Ceny rosną najszybciej od ponad trzech lat. A już niedługo ma być jeszcze drożej

W grudniu inflacja wyniosła 0,8 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny w tak zwanym szybkim szacunku. Ostatni raz była na tym poziomie w październiku 2013 r. Według ekonomistów, w przyszłym roku czeka nas dalszy wzrost cen.

W listopadzie w ujęciu rocznym ceny stanęły w miejscu, a wcześniej przez 28 miesięcy mieliśmy deflację, czyli spadek cen. Wygląda jednak na to, że ten okres się kończy. Jak podaje GUS, w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu rocznym.

Dane GUSDane GUS źródło: GUS

W ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu z listopadem tego roku, ceny wzrosły o 0,7 proc. i był to największy skok od stycznia 2012.

Dane GUSDane GUS źródło: GUS

Inflacja za grudzień podana przez GUS w tzw. szybkim szacunku była znacznie wyższa od oczekiwań. Ankietowani przez PAP ekonomiści spodziewali się, że rok do roku wyniesie 0,4 proc., a miesiąc do miesiąca 0,2 proc. W przyszłym roku może nas czekać dalszy wzrost cen towarów i usług – według mBanku na wiosnę inflacja sięgnie 2 proc.

Więcej o:
Komentarze (110)
Ceny rosną najszybciej od ponad trzech lat. A już niedługo może być jeszcze drożej
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 63 razy 49

  jak ktoś bywa w sklepach, oraz nie choruje na demencje starczą, to wzrosty cen zauważył przez ostatni rok, i to czasem dosyć spektakularne (i nie chodzi wcale o cukier), niestety to rok rządów PIS - i to nie jest wcale przypadek

  ale teraz mamy czasy PISlamskiej propagandy sukcesu, więc ciemny lud zadowolonyu... :)))

 • spyderman2

  Oceniono 39 razy 33

  na sztucznie utworzone, suto płatne kierownicze stanowiska dla pisiorków w spółkach skarbu państwa, urzędach itd. trzeba brać skądś pieniądze to i ceny w góre idą. poza tym cały cywilizowany, bogaty świat (zachodnia europa, usa) mają pisiorków z kłamczyńskim na czele powyżej uszu stąd drożeje dolar i euro a to oznacza wzrost cen
  ps. jest to pewne uproszczenie po to aby zrozumiał pisi "sóweren" dlaczego za wszystko płaci więcej, dlaczego jawnie dostał 500zł a ukrycie traci 2000zł.
  ps2. wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla Polaków, dla pisiego "sówerena" mimo wszystko też

 • laspegas

  Oceniono 16 razy 14

  Polska umiera, umiera giełda GPW, inwestycje, "umiera" armia, uciekają generałowie i pułkownicy, niedługo zastąpią ich misiewicze, uciekają przyjaciele Francja, Niemcy. PKB leci do dołu, WIG osłabiony, złotówka wali do dołu, inwestorzy uciekają, wywołanie bajzlu gimnazjalnego, szokujące 4 tys. zł dla matek, które urodzą umierające dzieci. Macierewicz doprowadził do napięcia stosunków polsko-rosyjskich. W takim tempie jak teraz, Polska nigdy się nie zadłużała. To wizerunek "dobrej zmiany".

 • klarneta8

  Oceniono 14 razy 14

  Bardzo mi sie to podoba, bo gdy przekonywalam znajomych , ze na te obiecanki, trzeba wielkiej kasy podatnika, to nie wierzyli tylko mowili- ''KAZDEMU TRZEBA DAC SZANSE''.SUPER CO?

 • ks.krupinski

  Oceniono 14 razy 12

  Efekt 500+.

 • e-komentarz

  Oceniono 14 razy 12

  Nie bez powodu wprowadzają od lutego banknot 500 złotowy.
  Zaczyna się program INFLACJA+. Teraz już poleeeeeeci...

 • stef0909

  Oceniono 15 razy 11

  Chcieliście pojebów i ignorantów to macie DOJNĄ ZMIANĘ!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 11

  12 miesięcy pisowskiego nieudolnego gospodarzenia to wzrost długów państwa, praktycznie wstrzymanie inwestycji, wzrost inflacji (czyli cen) nominalny wzrost (liczony w złotych polskich) PKB najniższy od 9 lat, czyli jakieś marne 2.5% a liczony w dolarach to minus 1.5% - tak, tak pierwszy raz od 9 lat mamy recesje jeśli PKB Polski policzymy w USD albo w Euro! że o obsadzaniu stanowisk w kluczowych państwowych spółkach przez kwiaciarki i aptekarzy to już nawet nie wspomnę, ale efekty tego poznamy już za niedługo... etc etc etc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX