W Krakowie wreszcie powstanie metro? Jest duża szansa. Prezydent podpisał ważny dokument

Kraków drąży temat metra coraz bardziej. Miasto chce zrobić studium wykonalności takiej budowy i wydać na to 10 mln zł.

Jak podaje Portalsamorzadowy.pl prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał wniosek dotyczący zgłoszenia projektu pn. ”Studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego” do sfinansowania w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Realizacja zadania zaplanowana została na lata 2017-2019, a szacunkowy koszt to 10 mln zł.

- Budowa metra w Krakowie to projekt, który musi być bardzo dobrze przemyślany. Dlatego - pamiętając o woli mieszkańców wyrażonej w referendum z 2014 roku – chcemy dysponować wszelkimi możliwymi analizami dotyczącymi takiego rozwiązania – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Siemens auf der UITP 2011: Elektrischer Mobilität gehört die ZSiemens auf der UITP 2011: Elektrischer Mobilität gehört die Z Siemens AG / Siemens AG

Jeśli Kraków wybuduje metro, na początek będzie to linia na trasie wschód-zachód o długości około 15 km (łącząca dzielnice Bronowice i Nowa Huta z centrum miasta).

Magistrat drugiego największego miasta w Polsce miał już korespondować w sprawie studium wykonalności inwestycji z Ministerstwem Rozwoju Mateusza Morawieckiego, które wstępnie oceniło, że krakowski projekt wpisuje się w cele CEF Transport 2016.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że jeśli Kraków zdecyduje się na metro - po korzystnej dla nowego rozwiązania analizie - bez wątpienia będzie to liczony w miliardach złotych, jeden z najdroższych samorządowych projektów inwestycyjnych w Polsce. Zaraz po rozbudowie metra w Warszawie. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Więcej o:
Komentarze (117)
W Krakowie wreszcie powstanie metro? Jest duża szansa. Prezydent podpisał ważny dokument
Zaloguj się
 • astronombosy

  Oceniono 40 razy 24

  W dzisiejszych realiach budowa takiego metra, to strasznie latwa sprawa. Wystarczy napisac specjalną Ustawę określającą zakres oraz termin oddania do urzytku metra, a następnie dać ją do podpisu Dudzie.

 • clamcay

  Oceniono 7 razy 7

  "A teraz prędko, zanim dotrze do nas że to bez sensu!"
  Król Julian

  Najpierw studium wykonalności za 10 baniek, potem kolejne analizy, koncepcje, branżyści, specjaliści...
  na końcu kupi się kilka nowych wagoników do kopalni soli w Wieliczce, przetnie wstęgę i kropnie kropidłem.

  A jak tam inny słomiany miś na miarę naszych możliwości, czyli zimowe igrzyska?

 • 2romki

  Oceniono 5 razy 5

  Ja mogę doprojektować jeszcze dwie nitki, gdyby ktoś chciał.

 • r1234_76

  Oceniono 7 razy 5

  W Krakowie? Badania archeologiczne potrwają z 20lat. Gdzie łopatę nie wbijesz, historia.

 • astronombosy

  Oceniono 5 razy 5

  Kurcze, nie róbcie tego! Japończycy obudzili w ten sposób w 1974roku Godzillę.

 • phugoid

  Oceniono 9 razy 5

  jakos male zageszczenie tych stacyjek, np. miedzy bronowicami i krowodrza powinna byc stacja

 • jakis_gosc01

  Oceniono 6 razy 4

  Już współczuję mieszkańcom Krakowa. U mnie we Wrocławiu też prezydent miał takie oderwane od rzeczywistości pomysły, też powstały już nawet plany chyba 5 linii metra we Wrocławiu, ale mieszkańcy tego miasta mu to na szczęście wybili z tej pustej łepetyny. Szybka kolej miejska korzystająca z infrastruktury kolejowej, to powinien być priorytet, a nie jakieś metra, na które obecnie zadłużone po uszy samorządy po prostu nie stać. Potem to metro będzie się odbijać podwyżkami dosłownie za wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX