Najwyższy wieżowiec w UE powstanie w Warszawie. To zły znak dla Polski?

W centrum Warszawy, naprzeciwko Dworca Centralnego, stanie Chmielna Business Center, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Inwestycję zrealizuje słowacki deweloper HB Reavis.

Chmielna Business Center ma mieć wysokość 310 metrów, na co złożą się 230 metrów wysokości do dachu oraz 80-metrowy maszt. Obiekt, o 73 metry będzie więc wyższy od dotychczasowego najwyższego budynku stolicy - Pałacu Kultury i Nauki. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej stoi dziś w Londynie (The Shard – 309,6 m), a jeśli uwzględni się Brexit to znajduje się on we Frankfurcie i jest to 300-metrowy Commerzbank Tower.

Najwyższym budynkiem Europy jest moskiewska Wieża Federacji (374 m), najwyższy budynek na świecie, Burdż Chalifa, mierzy 829 m.

Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku

Budowa Chmielna Business Center ma ruszyć jeszcze w tym roku, zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 roku. Ma to być kompleks, w którego skład wejdą także dwa biurowce na sąsiednich działkach - o wysokości 81 m i 100 m. Całość zajmie łącznie 140 tys. mkw. powierzchni.

Drapacz chmur zaprojektuje brytyjski architekt Norman Foster, który jest już autorem m.in. siedziby Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem czy nowego Wembley. W Warszawie zaprojektował Metropolitan, biurowiec przy placu Piłsudskiego. 

Działkę pod wieżowiec słowacki deweloper kupił od PKP jeszcze w 2011 roku za 171 mln zł.

Pozwolenie na budowę, które wydał stołeczny ratusz, nie jest jeszcze prawomocne. Inwestycji nie można rozpocząć przed jej uprawomocnieniem się, co potrwa przynajmniej dwa tygodnie, ale będzie znacznie dłuższe w razie oprotestowania decyzji.

Będzie spowolnienie gospodarcze?

Część obserwatorów zwraca w tym kontekście uwagę na koncepcję łączącą budowę nowego najwyższego budynku świata z przyszłym kryzysem gospodarczym. Jej autorem jest amerykański analityk Andrew Lawrence.

W ten sposób budowę Singer Building i Metropolitan Life Building połączono z paniką 1907 r., inwestycję Chrysler Building z wybuchem Wielkiego Kryzysu, a wieże World Trade Center w Nowym Jorku i Sears Tower w Chicago z stagflacją lat 70.

Zobacz także WIDEO: Wygląda jak szczyt absurdu. Warszawski blok, który wzbudza wiele kontrowersji

Wygląda jak szczyt absurdu. Warszawski blok, który wzbudza wiele kontrowersji

Więcej o:
Komentarze (93)
Najwyższy wieżowiec w UE powstanie w Warszawie. To zły znak dla Polski?
Zaloguj się
 • trupyirobaki

  Oceniono 17 razy 13

  Jak budują to w GW znaczy że kryzys.

 • unsryda

  Oceniono 34 razy 12

  Jak skończą go budować to UE może już nie istnieć...

  III Rzesza też nie wytrwała tysiąca lat. ZSRR upadło...
  nic nie trwa wiecznie ;)

 • smiki48

  Oceniono 13 razy 11

  a ile powstanie miejsc parkingowych przy tym wieżowcu?
  Jak znam miejskich urzędników powstanie może kilkaset miejsc parkingowych a parę tysięcy samochodów będzie blokowało okoliczne ulice i parkingi.
  Za zakorkowane ulice odpowiadają władze miast pozwalające na budowę wielkich skupisk ludzkich bez zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, w tym ulic o odpowiedniej przepustowości i parkingów. A po zbudowaniu paru takich wieżowców wszyscy bedą narzekać, że miasto jest zablokowane.
  Całą winę za zakorkowane miasta ponoszą planiści i władze miast,. Nikt inny.

 • dinowar

  Oceniono 55 razy 11

  CBA powinno sprawdzić na co poszła kasa ze sprzedaży tej działki. To może być ciekawe, bo PO zostawiło PKP w fatalnym stanie.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 52 razy 10

  Hmm, śmiać się czy płakać. Słowacki deweloper? Niech buduje na Słowacji w Bratysławie. Aaaa, tam tak łatwo i przyjemnie takiego wysokiego badziewia się nie zbuduje. I wszystko jasne. Urzędasy HGW bardzo sprawnie godzą się na warunki stawiane przez inwestorów. Korupcja?

 • kogoko

  Oceniono 16 razy 6

  Warszawa to jest jednak potęga.

 • ksobier

  Oceniono 14 razy 6

  Czyli będzie jakieś 40cm wyższy niż londyński Shard który w ostatnich 50 metrach jest konstrukcją a nie budynkiem i nadal po prawie 4 latach od otwarcia w większości jest pusty. Pewnie warszawa ma patent na klientów którzy będą zadowoleni z czekania 20 minut na windę. Do tego kolejny kretyński biznes center.

 • premio1

  Oceniono 9 razy 5

  Gazeta Wyborcza traktuje czytelników jak stado baranów. Pisanie, że budowa nowej najwyższej wieży w UE to zły znak dla Polski oraz wiązanie tego z przyszłym kryzysem gospodarczym, przez "część" niewiadomo jakich obserwatorów, przekracza wszelkie granice głupoty, jest oceanem zidiocenia i przykładem kompletnego oderwania od rzeczywistości. Tych wypocin nie da się po prostu spokojnie czytać. Pokazuje to szczyt manipulacji Gazety, który jest stosowany od bardzo dawna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX