Zaskakujący podatkowy ruch McDonald's. Firma stawia teraz na Wielką Brytanię

McDonald's ma dość. Chce wynieść się z UE i przenieść bazę podatkową z Luksemburga do Wielkiej Brytanii. Chodzi o postępowanie organów nadzoru Unii Europejskiej, które coraz uważniej kontrolują umowy podatkowe zawierane w Luksemburgu.

McDonald's utworzy międzynarodowy holding, który będzie miał siedzibę w Wielkiej Brytanii. Wpływać do niego będzie większość opłat licencyjnych z umów zawartych poza USA.

Spółka wyjaśniła, że dopasowuje swoją strukturę korporacyjną do sposobu działania, który nie ma powiązań geograficznych. Wiąże się on z segmentami krajów, mającymi wspólny rynek oraz podobną charakterystykę wzrostu.

Reorganizacja ma także spowodować obniżenie kosztów.

McDonald's zapłaci 500 milionów dolarów?

Zmiany w McDonald's są efektem dochodzenia Unii Europejskiej, które dotyczy korzystnych umów podatkowych, oferowanych ponadnarodowym firmom przez mniejsze kraje wspólnoty. Celem takich umów jest przyciągnięcie inwestycji oraz zwiększenie liczby miejsc pracy.

Przykładowo, w sierpniu br. Unia Europejska nakazała spółce Apple wypłacenie Irlandii 13 miliardów euro niezapłaconych podatków. UE uznała, że producent iPhone'a otrzymał nielegalną pomoc publiczną.

Podobne orzeczenie może spotkać McDonald'sa. Amerykańska firma musiałaby wówczas zapłacić Luksemburgowi 500 milionów dolarów zaległych podatków.

5 tys. miejsc pracy

W lipcu McDonald's oświadczył, że do końca 2017 roku utworzy w Wielkiej Brytanii ponad 5 tys. miejsc pracy. Spółka podkreśliła, że będzie działać w tym kraju, mimo decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.

W 2012 roku Wielka Brytania złagodziła przepisy podatkowe dla spółek zależnych międzynarodowych korporacji. Część z nich przeniosła tam swoje siedziby, by płacić niższe podatki. Postąpiły tak m.in. amerykański koncern farmaceutyczny Allegion, amerykańska firma ubezpieczeniowa Aon czy włoski producent ciągników CNH Industrial.

Brytyjskie przepisy stanowią, że zyski osiągnięte przez zagraniczne oddziały lub firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii są zwolnione z podatku. Do tego niebawem jurysdykcja UE nie będzie obowiązywała w Londynie - przez tzw. Brexit.

Więcej o:
Komentarze (23)
Zaskakujący podatkowy ruch McDonald's. Firma stawia teraz na Wielką Brytanię
Zaloguj się
 • paulhandhman

  Oceniono 12 razy 12

  Niech sprobuja przeniesc zyski z USA do innego kraju... Administracja federalna zamknie im ten business w 3 dni, a kara bedzie wynosic kilkadziesiat miliardow dolarow. Tylko UE zachowuje sie tak slabo wobec wszystkich, ktorzy robia ja w choooja

 • drdr2

  Oceniono 2 razy 2

  Do tego niebawem jurysdykcja UE nie będzie obowiązywała w Londynie - przez tzw. Brexit. A artykuł 50. ruszony? To skąd wiecie że niebawem? Może za 8 lat

 • gj61

  Oceniono 1 raz 1

  Zaskakujący? Chyba dla was, w Wawie! Drunker, o przepraszam Juncker dostał jakiś czas temu bardzo poważne ostrzeżenie, jeżeli nie wytrzeźwieje i nie zacznie poważnie rozmawiać z UK, to z unii "wyparują" grube pieniądze. To chyba pierwszy sygnał, ha, ha, ha!

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 1 raz 1

  Mc Syf

 • critto

  0

  HAHAHAHAHAHA, czyżby Atlas DRGNĄŁ (nawiązanie do książki Ayn Rand - "Atlas Shrugged")? I co teraz, socjaliści europejscy? Z czego utrzymacie swoje niewydajne systemy socjalne dla nierobów? Zawsze chciało mi się z was śmiać, a teraz powiem tryumfalnie: A NIE MÓWIŁEM ???

 • superkoment

  Oceniono 2 razy 0

  No i super - niech zbrodniarze z Business Round Tables (prof. Quigley "Tragedy and Hope") wypie..ają z UE!

 • kesik001

  0

  Nie jadam tego guana.
  Moje dziecko owszem.
  Zapewne z uwagi na śmieciowe zabawki.

 • gorillaglu

  0

  A kretyni się cieszą, że korporacje działają na ich szkodę, i bredzą o wolnym rynku, kiedy wolny rynek jest ostatnim czego korporacje chcą.

 • amica.veritas

  0

  Tylko, że Brexitu nie będzie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX