PiS podjął decyzję: ostateczny koniec OFE. Wiadomo co się stanie z naszymi pieniędzmi

Robert Kędzierski
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rekomenduje rządowi, by ostatecznie pogrzebać OFE. 100 procent zgromadzonych w nich pieniędzy zostanie przeniesionych. Wiemy dokąd.

Minister Mateusz Morawiecki chce, by Otwarte Fundusze Emerytalne ostatecznie przestały istnieć. Jak informuje PAP Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął dziś rekomendację, która zakłada całkowite przeniesienie środków zgromadzonych w OFE.

Czytaj też: Rafał Hirsch weryfikuje optymizm Beaty Szydło. Co z dziurą budżetową? 

75 procent naszych pieniędzy trafi do nowych funduszy inwestycyjnych. Reszta, czyli 25 procent, trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, formalnie zarządzanego przez ZUS. Środki znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru.

Powyższa rekomendacja jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki.

- podano w komunikacie.

Oznacza to, że, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, nowe fundusze przejmą z OFE ponad 100 mld zł, a ZUS 35 mld zł. 

Decyzja KERM kończy demontaż OFE zapoczątkowany przez rząd PO-PSL.  Trzy lata temu zapadła decyzja o przeniesieniu ponad 150 mld zł z funduszy do ZUS. Dzięki temu udało się poprawić statystyki zadłużenia kraju i nie przekroczyć progu 55 proc. PKB. Dzisiejsza decyzja również nie zostanie bez wpływu na sytuację ekonomiczną Polski. Pierwsza zareagowała giełda  - indeks WIG20 (obejmujący najważniejsze spółki) wzrósł o 0,8 procent. 

Więcej o:
Komentarze (446)
PiS podjął decyzję: ostateczny koniec OFE. Wiadomo co się stanie z naszymi pieniędzmi
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 99 razy 87

  haha

  pis'uaresom się styki spalą, tak jechali na PO za 'kradzież' z ofe

  chyba, że.... swoi mogą kraść do woli?

 • adamjh

  Oceniono 69 razy 59

  Czili teraz jak ktoś miał pieniądze w OFE ale załapie się jeszcze na ustawę deubekizacyjną to zabiorą mu pieniądze które odłożył w OFE w imię sprawiedliwości spolecznej. Jarek nie jest Bogiem. Bóg przebacza!

 • andzia585

  Oceniono 28 razy 28

  Tusk jak to zrobił - to był złodziej , a teraz krzykacze co ? Krzykacze darli mordy że Tusk zadłużył Polske więcej niż Gierek , Morawiecki pobił wszystkie rekordy zadłużenia , i jest OK ?

 • ziggybum

  Oceniono 26 razy 26

  Serio? A przecież wyborcy PiS tak bardzo bronili OFE! To dlaczego ich teraz PiS nie odtwarza, nie odbudowuje ich "potęgi"? Czyżby od początku doskonale rozumiał że OFE były nieskutecznym mechanizmem? Bo oficjalna wersja była że PO "kradnie" "nasze" pieniądze. Jakie one "wasze" to teraz sami widzicie.

 • Henry Kinger

  Oceniono 25 razy 25

  Toż to gwiazdka razem z Mikołajkami. :-)
  Drogie te obietnice wyborcze, ech...drogie, co ??
  ....
  A pamietam jeszcze nie tak dawno, jak PiS grzmiał.... ZŁODZIEJE !!!!, OSZUSCI !!!.
  hahahaha....

  Rozumiem że teraz wyborcy Dobrej Zmiany będą musieli dokonać swoistej ekwilibrystyki umysłowej aby wytłumaczyć sobie ten fakt na korzyść rządzących, a jednocześnie nie stać się już kompletnymi idiotami na tle krytykowania tego zagrania PO kilkanaście miesięcy temu...
  Powodzenia...myśliciele ...hahahahahah...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 25 razy 23

  PiS podjął decyzję: ostateczny koniec OFE. ..
  Za 150 miliardów mogą wymyślać wiele pomysłów dla ludu. Długi zostawią innym.

 • krisb65

  Oceniono 21 razy 21

  Curwa nikomu już nie można wierzyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX