Warszawski wieżowiec sprzedany za ponad miliard złotych

Wielka transakcja na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych. Firma deweloperska Echo Investment podpisała ostateczną umowę sprzedaży biurowca Q22 w centrum Warszawy za 230 mln euro netto, czyli ponad miliard złotych. Po spełnieniu kilku dodatkowych warunków całkowita wartość transakcji może wzrosnąć aż do 273 mln euro.

"Cena za nieruchomość została obliczona zgodnie z postanowieniami przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości (z 31 października 2016 r. – przyp. red.) i wyniosła 230.271.121,00 euro netto tj. 1.019.018.791,76 zł według średniego kursu, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu zawarcia umowy sprzedaży. Cena została powiększona o kwotę podatku VAT równą 235.433.569,26 zł" - czytamy w komunikacie Echo.

Stojący u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej Q22 to czwarty najwyższy wieżowiec w stolicy. Jego budowa zakończyła się w wakacje tego roku. Ma 155 m do dachu i 195 m razem z anteną. Oferuje ok. 53 tys. m kw powierzchni biurowej. Oprócz biur, mieszczą się w nim też 5-kondygnacyjny parking (także dla rowerów), restauracje, fitness klub i sale konferencyjne.

Nowy wieżowiec Q22Nowy wieżowiec Q22 fot. materiały prasowe

Nabywcą budynku jest amerykański fundusz inwestujący na rynku nieruchomości, m.in. Europy Centralnej, Invesco Real Estate.I nie jest to nie pierwsza tak duża inwestycja funduszu w Warszawie. Dwa lata temu nabył on, również za miliard złotych, biurowiec Plac Unii.

Jak podają spółki, kwota 230 mln euro została już zapłacona, a pozostała część należności ma zostać uregulowana w 2017 roku, kiedy wszyscy najemcy wprowadzą się do budynku. Obecnie biurowiec jest wynajęty w 82-proc.

Najwyższy wieżowiec w Unii

Warszawy jest miejscem, gdzie powstaje coraz więcej bardzo wysokich budynków biurowych. W listopadzie okazało się nawet, że w stolicy Polski stanie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej.

Chmielna Business Center - poprzednie wizualizacjeChmielna Business Center - poprzednie wizualizacje źródło: skyscrapercity.com

Chmielna Business Center (którego budową ma realizować słowacki deweloper HB Reavis) ma mieć wysokość 310 m, na co złożą się 230 m wysokości do dachu oraz 80-metrowy maszt. Obiekt, o 73 metry będzie więc wyższy od dotychczasowego najwyższego budynku stolicy - Pałacu Kultury i Nauki.

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej to obecnie The Shard w Londynie - ma 309,6 m wysokości.

Więcej o:
Komentarze (31)
Warszawski wieżowiec sprzedany za ponad miliard złotych
Zaloguj się
 • outsider44

  Oceniono 14 razy 12

  Nie znam się, więc mnie poprawcie - dlaczego do wysokości BUDYNKU doliczany jest maszt? To trochę tak, jakby podawać wysokość samochodu łącznie z anteną.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 8

  Chmielna Business Center powstała obok biurowca Q22, w pobliżu galerii City Center z widokiem na
  Warsaw Spire. I to wszystko powstaje w czasie, gdy rządzący ustanowiają rok 2017, rokiem koronacji ikony mother of God.

 • Johnny Bravo

  Oceniono 3 razy 3

  Po kiego taaaaaaka antena w tym nowym naj naj naj skoro UK za moment nie będzie w EU i nie trzeba sie spinać o rekord.

 • mariuszdd

  Oceniono 8 razy 2

  Pewna urzędniczka z Warszawy domaga sie zwrotu tego budynku w ramach reprywatyzacji

 • zuuuraw

  Oceniono 8 razy 2

  Każda potwora znajdzie, jak widać, swego amatora.
  Q22 bije w swej szpetocie chyba większość wieżowców warszawskich. Ciężki, bezkształtny grzmot, pozbawiony finezji, detalu, z banalną elewacją straszy w centrum Warszawy i chyba tylko lokalizacja przemawia na plus.

 • burkaklucha

  Oceniono 1 raz 1

  Zrepolonizować!!!!

 • elka-sulzer

  Oceniono 1 raz 1

  Nie-polski biurowiec w Polsce ... sprzedany ... nie-Polakom.
  Co Polakom po tej transakcji?

 • owrank

  Oceniono 3 razy 1

  takie biurowce powinien kupować ZUS i to pisze na poważnie. niestety ZUS woli wypłacać sute emerytury pracownikom z czasu PRL jednocześnie wysyłając pismo, że przez to obecnie pracujacy bedą mieli na swojej emeryturze okrągłe, wypasione ZERO

 • zbychus1

  0

  a dziale skad mieli ?

  tak tylko pytam z prowincji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX