Rośnie uzależnienie Polski od węgla. Będzie nowa elektrownia, a potem nowe kopalnie

Państwowe spółki Energa i Enea wspólnie szukają generalnego wykonawcy elektrowni Ostrołęka C. Budowa ma ruszyć w 2018 roku, a elektrownia może rozpocząć działalność sześć lat później. Minister energii już zapowiada więcej takich inwestycji. Mają też powstać nowe kopalnie.

Budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kosztować 6 miliardów złotych. "To będzie jedna z największych tego typu w tym czasie w Europie inwestycji w energetyce" - powiedział cytowany przez PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Według niego energię z nowej elektrowni będzie można sprzedawać też za granicę – na Litwę, Łotwę, Estonię, Słowację i do Czech.

Czytaj więcej: Polska Grupa Górnicza zaczęła zarabiać na węglu. Na razie 91 groszy na tonie

100 miliardów złotych na inwestycje w energetyce

Planowana nowa elektrownia w Ostrołęce ma mieć moc na poziomie 1000 MW i będzie potrzebować 3 milionów ton węgla rocznie.Minister Tchórzewski zapewnia, że będą w niej zastosowane nowoczesne technologie, dzięki którym - według niego - Polska spełni zobowiązania klimatyczne.

Rząd planuje też kolejne inwestycje w energetyce. Według ministra Tchórzewskiego, do 2030 roku ich łączna wartość ma sięgnąć 100 miliardów złotych.

Rząd stawia na węgiel

Energa ma już umowę z Polską Grupą Górniczą na dostawy węgla dla nowej elektrowni – na razie mają to być 2 miliony ton węgla rocznie, przez 10 lat od momentu uruchomienia bloku.

Ale to nie koniec. Rząd chce także budować kolejne kopalnie. Minister energii mówi, że przetarg na pierwszą powinien zostać ogłoszony w 2019, a na drugą - najpóźniej 2022 roku. Według Krzysztofa Tchórzewskiego budowa kopalń jest konieczna, żeby zapewnić węgiel dla nowych i modernizowanych bloków energetycznych. Uważa on też, że wydobycie węgla w polskich kopalniach jest teraz za drogie.

Francja troszczy się o klimat. Do 2025 zamknie wszystkie elektrownie zasilane węglem

Więcej o:
Komentarze (324)
Rośnie uzależnienie Polski od węgla. Będzie nowa elektrownia, a potem nowe kopalnie
Zaloguj się
 • mgrlesio

  Oceniono 93 razy 79

  Tylko gdy cały nowoczesny świat idzie w kierunku energii atomowej i wiatrowej, Polska, tak samo jak w XIX wieku idzie w stronę węgla. Ciekawe kto się myli - my, czy oni?

 • newpatric

  Oceniono 78 razy 66

  Zwolennikom węgla za kilkanaście lat odpowiemy na pytanie dlaczego tak często oni iich dzieci chorują i umierają na raka.

  Ale to za kilkanaście lat, na razie możemy mówić pisowcom, ze ich decyzje są mądre. I czytanie apelu smoleńskiego przed każdą decyzją jest słuszne.

  Aha, przy okazji będzie trzeba opuścić EU, bo oni za duże kary nakładają za zanieczyszczenie powietrza.

 • lubiedobrze

  Oceniono 56 razy 50

  Skoro będzie w Ostrołęce i będzie wg Misiewiczów ekologiczna to zapewne bedzie opalana Puszczą Białowieska?

 • bogucjusz

  Oceniono 22 razy 18

  "Dobra zmiana" - wycinki drzew, paraliż elektrowni wiatrowych, powrót do węgla. I niech mi ktoś powie, że to nie są ruscy agenci, którzy mają za zadanie zrujnować ten kraj.

 • kabza1605

  Oceniono 17 razy 15

  będą nas truć , a my jeszcze do tego będziemy dopłacać z naszych podatków. Suuuper, Cały cywilizowany Świat odchodzi od wegla a my bedziemy się jeszcze bardziej od wegla uzależniać.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  Czekam aż Szyszko się dowie, że węgiel powstał po zasypaniu drzew i paproci, a zaraz zasypie całą puszczę i będzie czekał na wydobycie.

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 11

  Kilka lat temu Tchórzewski jako min. transporu twierdził, że budowa obwodnicy Warszawy śladem drogi krajowej nr 50 wraz z przebudową ronda w Kołbieli jest nieuzasadniona, bo ruch samochodowy jest zbyt mały. I mamy wielokilometrowe korki TIR-ów.
  Teraz odkrył, że koszt wydobycia węgla kamiennego w Polsce jest zbyt wysoki. To akurat oczywiste - węgiel musi być wydobywany z głębokich pokładów. Pominął kwestie coraz gorszej jakości węgla - zasiarczonego i "szlakującego" kotły w elektrowniach węglowych. Pominął też problemy z przestarzałą siecią przesyłu energii el.
  Od tego należy zacząć wzorem Niemców, którzy zrobili to dawno temu.
  Ciekawe, co jeszcze misiaczek wymyśli...

 • w12121

  Oceniono 15 razy 11

  A co z nowymi piecami w elektrowniach, w ktorych mozna spalic drzewa z puszczy? Czyz nie takie inwestcje obiecywano wolakom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX