Gazeta.pl Next >  Biznes >  Eurostat: najlepiej zarabiający Polacy dostają znacznie mniej pieniędzy, niż najgorzej zarabiający Duńczycy

Eurostat: najlepiej zarabiający Polacy dostają znacznie mniej pieniędzy, niż najgorzej zarabiający Duńczycy

A A A

Eurostat podał dane o rozpiętości zarobków w krajach Unii Europejskiej. Wnioski są dwa. Po pierwsze Polacy zarabiają bardzo mało, a po drugie mamy rekordowo dużą rozpiętość płac. 10 procent osób z najwyższymi dochodami zarabia w Polsce prawie pięć razy tyle, co 10 procent osób z najniższymi dochodami.

Zarobki najlepiej zarabiających są co najmniej cztery razy większe od dochodów najmniej zarabiających w sześciu krajach Unii Europejskiej. Oprócz Polski to także Rumunia, Bułgaria, Cypr, Portugalia i Irlandia.

Rozpiętość płac w Unii EuropejskiejRozpiętość płac w Unii Europejskiej dane: Eurostat

Dane pochodzą z 2014 roku. W publikacji Eurostatu jest jeszcze kilka ciekawych spraw.

Po pierwsze średni dochód wśród 10 procent najlepiej zarabiających Polaków w 2014 wynosił 10,6 euro za godzinę. Z kolei średni dochód wśród 10 procent najgorzej zarabiających Duńczyków to 17,1 euro za godzinę. Czyli najsłabiej zarabiający Duńczycy dostają średnio 61 procent więcej niż najlepiej zarabiający Polacy.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku najsłabiej zarabiających Belgów, Luksemburczyków, Finów i Szwedów. Oni też średnio zarabiają więcej niż najlepiej zarabiający Polacy.

Generalnie najwyższe zarobki osiągają Irlandczycy – najlepsze 10 procent pracowników dostaje 43,6 euro za godzinę. Z kolei 10 procent najmniej zarabiających Bułgarów dostaje tylko 1 euro za godzinę. 

Mediana godzinnych zarobków w 2014 wynosiła w Polsce 4,3 euro. Byliśmy pod tym względem dopiero na dwudziestym pierwszym miejscu w Unii Europejskiej. Za nami były tylko Bułgaria, Litwa, Łotwa, Węgry i Rumunia (Grecja i Chorwacja nie podały Eurostatowi swoich danych).

Mediana godzinowych zarobków w Europie ŚrodkowejMediana godzinowych zarobków w Europie Środkowej dane: Eurostat

Dla porównania mediana godzinnych zarobków w Czechach to 4,6 euro, na Słowacji to 4,4 euro, na Węgrzech 3,6 euro, a w Niemczech 15,3 euro.

Polecamy
Komentarze (186)
Eurostat: najlepiej zarabiający Polacy dostają znacznie mniej pieniędzy, niż najgorzej zarabiający Duńczycy
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 39 razy 23

  Cały nasz region ma zarobki do dupy. No Czesi trochę lepsze, Litwini i Węgrzy trochę gorsze. Bułgarzy i Rumuni zupełnie do dupy.
  Powinniśmy zdać sobie z tego sprawę. Minie jeszcze wiele, wiele lat zanim doszlusujemy do unijnej średniej. Możemy za to podziękować nie tyle kolejnym rządom RP, bo te lepiej lub gorzej ale jednak podnosiły stan naszej gospodarki, a władzom PRL.
  I żadne pokrzykiwanie Kaczyńskiego czy Morawieckiego tego nie zmieni. Chyba, że na gorsze.

 • rownowaznik

  Oceniono 26 razy 8

  Zarabiamy mało i jest dużo dysproporcja w wynagrodzeniach ... kuźwa, ludzie, przecież to wiadomo już od 1989 roku. I co przez te 27 lat zrobiono ? No właśnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane