzyko ,zaplac za rozwoj.... technologi, rozpocznij wydobycie, przetransportuj i oddaj zyski innym hehe. co za genialny pomysl na rozwoj :)

 • leonleonidas

  Oceniono 4 razy 2

  Wypie...lac z mojego Kosmosu !!

 • saksalainen

  Oceniono 1 raz 1

  To będzie miało sens jeżeli poza Ziemią znajdą się jakieś minerały, których tutaj nie ma, nie da się ich za sensowne pieniądze wytworzyć, a są nam do czegoś potrzebne. Tak że na razie - i chyba jeszcze długo - to raczej teoria.

 • magtic

  Oceniono 1 raz 1

  dodam więcej: Kosmos jest wspólną własnością, a jak już własnością to wara od mojej czarnej dziury! :DDDD

 • otopolskiepieklo

  0

  żebyśmy sie nie zdziwili, gdy nagle pojawi się tu jakiś statek Vogonów i stwierdzą że muszą wybudowac w tym miejscu autostrade

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX