To ma być największe lotnisko świata. Inwestycja za 36 mld dolarów

Jak donosi Bloomberg, Dubaj planuje wydać 35,7 mld dolarów na rozbudowę lotniska Al Maktoum oraz całego kompleksu logistyczno-biurowego Dubai World Central. Inwestycja ma potrwać 12 lat.

Lotnisko Al Maktoum jest sercem Dubai World Central, wielkiego kompleksu logistycznego- biznesowego-mieszkalnego. Po rozbudowie, Al Maktoum ma być największym portem lotniczym świata i mieć możliwość przyjęcia ponad 220 mln pasażerów i 16 mln ton cargo rocznie. Do 2025 r. na to lotnisko mają przenieść się narodowe linie lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Emirates.

Obecnie głównym lotniskiem Dubaju jest Dubai International Airport. Jest to jednak jedno z najbardziej zatłoczonych lotnisk świata. Co roku ruch na tym porcie lotniczym rośnie średnio o 13 proc., napędzany jest głównie przez rozwój linii Emirates. Port dobija już do maksimum swoich możliwości, stąd plany inwestycji w drugie lotnisko w Dubaju - Al Maktoum.

W 2015 r. lotniska Dubai International i Al Maktoum obsłużyły 78 mln pasażerów. Z tego jednak Al Maktoum przyjął tylko niespełna 0,5 mln pasażerów (a przez pierwsze trzy kwartały 2016 r. ok. 600 tys.).  Z Polski na Al Maktoum bezpośrednio lata Wizz Air z Katowic.

Do 2025 r. przepustowość obu portów lotniczych w Dubaju, według prognoz władz miasta, ma wzrosnąć do 146 mln.

Rozwój kompleksu Dubai World Central, w tym lotniska Al Maktoum, ma pochłonąć 35,7 mld dol. Według anonimowych źródeł Bloomberga, projekt ma w dużej mierze opierać się na kredytowaniu zewnętrznym. Dubaj już zaprasza banki do składania ofert na 3 mld dol. w ramach wstępnej fazy inwestycji.

Więcej o:
Komentarze (44)
To ma być największe lotnisko świata. Inwestycja za 36 mld dolarów
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 14 razy 14

  To ci frajerzy nie wiedzą, że Polska będzie miała wkrótce hub i imperium lotnicze? Widziałem powerpointa.

 • pg89

  Oceniono 4 razy 4

  oczywiście żadnego artykułu, tylko 4 zdjęcia i podpisy po jednym zdaniu... dno!

 • mike689

  Oceniono 4 razy 4

  a mial byc torun dla ciemnogrodu i betonu katoli aby odwiedzali sanktuarium szarlatana rydzyka

 • milopl666

  Oceniono 2 razy 2

  Dać małpie ropę. Ale to dobrze przynajmniej Europejczycy i Azjaci będą mieli pracę, bo te dzikusy niczego sami nie wymyślą ani nie zbudują.

 • bogucjusz

  Oceniono 2 razy 2

  Za 12 lat ropa będzie miała coraz mniejsze znaczenie na świecie i takie Dubaje będą się budzić z ręką w nocniku :-)

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby nie zdjęcie z wieżowcami, po tytule byłbym zgadywał, że chodzi o Łódź.

 • panamarcina2

  Oceniono 1 raz 1

  To już łąbędzi śpiew szejków, ropa traci na znaczeniu, świat przesiada się na samochody elektryczne. Ktoś powiedział że 100 lat temu Arabowie mieszkali w namiotach na pustyni i za sto lat też rak będą żyć, ja myśle że 100 lat to zbyt wiele, za 50 lat już tak będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX