Wenezuela właśnie bankrutuje. Państwowy koncern zalega z 400 mln dolarów

Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA opóźnia się z wypłatą ok. 404 mln dolarów odsetek od obligacji. Na razie skorzystał z 30-dniowej prolongaty.

Jak donosi JPMorgan, z ok. 539 mln dol. odsetek od obligacji z terminami zapadalności w 2021, 2024 i 2035 r., spółka PDVSA zdeponowała na wypłaty jedynie 135 mln dol.

Co z pozostałymi 404 mln dol.? Koncern skorzystał z 30-dniowej prolongaty w spłacie. Ta nieterminowość jest niepokojącym sygnałem, że Wenezueli pieniądze kończą się szybciej niż sądzono.

PDVSA kontruje - spółka poinformowała, że faktycznie korzysta z prolongaty, ale tylko na wypłatę kuponów od obligacji z okresem zapadalności w 2035 roku, a doniesienia o opóźnieniu innych wypłat są kłamstwem.

Podanie informacji o zaległościach PDVSA przez JPMorgan nie spodobało się też prezydentowi Wenezueli, Nicolasowi Maduro. - Lokalni i zagraniczni przeciwnicy konspirują, by sprawić błędne wrażenie, że Wenezuela jest na krawędzi bankructwa. Maduro poprosił prezesa PDVSA, Eulogio Del Pino, o zbadanie możliwych kroków prawnych.

Czytaj też: Ten kraj zżera przestępczość, napędzana przez kryzys. Rząd rozbraja więc gangi - tysiące sztuk broni poszły pod młot

- Cały czas wierzymy, że PDVSA wywiąże się ze swoich zobowiązań. Według danych banku centralnego Wenezueli na 17 listopada, państwo miało ponad 10,86 mln dol. rezerw – pisali analitycy JPMorgan.

Jorge Piedrahita, prezes banku inwestycyjnego Torino Capital, także w rozmowie z Bloombergiem nie martwi się na razie problemami wenezuelskiej spółki. – Jak rozumiemy, PDVSA dokonał wypłaty odsetek. Musiało dojść z pewnością do usterki czy błędu administracyjnego - komentuje Piedrahita.

Boliwar tanieje

Tymczasem wenezuelski boliwar zaliczył właśnie największy w swojej historii miesięczny spadek w stosunku do dolara amerykańskiego. Pod koniec listopada za dolara płacono 2753 boliwarów, poinformował serwis dolartoday.com, śledzący nieoficjalny kurs wenezuelskiej waluty.

- Rząd przyspieszył pompowanie boliwarów w system finansowy – komentuje dla Bloomberg Asdrubal Oliveros, dyrektor firmy konsultingowej Ecoanalitica. – Na ulicach jest za dużo boliwarów. Ludzie mają wybór – kupować dobra czy dolary, i kupują dolary.

Czytaj też: Prezydent Wenezueli zarządził: 2 dni pracy w tygodniu i basta

Więcej o:
Komentarze (74)
Wenezuela właśnie bankrutuje. Państwowy koncern zalega z 400 mln dolarów
Zaloguj się
 • crueltruth

  Oceniono 51 razy 45

  pislamska republika ludowa bedzie nastepna. Bezzebny karzel pusci nas wszystkich z torbami.

 • pane.cascaval

  Oceniono 43 razy 33

  Powinniśmy uważnie przyglądać się jak będzie wyglądać nasza najbliższa przyszłość.

 • bemeta

  Oceniono 19 razy 13

  Ale jak to?
  Mieli takiego fajnego prezydenta co chodzil po parlamencie w dresie i spiewal a nawet teledyski nagrywal. Dla nierobow wszystko za darmo, mieli swoje pincet plus i mieszkania gratis dla biedoty, wygrazali piescia USA i utrzymywali przy zyciu Kube, no bylo wprost cudownie... A teraz Maduro, tez ma ladny dres ale nie spiewa.
  Dawali, dawali i dawali... rewolucja boliwarianska byla taka fajna. Cena ropy sie niestety rypla, rozdawnictwo, kolesiostwo, swoi we wszystkich spolkach... (hmmm... jak jest Miesiewicze po hiszpansku?)
  A u nas moherowa gawiedz oczadzona sie cieszy, ciekawe jak dlugo jeszcze. Przebudzenie bedzie tak samo bolesne. Oni bratali sie z komunistami z Kuby my z Uraina...

 • mr.knox

  Oceniono 15 razy 11

  A tak mialo byc wspaniale po nawiazaniu scislej wspolpracy z Rosja:) No coz, jescze raz mozna przekonac sie jak wychodza kraje na wspolpracy z Rosja. Nastepna w kolejce Brazylia, a tak cieszyli sie, ze Ameryka Pd zmienia front i ukierunkowuje sie na zaciesnianie wiezi z kremlowskim rezimem.

 • krzepki.harry

  Oceniono 15 razy 11

  "Cały czas wierzymy, że PDVSA wywiąże się ze swoich zobowiązań. Według danych banku centralnego Wenezueli na 17 listopada, państwo miało ponad 10,86 mln dol. rezerw."

  To chyba powinni przestać wierzyć, skoro samych odsetek jest na dziś 404 mln dol.

 • ttako

  Oceniono 14 razy 10

  Nasze SKOKi nie gorsze... A Kaczystan następny w kolejce do bankructwa. Zastanawiam się- jak można zostać Czechem? To normalny kraj...

 • andrzej2310

  Oceniono 11 razy 9

  Socjalizm wenezuelski prawie u szczytu - tuz przed komunizmem! Jarozbaw też idzie tą drogą......

 • srul_sznul_bajtelman_hajfa

  Oceniono 15 razy 7

  .
  Uwielbiam socjalizm.
  .
  Zawsze kończy zarzygany i we własnych odchodach :)
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX