Kuba składa ofertę Czechom: zapomnijcie o naszym długu w zamian za zapas rumu na 147 lat

Robert Kędzierski
Władze Kuby postanowiły oddać Czechom stary, pochodzący jeszcze z ery komunizmu, dług. Zamiast setek milionów euro oferują to, czego mają sporo: rum.

Washington Post informuje o niecodziennej ofercie, jaką otrzymał rząd Czech. Władze Kuby zaproponowały spłatę starego długu, zaciągniętego kiedy jeszcze nasz południowy sąsiad był częścią bloku wschodniego (razem ze Słowacją, tworząc Czechosłowację). 265 milionów euro miałoby zostać zwrócone w postaci... rumu.

Czytaj też: Pijemy za dużo kalorii. Coca-Cola wie, jak na tym zarobić. 

Sporej ilości rumu, bo wartość tego trunku importowanego przez Czechów z Kuby wynosi ok. 2 mln euro. Oznaczałoby to, że zamian za puszczenie zobowiązań w niepamięć rząd Bohuslava Sobotki zyskałby zapas alkoholu na 147 lat. 

Niestety - Michal Zurovec, rzecznik Ministerstwa Finansów, stwierdził w oświadczeniu dla mediów, że jego kraj woli jednak gotówkę. 

Telegraph wyjaśnia, że to nie pierwsza nietypowa oferta spłaty długu. W 2010 roku rząd Korei Północnej zaoferował Czechom spłatę 9 milionów euro długu... 20 tonami produktów z żeń-szenia. 

Kuba próbuje normalizować swoje stosunki z krajami zewnętrznymi, w tym z Unią Europejską. Dług kraju wynosi jednak ok. 30 procent PKB, czyli 25 mld euro. 

Czy Polska też mogłaby spłacić swoje długi w podobny sposób? Prosimy o komentarze. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Kuba składa ofertę Czechom: zapomnijcie o naszym długu w zamian za zapas rumu na 147 lat
Zaloguj się
 • troll_na_uslugach_petersburga

  Oceniono 19 razy 11

  >> Czy Polska też mogłaby spłacić swoje długi w podobny sposób? Prosimy o komentarze.

  Ale, że niby jabłkami i różańcami?

 • m.godwin

  Oceniono 11 razy 11

  Płatne przelewem.

 • maciej.kodowski

  Oceniono 4 razy 4

  A my w czym będziemy spłacać długi po PiS? Chyba w kartoflach lub dewocjonaliach.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 3 razy 3

  Kuba przed Castro była w miarę bogatym krajem z PKB na poziomie Włoch.

 • y.woodoo

  Oceniono 3 razy 3

  Francja sprzedawala kiedys zamki my mozemy kosciolki i dorzucac sukienkowego. Reszte razem z siostrzyczkami mozna sprzedac jako sile robocza. Sa bardzo pracowici a wymagania maja skromne - co laska.

 • dr_nauk

  Oceniono 3 razy 3

  "Kuba próbuje normalizować swoje stosunki z krajami zewnętrznymi, w tym z Unią Europejską. Dług kraju wynosi jednak ok. 30 procent PKB"
  Czy ktos madry wyjasni mi sens tego zdania? Czy, w zwiazku z dlugiem publicznym przekraczajacym 200% PKB, Japonia powinna normalizowac stosunki z UE poprzez wyslanie do Czech sake i gejsz?

 • antykonformista

  Oceniono 5 razy 3

  ja nie rozumiem problemu. niech eksportują do Polski w jakiej normalnej cenie. w Niemczech kupuję rum w cenie polskiej wódki, prawdziwy dobry rum 52% w cenie polskiej wódy (a gdy € było tańsze, to wychodziło jeszcze lepiej). więc niech Czesi to eksportują do nas, ewentualnie w Cieszynie niech zrobią sklepy z Rumem, kupcy się znajdą. zamiast 147 lat wyprzeda się w dekadę.

 • wiceherszt

  Oceniono 2 razy 2

  Świetny pomysł! Spłaćmy! Ale zaraz, przecież tu gó... jest, wszystko sprzedana albo rozkradzione... Ha! Spłacajmy gównem. Każdemu dłużnikowi zaoferujmy gówna na trzysta lat i problem z głowy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX