;

Kaczyński gani przedsiębiorców, a Orban chce im obniżyć CIT. Do rekordowo niskiego poziomu

Daniel Maikowski
USA-ELECTION/HUNGARY-ORBAN

USA-ELECTION/HUNGARY-ORBAN (LASZLO BALOGH / REUTERS / REUTERS)

W czwartek węgierski premier Viktor Orban ogłosił, że jego rząd chce zmniejszyć stawkę podatku CIT do zaledwie 9 proc., aby poprawić gospodarczą konkurencyjność kraju. Byłby to najniższy podatek korporacyjny w UE. Jest tylko jeden problem.

Podczas gdy prezes PiS Jarosław Kaczyński gani polskich przedsiębiorców i sugeruje, że to właśnie oni odpowiadają za obniżony wzrost naszego PKB, jego węgierski przyjaciel Viktor Orban chce udowodnić, że jest wielkim przyjacielem węgierskiego biznesu. A przynajmniej próbuje stworzyć takie wrażenie.

W czwartek węgierski premier poinformował, że jego rząd planuje obniżyć stawkę podatku od przedsiębiorstw do zaledwie 9 procent. Obecne stawki CIT na Węgrzech to 10 proc. przy rocznym dochodzie poniżej 500 mln forintów (1,7 mln dol.) i 19 proc. przy dochodach przekraczających tę sumę. Obniżenie stawki tego podatku zmniejszyłoby wpływy do budżetu o 145 mld forintów (równowartość 499 mln dol.).

Tym samym Węgry stałyby się unijnym rekordzistą. Obecnie w Europie najniższą jednolitą stawkę podatku korporacyjnego – 15 procent – oferuje przedsiębiorcom Irlandia. W Niemczech podatek CIT to ok. 30 proc, a we Francji – 33 procent.

PR-owa zagrywka czy podatkowy raj?

 

Propozycja Orbana jest oczywiście godna odnotowania. Ferenc Dávid z Narodowego Sojuszu Pracowników i Pracodawców zwraca jednak uwagę na fakt, że na planowanej obniżce podatku CIT skorzystają jedynie największe węgierskie firmy. W rozmowie z serwisem hvg.gu podkreślił on, że na Węgrzech działa zaledwie 1100 przedsiębiorstw, które osiągają roczny dochód na poziomie powyżej 500 mln forintów. Dla nich obniżka podatku z 19 do 10 procent rzeczywiście będzie znacząca.

W gorszej sytuacji są małe i średnie przedsiębiorstwa, których na Węgrzech jest najwięcej. W ich wypadku obniżka stawki CIT będzie symboliczna – z 10 do 9 proc. Poza tym opozycjne partie węgierskie są zdanie, że po wprowadzeniu tego pomysłu w życie kraj stanie się "podatkowym rajem".

Co więcej, jednoprocentowa obniżka CIT nie zrekompensuje małym przedsiębiorstwom kosztów związanych z planowaną przez węgierski rząd podwyżką płacy minimalnej. Dávid zwraca uwagę, że w przypadku firm, które zatrudniają od 5 do 10 osób, nawet połowa pracowników otrzymuje dziś wynagrodzenie minimalne.

Węgierski minister gospodarki narodowej Mihaly Varga wielokrotnie mówił o potrzebie drastycznego podniesienia płacy minimalnej. Nieoficjalnie mówi się, że dla premiera Viktora Orbana to jeden z politycznych priorytetów. Nie tak dawno Varga sugerował, że płaca minimalna na Węgrzech powinna wzrosnąć nawet o 40 proc., przy czym w 2017 mogłaby zostać podniesiona ok. 15-25 proc., a w 2018 roku o dalsze 8 proc.

Obecnie zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że w 2017 roku płaca minimalna dla etatowych pracowników wzrośnie z poziomu 111 tys. forintów do 128 tys. forintów.

Zobacz także WIDEO: Kwaśniewski: Orban to czarujący człowiek, zna angielski. A Kaczyński...

Zobacz także
 • Premier Wegier Viktor Orban Problemy takie jak w Polsce, a rozwiązanie? Orban chce zachęcić firmy, by płaciły więcej pracownikom
 • Premier Węgier Viktor Orban podczas szczytu NATO w Warszawie. Węgry w strefie euro już za pięć lat? Ich rząd tego nie wyklucza
Komentarze (35)
Kaczyński gani przedsiębiorców, a Orban chce im obniżyć CIT. Do rekordowo niskiego poziomu
Zaloguj się
 • maras63

  Oceniono 27 razy 7

  jak długo ta możecie stać w rozkroku w Gazecie? a potem na jednej nodze?:-))) Kaczyńskiego ganić Orbanem trudno, nie? drobni przedsiębiorcy mają gorzej, bo im Orban obniżył z 10 na 9? pewnie zaczną się masowe protesty na Węgrzech z tego powodu. Jak tak można: niską stawkę jeszcze obniżyć? faszyzm, Panie, faszyzm. To już lepiej tam malujcie dziennikarzy na różne kolory, też wam to nie wychodzi, ale przynajmniej śmieszy:-)))

 • central2

  Oceniono 8 razy 6

  >CIT do zaledwie 9 proc., [...] Byłby to najniższy podatek korporacyjny w UE
  W Luksemburgu są duuużo niższe podatki. Wystarczy się zgłosić do Deloitte, pogadać z ministrem, zatrudnić kilka tubylców do obsługi skrzynki pocztowej i wtedy dostaje się CIT w wysokości 0.3% na przykład.

 • arend_dickmann

  Oceniono 3 razy 1

  "Obniżenie stawki tego podatku zmniejszyłoby wpływy do budżetu o 145 mld forintów (równowartość 499 mln dol.)"
  Bzdura, kompletna bzdura. Obniżenie stawki wcale nie musi oznaczać spadku wpływów, wręcz przeciwnie doświadczenie uczy o tym, że w takich przypadkach dochody budżetowe wzrastają. Zależność między wysokością podatku i wpływami nie jest liniowa, to już dawno temu zostało udowodnione empirycznie.

 • Irek Schnitzer

  Oceniono 5 razy 1

  Kaczynski jest za glupi, żeby poprowadzić kiosk ruchu czy warzywniak !
  Nieudacznik, ktory cale zycie zerował na garnuszku panstwa ! i Tez sie niczego nie nauczyl!
  widac bylo za jego rzadów z Lepperem i widac teraz :))

 • borsuk07

  0

  a jaka będzie faktyczna średnia po wyliczeniu - 9 i 19 a jaka jest 10 i 19 biorąc pod uwagę inflacje

 • 1theguru1

  Oceniono 12 razy 0

  czyli Kaczyński dość dowolnie czerpie z Orbana ... szkoda tylko że czerpie to co najgorsze na Węgrzech !

 • muzoman

  Oceniono 3 razy -1

  Kaczyński to bolszewik, wydajność chce wymusić zastraszeniem. Chłop nie ma zielonego pojęcia o ekonomii. Dobrze, że jeszcze do więzień nie zamyka przedsiębiorców. To jest szkodnik.

 • crueltruth

  Oceniono 29 razy -1

  Mniej wiecej 10 lat temu srednie zarobki w PL przekroczyly 1000USD i nigdy do tej pory nie spadly ponizej tej granicy, ale ...

  Srednie zarobki wrzesien 2016: 4217PLN
  USD/PLN (18-11-2016): 4,20

  Kilku centow jeszcze brakuje ale zmieniamy kod na trzycyfrowy i to na dluuuuugo.

  To sie nazywa pislamski "dobrobyt", czyt. Polska biedna i obdarta ale katolicka.

 • tomek6336

  Oceniono 7 razy -1

  Kaczyński to życiowy i ekonomiczny analfabeta. Orban zwiesza konkurencyjność węgierskiej gospodarki, a Kaczyński niczym Gierek promuje rozdawnictwo. Szkoda Polski ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje