Polacy ruszyli po nowe samochody. To ma być najlepszy rok od 15 lat. Najchętniej kupujemy Skody

Według prognoz instytutu Samar w 2016 roku zarejestrujemy ponad 457 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych. Wśród osobówek najchętniej kupowany model to Skoda Octavia, pierwsze miejsce wśród aut dostawczych należy do Fiata Ducato. Za większość nowych rejestracji odpowiadają firmy.

W tym roku do grudnia zarejestrowano w Polsce 426 tysięcy 388 samochodów. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wyliczył, że na koniec roku może ich być 457 tysięcy, w tym około 400 tys. osobówek. Jeśli te szacunki się potwierdzą, to mijający rok będzie najlepszy od 2000 roku, kiedy zarejestrowano 468 tysięcy samochodów.

Skąd ten wzrost? Według autorów raportu głównie dzięki firmom. Z danych dostępnych na 20 grudnia wynika, że 67,5 procent nowych samochodów osobowych zarejestrowali klienci instytucjonalni. W przypadku aut dostawczych mogło chodzić o obawy o wzrost cen związane z zapowiadanym wejściem w życie nowej normy emisji spalin Euro VI – pisze IBRM Samar.

Wśród marek na pierwszym miejscu znalazła się Skoda (na teraz 52 393 zarejestrowanych samochodów), drugie miejsce przypadnie prawdopodobnie Volkswagenowi (45 798 sztuk), trzecie Toyocie (40 300), tuż poza podium są Opel, Ford i Renault.

Jeśli chodzi o konkretne modele, najchętniej kupowanym samochodem osobowym w tym roku była Skoda Octavia, na kolejnych miejscach znalazły się: Skoda Fabia, Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris. W rankingu samochodów dostawczych lider rejestracji nowych aut w tym roku to Fiat Ducato, za nim są Renault Master, Iveco Daily, Peugeot Boxer i Mercedes Sprinter.

 

Więcej o:
Komentarze (34)
Polacy ruszyli po nowe samochody. To ma być najlepszy rok od ponad 15 lat. Najchętniej kupujemy Skody
Zaloguj się
 • kertog123

  Oceniono 5 razy 5

  firmy kupują samochody bo to mało ryzyowna inwestycja a pozwala nie płacić VAT i zmniejszyć podatki

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  Wśród marek na pierwszym miejscu znalazła się Skoda (na teraz 52 393 zarejestrowanych samochodów).
  W 80 latach marka Skoda też była na pierwszym miejscu. No to chyba lubimy tych Czechów?

 • pernyk

  Oceniono 5 razy 3

  Podalibyście w końcu info jakie modele są najpopularniejsze wśród osób prywatnych, bo że firmy kupują najtańsze białe golasy, to nie trudno na to wpaść.

 • antey

  Oceniono 2 razy 2

  polskabieda.com/?opcja=graf&nr=27
  Akcyza na pojazdy w Europie.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 8 razy 2

  Wśród klientów prywatnych największą popularnością cieszył się Opel Astra (5 657 szt.), przed Toyotą Yaris (5 255 szt.), Skodą Fabią (4 484 szt.), Oplem Corsa (3 397 szt.) oraz Dacią Duster (3 378 szt.).

  Jeden najtańszy kompakt będący non stop w promocji i jakieś popierdulki :-) ja tu widzę początek kryzysu ale poczekam na opinie ekspertów

  PS Maria jak nie ogarniasz kopiuj wklej to nawet w tej beznadziejnej gazecie nie masz przyszłości :-)

 • exsero

  Oceniono 1 raz 1

  "67,5 procent nowych samochodów osobowych zarejestrowali klienci instytucjonalni"

  Proszę sprawdzić, jaki odsetek z pozostałych 32,5% stanowią beneficjenci programu 500+. Nie żeby torpedować pomysł PiS, ale by zwyczajnie pokazać, że nie jest idealny. Kilka poprawek załatwiłoby sprawę.

 • boo-boo

  Oceniono 1 raz 1

  "Według prognoz instytutu Samar w 2016 roku zarejestrujemy ponad 457 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych. "
  WOW !!!! serio 2016 ............

 • miroo

  Oceniono 1 raz 1

  rok 2000 poprzedzał wielkie kłopoty Polski po rządach AWSu i UW...

  przypomnieć należy, że 2000-2001 to był rok jaki mądrale z AWSu (dziś PiS) i UW (dziś PO) narobili takiego deficytu budżetowego, że Polska ledwo uniknęła losu Argentyny (bankructwa).

  groźne to memento jest dla Polski bo dziś rządzą ci sami, którzy wtedy byli w większości i podobnie durne pomysły mają...

 • pi_rez

  Oceniono 1 raz 1

  u mnie w firmie kupiono kilka miesięcy temu auto bo waluty bardzo straciły na wartości - i auta to jedna z niewielu rzeczy których cenę aktualizuje się z opóźnieniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX