Zapomnijcie o wzroście PKB o ponad 3 procent. Agencja Moody's twierdzi, że będzie gorzej

W 2018 r. dynamika PKB Polski będzie na poziomie 2,8 proc. w ujęciu rocznym - przewiduje agencja ratingowa Moody's. To prognoza niższa o 0,1 punkt procentowy względem tej na rok 2017 r., i taka sama jak na 2016 r.

8 grudnia agencja Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2016 r. do 2,8 proc. z 3,1 proc., a na 2017 r. do 2,9 proc. z 3 proc.

Inflacja, według prognoz agencji ratingowej, ma w 2018 r. dojść do poziomu 2,2 proc. Na koniec tego roku ma wynieść 0,1 proc. (to całkiem możliwe – w listopadzie inflacja wyniosła 0 proc.), a w 2017 r. 1,5 proc.

Wybrane prognozy Moody's w porównaniu do wrześniowychWybrane prognozy Moody's w porównaniu do wrześniowych źródło: PAP

Prognozy Moody's są jednymi z pierwszych na 2018 r. Jak wynika z projekcji Narodowego Banku Polskiego, PKB Polski ma w 2018 r. wzrosnąć o 3,3 proc.

Agencja Moody’s w swojej analizie pochwaliła też polski rząd za grudniową emisję obligacji green bonds (5-letnie, o wartości nominalnej 750 mln euro, rentowność 0,634 proc. - ich głównym celem emisji jest finansowanie projektów korzystnie wpływających na środowisko). „Emisja ta poprawi miks energetyczny kraju poprzez zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, zwiększenie przejrzystości finansowania projektów ekologicznych oraz, co niemniej ważne, jeszcze mocniej zdywersyfikuje bazę inwestorów polskiego długu" - napisano w raporcie.

Polska ma w agencji Moody's rating na poziomie A2 z perspektywą negatywną.

Tymczasem agencja ratingowa S&P, u której obecnie Polska ma rating BBB plus z perspektywą stabilną (w grudniu agencja zmieniła perspektywę z negatywnej), podała, że w 2017 r. dokona przeglądów oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju 21 kwietnia oraz 20 października. Swoją niedawną analizą S&P bardzo zaskoczyła, m.in. prognozując 1-procentowy wzrost inwestycji (przypomnijmy, że w III kwartale br. mieliśmy spadek rok do roku w inwestycjach o 7,7 proc.). S&P prognozuje wzrost polskiego PKB na poziomie 3 proc. w 2016 r. i 3,3 proc. w 2017 r.

Więcej o:
Komentarze (19)
Zapomnijcie o wzroście PKB o ponad 3 procent. Agencja Moody's twierdzi, że będzie gorzej
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 16 razy 16

  Tu nie trzeba prognoz agencji. Po rzadach pis to sie kamien na kamieniu nie ostanie. Jak dozyjemy w takich nerwach do 2018 roku. A Koscioły jak stały tak stać beda...puste.

 • franek_frankowicz

  Oceniono 10 razy 10

  green bonds i pisiewicze? moodysy nie doczytały, że to pójdzie na palenie meblami i drzewem z puszczy białowieskiej w elektrowniach węglowych, a wcześniej zakazali wiatraków bo to wbrew religii katolickiej. A bym zapomniał o ochronie żubrów, bobrów, wilków i rowerzystów przez odstrzał. Tacy innowatorzy .

 • wolak007

  Oceniono 8 razy 8

  Nowy program PiS?

  PKB -

 • kka69

  Oceniono 6 razy 6

  Z tego rozpędu inflacyjnego i spadku wartości złotówki to ci co mają kredyty się ucieszą.
  A ci co mają kredyty we frankach szczególnie.
  Przy takim prowadzeniu polityki pieniężnej za rok o tej porze frank będzie po 4,50.
  Jeżeli nie będzie droższy.

 • zsm-5

  Oceniono 5 razy 5

  Agencje ratingowe nie biorą pod uwagę nowego polskiego czynnika "nieobliczalności". Ten specyficzny wskaźnik mógłby nosić nazwę "Faktor PIS".

 • batrolan

  Oceniono 3 razy 3

  Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, że w przyszłym roku PKB będzie ujemne. Dzisiejszy Financial Times napisał o chaosie spowodowanym przez pisowski nierząd, a skoro tak poważna gazeta ekonomiczna zajmuje się tym problemem, to jest wyraźny sygnał dla inwestorów, by jak najszybciej zabierali z Polski swe pieniądze.

 • arvek9

  Oceniono 5 razy 3

  PKB Polski wyrażony w walutach jak np: GBP, USD czy EURO śmiem twierdzić, że w 2016 roku był zbliżony do ZERA lub będzie ujemny! Dzięki za "dobrą zmianę" Przypomnę, że w grudniu 2015 USD = 3,96 PLN, a obecnie 4,23 PLN czyli złotówka straciła około 6,3% co przy teoretycznym wzroście PKB 3% oznacza de facto stratę około 3%. Do tego GPW w Warszawie jest chyba najsłabsza w Europie, wyparowało z Polski dziesiątki jak nie ponad 100 miliardów dolarów. Niestety to dopiero początek efektów "dobrej zmiany"...

 • starszy-65

  Oceniono 2 razy 2

  Co to za agencja zbyt mało wiarygodna by podważać marzenia Macierewicz, Morawieckiego nie wspomnę o panu prezesie Kaczyńskim (PIS) ot chyba takie polityczne chamstwo i pewnie na usługach PO i Tuska czyli UE.

 • 10robo10

  Oceniono 1 raz 1

  Ale jak żoliborski gnom będzie siedzieć wyrost będzie 4,5%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX