Kurs bitcoina właśnie przebił 1000 dolarów. 30 proc. w górę w pół miesiąca. To sprawka Chińczyków?

Cena bitcoina przekroczyła poziom 1000 dolarów. Poprzednio kurs tej kryptowaluty był wyższy 3 lata temu. Tylko od 20 grudnia wzrósł o 30 proc., przez ostatni kwartał o ok. 60 proc., przez ostatni rok ponad dwukrotnie. Za tak szybko drożejącym bitcoinem stoją m.in. Chińczycy.

Rok 2016 zaczynał się przy kursie 430 bitcoinów za dolara. Rok 2017 już przy cenie przekraczającej 1000 btc/usd. Jeszcze na początku października kryptowaluta kosztowała ok. 610 dolarów, 20 grudnia ok. 790 dol. Do poprzedniego rekordu, 1163 dol. za bitcoina, nie jest już wcale tak daleko.

Za jednego bitcoina Polacy muszą teraz z kolei płacić już ponad 4200 zł. To najwięcej w historii.

Kurs bitcoina BTC/PLNKurs bitcoina BTC/PLN źródło: stooq.pl

Dlaczego bitcoin tak drożeje w ostatnich miesiącach? Jeden z tropów wiedzie na szanghajską BTC China, największą giełdę bitcoina na świecie. Obroty na tej kryptowalucie wzrosły tam w ostatnich miesiącach z poziomu ok. 1 mld juanów we wrześniu do nawet 25-30 mld w listopadzie czy grudniu. Poniższy wykres mówi wiele o obrotach na bitcoinie (lewa oś jest oznaczona w dolarach).

.. źródło: bitcoincharts.com

 

Skąd taki ruch na bitcoinie? Z Chin w bardzo szybkim tempie ucieka kapitał. Juan ostatnio mocno traci na wartości. Nic dziwnego, że w tej sytuacji bitcoin tak bardzo zyskuje na znaczeniu. Chińczykom odpływ od juana rzecz jasna się nie podoba – zacieśniają kontrole nad transakcjami walutowymi obywateli, tym bardziej, że wraz z nadejściem nowego roku odnowił się limit 50 tys. dolarów, jaki obywatele mogą przeznaczyć rocznie na zakup walut obcych.

 

Czytaj też: Stany Zjednoczone najbardziej zadłużone są w Chinach? Otóż już nie, zmiana warty

Inną przyczyną rosnącej ceny bitcoina jest sytuacja w Indiach. Tam rząd w listopadzie unieważnił dwa banknoty o najwyższych nominałach – 500 rupii i 1000 rupii. Powód? Walka z korupcją. To jednak na tyle podkopuje zaufanie do indyjskiej waluty, że inwestorzy wolą trzymać swoje pieniądze w innych walutach, w tym w bitcoinie. Tym bardziej, że jego kursem trudniej rządom manipulować.

Czytaj więcej: Panika i chaos w Indiach. Ludzie szturmują banki. Wszystko przez zaskakującą decyzję premiera

Zresztą podobnie było ostatnio w Wenezueli. Prezydent Nicolas Maduro planował wycofać z obiegu banknot 100 boliwarów zastępując go nowymi nominałami. Ostatecznie przynajmniej na razie, z powodu zamieszek jakie ta decyzja wywołała w kraju, przedłużył ważność banknotów do 20 stycznia.

Więcej o:
Komentarze (42)
Kurs bitcoina właśnie przebił 1000 dolarów. 30 proc. w górę w pół miesiąca. To sprawka Chińczyków?
Zaloguj się
 • kamil-t

  Oceniono 7 razy 3

  Drodzy panowie z Next, bitcoinem trzeba było nas zainteresować, gdy był milion razy tańszy. Dla niedoinformowanych: nie pomyliłem się. Milion. Widzicie, jaki pociąg nam odjechał?

 • MrZoltanik

  Oceniono 6 razy 2

  >>>>>>>Rok 2016 zaczynał się przy kursie 430 bitcoinów za dolara. Rok 2017 już przy cenie przekraczającej 1000 btc/usd. Jeszcze na początku października kryptowaluta kosztowała ok. 610 dolarów, 20 grudnia ok. 790 dol. Do poprzedniego rekordu, 1163 dol. za bitcoina, nie jest już wcale tak daleko.<<<<<<<<<
  Wiesz o czym piszesz?

 • facebook-lazysundayperfumes

  Oceniono 1 raz 1

  Perfumy tanie są-po co wam Bitcoiny? I zamiast sobie żałować, kasę trzymać na zerowym koncie możesz wydawać i kupować coś fajnego i taniego, teraz np. Lanvin OXYGEN HOMME EDT100ml jest w promocji za 69zł, a lata temu mieliśmy 30ml po £12,- -a cennikowo w PL była cena za 100ml 286zł :P Tymczasem durnowate elbanowskie kupują tonami oryginalne chinskie podróbki testerów Chanel, Dior, Armani, Paco Rabanne, YSL, Lancome po 120-200zł, czy podróbki D&G Light Blue po 119zł, podczas gdy oryginał zapakowany można kupić już poniżej 240zł a tester prawdziwy nawet za 169zł :P Nie lepiej mieć przyjemność niż wydawać na Bitcoiny i tracić na spadkach, które już były nie raz a pewnie znowu będą? Kasy do grobu nie zabierzecie.

 • tamreg

  Oceniono 1 raz 1

  rok 2016 zaczynal sie przy kursie 430 bitcoinow za dolara a teraz jest 1000 dolcow za bitcoina.
  Co za kretyn to pisal??????

 • dylesid

  Oceniono 3 razy 1

  To jest najgorszy czas na kupowanie BTC - to dla tych, którzy się obudzili i chcą teraz zarobić. Nie, to nie jest dobry czas. Za niedługo będzie korekta, przypuszczalnie BTC spadnie do poziomu $800-900 i wówczas warto kupować. To raz. A dwa, Bitcoin to przede wszystkim protokół, bo jego rola polega na przekazaniu środków pieniężnych (FIAT) z punktu A do punktu B. To nie są pieniądze! Jeśli chcesz wysłać do Chin 6385,72 CNY to wysyłasz 1 BTC którego musisz kupić za 3786,72 PLN. W ten sposób nie ważne ile kosztuje 1 BTC, w innym czasie taką samą wartość będzie można przesłać przy użyciu innej ilości Tokena! BTC. Społeczność bitcoinowa sama sobie szkodzi stosując narracje, w której Tokeny protokołu uznają za pieniądze. Spekulacja jest skutkiem ubocznym, a nie celem samym w sobie! Na domiar złego, wygląda to jak piramida finansowa, bo ~im prędzej wejdziesz, tym więcej zarobisz~.

 • kwiatpatologii

  0

  OK. Przyjmuję wszelkie datki. Cała suma zostanie przekazana na szczytny cel. Czyli na moją rozrywkę.

  1FYCBfoukGXKbUBuKX5t3DNpSSVHJkm66V

  Pamiętaj - liczy się każdy grosz : )

 • fletniapana

  0

  gdyby Marek Wielgo (wiem, wiem, już został zwolniony) się przekwalifikował z nieruchomości na waluty to by pisał: kupujcie, kupujcie, taniej już nie będzie; lub: kto nie kupił przegrał zyce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX