Donald Trump chce utopić wielką umowę handlową. "Fatalne konsekwencje dla całego świata"

Wolniejszy wzrost PKB na świecie, wysokie bezrobocie, bariery w handlu i wojny walutowe. Takie mogą być konsekwencje rezygnacji USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu - pisze Saxo Bank.

To może być jedna z pierwszych decyzji nowego amerykańskiego prezydenta. Donald Trump już zapowiedział, że urzędowanie zacznie między innymi od wypisania Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (Trans-Pacific Partnership, TPP). Nie zdążyła ona nawet wejść w życie. Po siedmiu latach negocjacji, finalną wersję 4 lutego 2016 r. podpisało 12 państw regionu Azji i Pacyfiku - ale bez Chin.

Umowa była jedną z ważniejszych inicjatyw dyplomatycznych prezydenta Baracka Obamy. Obniża bariery w międzynarodowym handlu między krajami, które odpowiadają łącznie za 40 procent światowej gospodarki. Jednocześnie miałaby stanowić swego rodzaju zaporę przeciwko zwiększniu się wpływów Chin w regionie.

Donald Trump obiecywał rezygnację z TPP jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. Teraz powtórzył swoje zapowiedzi w nagranym wystąpieniu, twierdząc, że umowa oznacza "potencjalną katastrofę" dla Stanów Zjednoczonych. Zapowiedział, że będzie chciał negocjować dwustronne umowy, dzięki którym przemysł miałby się przenieść do kraju.

Jednak analitycy ostrzegają, że to zły kierunek i może poważnie zaszkodzić gospodarce, nie tylko amerykańskiej.

Trump zapowiada wycofanie się z transpacyficznej umowy o wolnym handlu:

W najnowszym komentarzu Christopher Dembik z Saxo Banku wymienia pięć konsekwencji wyjścia Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu:

1. Zmniejszenie globalnych obrotów handlowych i koniec procesu globalizacji, która wspierała kraje rozwijające się i klasę średnią.

2. Spowolnienie globalnego wzrostu PKB - większość rozwiniętych gospodarek będzie rosła maksymalnie o 1-2 proc. i będzie musiała liczyć się z wysokim bezrobociem.

3. Koniec regionalnych umów handlowych, co potwierdza także, że - jak pisze analityk Saxo Banku - umowa o wolnym handlu między USA a UE (TTIP) jest "praktycznie w stanie śmierci klinicznej"

4. Powrót protekcjonizmu - wyższe bariery handlowe i sztuczne osłabianie waluty, by podnieść konkurencyjność. Saxo Bank podkreśla, że "taki typ strategii gospodarczej doprowadził do wielkiego kryzysu w latach 30. i nie ma powodów, aby sądzić, że teraz przyniesie lepsze rezultaty"

5. Wycofanie się USA z regionu Azji i Pacyfiku, co może doprowadzić do wzrostu wpływów Chin w tym rejonie.

Chiny już przygotowują konkurencyjną umowę, która wyklucza Stany Zjednoczone. Będzie się różnić też od TPP - zakłada obniżki ceł, ale już nie otwarcie gospodarek czy wprowadzanie standardów dotyczących warunków pracy czy ochrony środowiska.

Analityk Saxo Banku w komentarzu pisze też, że jeśli spojrzeć na cykl biznesowy, to niedługo Stany Zjednoczone mogą wpaść w recesję. Działania Trumpa polegające na promowaniu restrykcji w handlu mogą sprawić, że recesja nadejdzie szybciej, wraz z okresem masowego bezrobocia.

Więcej o:
Komentarze (95)
Donald Trump chce utopić wielką umowę handlową. "Fatalne konsekwencje dla całego świata"
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 59 razy 47

  Globalizacja wspierająca klasę średnią? - Co oni zażywają ze takie coś piszą? :)) To właśnie globalizacja wyrżnęła klasę średnią, zrównała ją w dół, a korporacjom dała niekiedy większe możliwości niż mają rządy średnich państw.

  Jeszcze pierdoły o bezrobociu któremu to globalizacja zapobiega. Produkcja w miejscu konsumpcji czegoś może ludzi uczyć o gospodarce (wypracujesz jakieś dobra, wymienisz z sobie podobnym ale z innej branży, to masz to co chcesz i na co zapracujesz), zrobienie z Chin fabryki świata, a z reszty świata konsumentów, doprowadziło do tego co mamy.

 • g.m.jackie

  Oceniono 39 razy 31

  Mam wrażenie, że globalizacja zatarła granicę między analitykiem a propagandzistą. Od kiedy globalizacja wspiera klasę średnią? Wielkie ponadnarodowe koncerny prowadzą do swego rodzaju feudalizacji gospodarki - wielki ustala reguły poprzez siłę ekonomiczną oraz wpływ na politykę i regulacje prawne. To jest odwrotność sytuacji gdy kwitnie klasa średnia, czyli zwykli przedsiębiorcy prowadzący działalność według jednakowych reguł i płacących takie same (najlepiej niskie) podatki bez zwolnień i przywilejów

 • jakis_gosc01

  Oceniono 24 razy 20

  Wybiórcza jak zwykle kłamie i manipuluje. Jak to dobrze, że ten wasz zakłamany, lewacki, propagandowy szmatławiec zdycha, Miejmy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

 • mr.knox

  Oceniono 34 razy 18

  Wazne, ze bedzie to dobre dla USA. Ameryka musi przestac byc pozywka dla pasozytow i roznej masci pijawek.

 • 01kotek01

  Oceniono 27 razy 17

  Analitycy twierdzą......
  To są albo idioci, albo robią dobrze przede wszystkim globalnym korporacjom, ktore niczym wampiry wysysają z każdego kraju co najlepsze, by wielokrotnie pomnażać nieopodatkowane wielkie zyski.
  No i tak np. z USA biorą za grosze myśl techniczną, patenty i odkrycia naukowe, które są sila konkurencyjną całego narodu. Uzbrojeni tym oprzyrządowaniem w chinskich fabrykach, gdzie nie przestrzegane są żadne prawa pracownicze i BHP zlecają produkcję, przy okazji dostawiając im tę technologię do skopiowania za free. Dalej te wyprodukowane tanio towary z amerykańskiej myśli z powrotem usiłują sprzedać konsumentowi w USA, oczywiście starając sie by przy okazji państwu nie zaplacić żadnych oplat i podatkow, ceł, Gdy ten konsument nie ma wystarczających srodów na zakupy, tego nawet tanszego towaru, bo nie ma ich gdzie zarobić, bo zlikwidowano mu fabryki, to proponuje ten koncern łatwy kredyt np. poprzez swoja gałąż bankową dodatkowo zarabiając.
  Oczywiście cały zysk z tych operacji przepuszcza przez szereg innych operacji by nie zaplacić ani grosza podatku od wielkiego i coraz większego zysku. Dodatkowo wykorzystuje mechanizm spekulacyjny w wirtualnej gospodarce na giełdzie, by odpowiednio zasterować i wpłynąc na realna gospodarkę celem maksymalizacji zysku.
  Efekt własciciele korporacji są jeszcze bogatsi, klasa średnia wyjałowiona, a klasa niższa jeszcze biedniejsza z mnostwem kredytów, to samo dotyczy państw np. USA. Prowadzi to do takich kwiatków, że np. nigdy w historii ludzkości tak niewielka grupa ludzi miała tak wielki majatek - 1% ludności ma majątek warty 50% całości i wielkośc
  ta ciągle rośnie...
  No a w razie gdy bardzo nabroją tak że miałyby upaśc, to santażem wyciągną łapy po kasę od państwa, biednych
  podatników, bo sa za wielkie by upaść.
  czyli, hulaj dusza piekła dla tych wielkich nie ma....
  Piekny rozwoj.....tylko dla kogo....?!

 • swinton

  Oceniono 15 razy 11

  Hmmm.....
  Przeciwko tej umowie byli wszyscy oprócz tych przy korytach.
  A teraz odwołanie jej to tragedia.

 • maderic

  Oceniono 25 razy 11

  Brawo Trump moze teraz caly swiat zacznie placic swoje rachunki zamiast Ameryki.

 • leonleonidas

  Oceniono 25 razy 9

  "Jednak analitycy ostrzegają, że to zły kierunek i może poważnie zaszkodzić gospodarce, nie tylko amerykańskiej"

  Przyzwyczailem sie do tego ze analitycy zawsze sie myla. Zatem ich ostrzezenia mozna miedzy bajki wlozyc.

 • semeon

  Oceniono 8 razy 6

  Czytam Was GW od pierwszego numeru i wiele moich poglądów oraz opinii ukształtowało się na podstawie tego co przeczytałem w GW, ale wszystko ma swój kres, wszystko ma swój koniec (Perfekt). Dlaczego walczycie z tymi, którzy nie odpowiadają waszemu oglądowi świata? Czy tak postrzegacie demokrację?

  A teraz macie inne zdanie niż większość Amerykanów, którzy wybrali swojego prezydenta. Czy tak się godzi? Przecież to dla was droga do przepaści, droga do samounicestwienia, droga do upadłości. Po co to czynicie?

  Z góry zakładam, że odpowiedzi nie przeczytam bo KOD, ten niepoważny gość od 6 króli i ten co wchodził na siedzenie w parlamencie japońskim krzycząc: - Szogun do mnie, nie są w stanie przekonać większości Polaków, że są lepsi od PiS-owskiej mizerii.

  Jak pisał G. G. Marquez w "Stu latach samotności" - "nigdy nie potrafiłem zrozumieć sporu pomiędzy tymi co mają te same poglądy"

  Przystosujcie się do obecnej rzeczywistości lub upadajcie. Ludziom można wmówić wiele, ale nie wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX