Pracownica popełniła samobójstwo z powodu przepracowania. Dyrektor podał się do dymisji

Prezes Dentsu Inc. Tadashi Ishii podczas konferencji prasowej w Tokio.

Prezes Dentsu Inc. Tadashi Ishii podczas konferencji prasowej w Tokio. (KYODO / REUTERS / REUTERS)

Tadashi Ishii, dyrektor generalny największej japońskiej agencji reklamowej Dentsu oświadczył, że w styczniu ustąpi ze stanowiska. Powodem jest samobójstwo młodej pracownicy związane z przepracowaniem.

24-letnia Matsuri Takahashi zatrudniona Dentsu popełniła samobójstwo 25 grudnia 2015 r., skacząc z firmowego budynku.

– Kiedy jesteś w biurze po 20 godzin dziennie, przestajesz rozumieć, po co żyjesz. To aż śmieszne – napisała na swoim Twitterze tydzień wcześniej.

Matka Matsuri, podejrzewając związek tragicznej śmierci z warunkami pracy, napisała formalną skargę do inspektora pracy w Tokio. W październiku tego roku urząd uznał samobójstwo za przypadek śmierci z przepracowania (jap. karoshi). Japońska prokuratura podejrzewa też łamanie praw pracowniczych w Dentsu. Matsuri miała pracować przez 105 nadgodzin miesięcznie.

– To godne pożałowania, że nie potrafiliśmy zapobiec przepracowaniu, zatrudniając dodatkową osobę. Biorę pełną odpowiedzialność za to zdarzenie. Zamierzam zrezygnować ze stanowiska na styczniowym spotkaniu zarządu – powiedział właśnie na konferencji prasowej dyrektor Dentsu Tadashi Ishii. Miał też osobiście przeprosić rodzinę pracownicy.

Główna siedziba firmy Dentsu w TokioGłówna siedziba firmy Dentsu w Tokio AP / AP

To nie pierwszy przypadek karoshi pracownika Dentsu. W 1991 r. także 24-latek popełnił samobójstwo, a w 2013 r. 30-latek zachorował z przepracowania. Za każdy razem agencja reklamowa zapewniała, że „traktuje życie i śmierć swoich pracowników poważnie” i że podobne przypadki już się nie powtórzą.

Rezygnacja Ishii wpisuje się w kampanię premiera Shinzo Abe przeciwko przepracowaniu Japończyków. Abe zamierza zaostrzyć prawo pracy, w tym zasady dotyczące nadgodzin. W Japonii to bardzo poważny problem. Według rządowych danych za 2015 r. w 96 przypadkach wypłacono odszkodowanie za śmierć japońskich pracowników w wyniku uszkodzenia serca lub mózgu z przepracowania, a w 93 kolejnych w wyniku samobójstwa. Problemem są prawdopodobnie wieloletnie przyzwyczajenia.

– W japońskim społeczeństwie młodzi absolwenci muszą pracować przynajmniej trzy lata na swoim pierwszym stanowisku zanim zostaną uznani za wystarczająco doświadczonych na zmianę pracy. Ten, kto zrezygnuje wcześniej, jest skończony na rynku pracy – wyjaśnia dla Timesa Haruki Konno, autor książki „Burakku kigyo”, czyli czarne korporacje.

Zobacz także
 • Two activists with the EU flag and Union Jack painted on their faces kiss each other in front of Brandenburg Gate to protest against Brexit in Berlin Japończycy grożą Brytyjczykom. Żarty się skończyły?
Komentarze (108)
Pracownica popełniła samobójstwo z powodu przepracowania. Dyrektor podał się do dymisji
Zaloguj się
 • jupikajejmdf

  Oceniono 26 razy 18

  105 nadgodzin miesięcznie? ja pracuje po 300 godzin miesięcznie i jeszcze musze sie upominać o wypłate nadgodzin. PIP pomimo kontroli nic z tym nie zrobił. Kara na firme po kontroli 2 tys PLN. Mniej niz moje miesieczne nadgodziny.

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 13

  czyli pracowała tyle ile pracownicy na śmieciówkach w związku zawodowym którego szef "walczy" ze śmieciówkami, jego piesek je ze złotej misy a bagażnik jest mu wypełniany po brzegi pysznym żarciem. za te apanaże ów szef związku otwarcie popiera pisiorków gdyż razem raźniej im się rozkrada ojczyznę

 • opio1

  Oceniono 20 razy 12

  W Polsce to by zrobili z Pracownika bardzo przeciętnego i trzymanego z litości . A ze firma ma wymagania duże to sobie nie poradził. Tak mniej więcej by to wyglądało  I nic nie maja sobie do zarzucenia.

 • grey-sky

  Oceniono 9 razy 7

  W Polsce podobnie.
  Mój znajomy nie popełnił samobójstwa, zmarł z wyczerpania. Do pracy wyruszał o siódmej, wracał o dwudziestej drugiej, sześć dni w tygodniu.
  Po jego śmierci jego prezes nie podał się do dymisji, Sądzę, że nawet nie odczuł wyrzutów sumienia. Ukarać też nikt go nie ukarał. PIP to taka instytucja do zatrudniania kolesi, a nie do pilnowania tego czy pracownicy są wykorzystywani czy nie.

 • yosemitesam

  Oceniono 18 razy 6

  Jedna Japonka przepracowała przez miesiąc więcej godzin, niż milion bliskowschodnich imigrantów razem wziętych.

 • rapp_scallion

  Oceniono 6 razy 6

  W korpo, jak tylko się źle trafi, to bardzo łatwo można trafić w wir pracy, której nie da się skończyć - nieustanne spotkania, raporty itd, i człowiekowi zostaje 2h dziennie na własciwa pracę. Przez pół roku tak pracowałem (cały dział tak pracował) i jak w końcu się zebraliśmy i poruszyliśmy tę sprawę otwarcie to nam powiedziano, że oni na to wpływu nie maja, bo oni też maja narzucone co maja robić i wymagać więc jak się komuś nie podoba to trzeba zmienić pracę. Z racji mieszkania w dużym mieście problemu nie było i w przecigu 3 miesięcy zwolniło się jakieś 10 z 20 osób. Notabene potem się okazało, że jednak da się zredukowac nadgodziny i poprawić atmosferę w pracy. Jak bym miał tam 3 lata tak pracować, to kto wie, czy bym nie skończył jako wrak człowieka.

  Nie demonizował bym jednak wszystkich korporacji, bo to często nie zależy od firmy, ale raczej od działu, pionu, a czasami nawet zespołu, w którym się pracuje. Tak też kiedyś pracowałem - w jednym pokoju śmiech i luźna atmosfera, w innym (bo dział inny) grobowa cisza, nadgodziny i wszyscy jacyś strasznie nerwowi i pospinani (tak miałem kiedyś w pewnej ok. 500 osobowej polskiej firmie, ale kto pracuje albo pracował w korpo ten wie o co chodzi).

 • kaate128

  Oceniono 5 razy 5

  2 lata temu w polskim oddziale Dentsu, a konkretnie w agencji Isobar był identyczny przypadek. a o tym cicho - pod latarnią najciemniej (Dentsu sąsiaduje okno w okno z siedzibą Agory)

 • ziggy100

  Oceniono 5 razy 5

  A w Polsce, gdy zostajesz bossem lub posłem (ale nie osłem), jakimś dziwnym sposobem tracisz honor i za nic nie odpowiadasz!

 • sosna_pospolita

  Oceniono 10 razy 4

  A tu nie dawno GW lansowała goscia co na 4 etaty pracuje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje