Uber od dwóch lat w Polsce. Jak im idzie?

Polski oddział Ubera podsumował ostatnie dwa lata działalności w naszym kraju, przedstawiając sporo statystyk. Niektóre z nich mogą być dość zaskakujące.

W odróżnieniu od innych dużych krajów europejskich, w których działa Uber, w Polsce poza stolicą można wyróżnić kilka aktywnych ośrodków miejskich, gdzie zainteresowanie usługą jest znaczące (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, aglomeracja śląska, czy Trójmiasto). Na początku przejazdy Uberem koncentrowały się wokół centrów miast, ale stopniowo rozszerzają się również na przedmieścia. Przynajmniej w ramach aglomeracji warszawskiej następuje stopniowe wyrównanie.

Uber w Polsce

W ciągu dwóch lat Uber wszedł do dziewięciu polskich miast. Być może już niedługo dołączą do nich dwa kolejne: Lublin oraz Bydgoszcz. Tempo wzrostu z miesiąca na miesiąc to około 41 tys. nowych użytkowników. Tylko w ostatnim miesiącu aplikacja mobilna Ubera zanotowała 75 tys. pobrań (17 tys. pobrań miesięcznie notuje się w samej Warszawie).

Z innych ciekawostek, z Ubera w Polsce skorzystała już co trzecia osoba w grupie tzw. millenialsów. Uber to jednocześnie najpopularniejsza aplikacja w Polsce do zamawiania przejazdów.

Liczba przejazdów Uberem w Polsce rośnie o 20 proc. z miesiąca na miesiąc. Co ciekawe, znacznie wzrosła liczba przejazdów w dni robocze (od czerwca o 76 proc.). Liczba aktywnych użytkowników poszybowała o 74 proc. od początku tego roku. Osób wykorzystujących Ubera przez 5 dni w tygodniu przybyło od czerwca aż 112 proc.

Statystyki Uber PolskaStatystyki Uber Polska źródło: materiały prasowe

Według badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown 94 proc. obecnych użytkowników jest zadowolonych z Ubera. Aż 95 proc. przejazdów dostaje 5 gwiazdek. Główne powody wyboru Ubera to niska opłata, płatności bezgotówkowe, krótki czas oczekiwania (średnio około 4 minuty).

W samej stolicy 30 proc. przejazdów zaczyna się w promieniu 200 metrów od stacji metra, a 42 proc. pasażerów nie ma własnego auta.

Kierowcy Ubera w Polsce

Liczba aktywnych kierowców od początku tego roku wzrosła o 70 proc. Co ciekawe, 20 proc. kierowców przed rozpoczęciem współpracy z Uberem pozostawała bezrobotna. Aż 70 proc. z nich dzięki dodatkowej pracy kierowcy poprawiła swoją sytuację materialną. Większość kierowców (62 proc.) docenia elastyczność pracy dla Ubera. Najlepszy kierowca Ubera przez 2 lata działalności wykonał 10 tys. przejazdów i może się pochwalić średnią ocen 4,88.

Czytaj też: To koniec Ubera w Polsce? Taksówkarze chcą go zamknąć

Jak tłumaczy Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Ubera, w ciągu 2 lat aplikacja przeszła ewolucję. Startowała jak nowinka technologiczna, a dziś jest usługą, z której korzysta się praktycznie codziennie.

Z Ubera skorzystała już niemal 1/3 polskich millenialsów mieszkających w dużych miastach, a 94 proc. z nich jest zadowolonych z tego doświadczenia. 41 tysięcy pobrań aplikacji w każdym miesiącu pokazuje, że Uber wpisuje się w szerszy trend na rynku konsumenckim - widzimy, że użytkownicy sięgają po Ubera już nie tylko w trakcie weekendowych wyjść, ale również w tygodniu w drodze do pracy, po zakupy czy wracając po południu do domu - podkreśla szef Ubera w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (74)
Uber od dwóch lat w Polsce. Jak im idzie?
Zaloguj się
 • nawasaqi

  Oceniono 14 razy 8

  Często zamawiam UBER'a jak mam odebrać kogoś z lotniska albo zawieźć gości do hotelu. To są jakieś śmieszne koszty dla mnie... Dlaczego Uber?? Już wam powiem... Miałem kontrahenta z Indii biegle mówiący po rosyjsku, niemiecku i angielsku przyleciał do Pyrzowic. Wziął taksówkę z postoju. Dojazd do Katowic. Wiecie ile go chciał skasować?? 590zł to więcej niż w Berlinie !!! Było mi wstyd po prostu jak mi opowiadał jak go woził. Kontrahent pokazywał mu mapę google gdzie ma jechać uruchomił nawigacje a złotówa ciągle mówiła mu No, no, no, no... Dobrze że wyszedłem po niego przed firmę poprosiłem taksówkarza o fakturę. A on mi na to że nie wystawia faktur. Od razu przy nim zadzwoniłem do jego korporacji kompletnie mnie olali kazali napisać maila z prośba o fakturę. Zapłaciłem mu z własnej kieszeni. Wziąłem paragon a sprawę skierowałem od razu do prawnika. Bez rozprawy anulowali mi tą opłatę i przesłali przeprosiny. Od tego momentu zamawiam UBER'a. Zero problemów faktury mam online a poza tym już teraz pokrywam koszty przejazdu wszystkich swoich kontrahentów bo po prostu mi się to opłaca i znakomita większość tych kierowców umie Angielski !!! Także oby tak dalej Uber. A złotówom, złodziejom i cwaniaczkom mówię wypad i polecam znajomym korzystanie z Uber'a.

 • t.ziemianin

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe ilu z kierowców Ubera jeździ autami "firmowymi" bez wiedzy pracodawcy?

 • wloczykij1979

  Oceniono 3 razy 3

  W pewnym sensie Uber to rozwiązanie problemu pustych samochodów, które wjeżdżają do Warszawy. Coś co działa dużo lepiej niż blablacary i inne tego typu próby. Zagrożenie dla miejskich wypożyczalni.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 3

  Fajny jest ukraiński wariant Ubera:
  Dzwonisz po taksówkę a za jakiś czas podjeżdża kilka nieoznakowanych samochodów, których kierowcy krzyczą jeden w drugiego:
  - U mnie taniej!
  Miejscowi przestrzegają przed korzystaniem z takich usług.

 • dioskorides

  Oceniono 2 razy 2

  a gazeta next jest taka next że zamiast pisać co tydzien nowy artykulik o uberze to może by naprawili pocztę gazeta.pl bo ciągle się wykrzacza, czy to już padaka?

 • artur74

  Oceniono 12 razy 2

  A jak wygląda statystyka zatrudnianych kierowców z Ukrainy?
  Ile im płaci Uber na godzinę? 5 zł?

 • adolfiutin11

  Oceniono 3 razy 1

  UBER - nieuczciwa konkurencja, która nie płaci podatków :( To takie umowy o dzieło lub praca na czarno zamiast umowy o pracę + ubezpieczenie zdrowia/życia :(

 • Robert Olszewski

  Oceniono 7 razy 1

  Fakt jest faktem: dotychczasowy model taksówkowy w wielkich miastach jest niemożliwy do utrzymania. Koncesje, taksometry, korporacje taksówkowe, licencje przegrywają z wolnym rynkiem i technologią. Nawet jeśli uda się uzyskać sądowy zakaz Ubera, to nic nie zmusi pasażerów do powrotu do gablot cierpiarzy. Internet wypracuje sobie nową, bardziej luźną i społecznościową formułę. Jeśli ja będę chciał przejechać a ktoś inny przejazd mi ten za oferuje, to co nas powstrzyma?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX