Długo opierali się islamskim bankom. Ale skapitulowali. Nawet Francuzi będą sprzedawać ich produkty

Strona internetowa Banku Centralnego Maroka

Strona internetowa Banku Centralnego Maroka (Strona internetowa Banku Centralnego Maroka)

Bank centralny Maroka zezwolił na otwarcie pięciu islamskich banków a także na sprzedaż islamskich produktów finansowych przez trzy banki francuskie.

Maroko jest ostatnim z krajów zamieszkanych przez muzułmańską większość, który zezwolił na otwarcie banków działających zgodnie z prawem szariatu. - Otwarcie pięciu takich banków jest spełnieniem obietnicy wyborczej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, islamskiej partii rządzącej krajem od 2011 r. - podaje Times.

W zgodzie z prawem szariatu działać będą trzy największe banki Maroka: należący do rodziny królewskiej Attijariwafa, rządowy Banque Centrale Populaire i prywatny BMCE Bank of Africa, a także CIH Bank i Credit Agricoledu Maroco.

Maroko długo opierało się islamskiej bankowości, zachowując dystans wobec radykalnych ruchów islamistycznych. Finanse zgodne z szariatem przyciągają jednak zagranicznych inwestorów. Bank centralny otrzymał już zaś siedem próśb o zgodę na otwarcie islamskiego banku.

Nawet BCP i Credit Agricole zadeklarowały już gotowość inwestycji w nowy rynek, która ma wynieść 200 mln dirhamów marokańskich (ok. 82 mln zł).

Zakaz lichwy i inwestowania w produkcję broni

 

Banki islamskie wyróżniają się deklarowanym nastawieniem na społeczną odpowiedzialność. Przejawia się ona m.in. zakazem lichwy (de facto odsetek), inwestowaniem w działalności klientów i zakazem inwestycji w branże niezgodne z wartościami islamu, jak prostytucja czy produkcja broni.

Pierwszy islamski bank powstał w Egipcie w 1963 r., a pierwszy całkowicie bezodsetkowy, w Dubaju w 1970 r. Obecnie występują one w ponad 50 krajach świata. Szacowana wartość sektora to około 3 bln dolarów.

W 2015 r. również polska Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na otwarcie banku islamskiego w odpowiedzi na inicjatywę Związku Tatarów w Polsce.

 

Zobacz także
 • Zaskakująca decyzja URE. Za gaz zapłacimy mniej. Przynajmniej do końca marca
 • Hossa na giełdzie w Warszawie - ponad miliard złotych obrotu. Dobre prognozy dla złotego
 • Wisła. Spotkanie premier Beaty Szydło z szefem rządu Czech Bohuslavem Sobotką Czesi z nadwyżką w budżecie państwa. Polska o takim wyniku może pomarzyć
Komentarze (28)
Długo opierali się islamskim bankom. Ale skapitulowali
Zaloguj się
 • tonik777

  Oceniono 15 razy 11

  Kiedyś czytałem o tych bezodsetkowych bankach. W praktyce wygląda to tak, że jak klient chce kredyt np. na lodówkę to bank kupuje tą lodówkę od sprzedawcy za np. 1000 zł i sprzedaje ją swojemu klientowi za 1500 zł. Te 1500 mu pożycza już bezodsetkowo na rok. Zysk i tak jest tylko nie nazywa się odsetkami. W drugą stronę zapewne jest gorzej (o tym nie pisali). Jak ktoś chce złożyć depozyt do banku to nic za niego nie dostaje.

 • sojowa

  Oceniono 3 razy 1

  We Francji jest stabilnie.

  NadiaFrance - pozdrawiamy ;)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 13 razy 1

  "Przejawia się ona m.in. zakazem lichwy (de facto odsetek), inwestowaniem w działalności klientów i zakazem inwestycji w branże niezgodne z wartościami islamu, jak prostytucja czy produkcja broni."

  Inwestycją zgodną z wartościami islamu jest za to kupienie kilku kałaszy od innego producenta, wyposażenie kilku dzielnych młodzieńców w jakąś kradzioną ciężarówkę i rozjechanie tłumu itd...

 • rtd5rtd

  0

  I zakaz rezerwy cząstkowej ...

 • elbertson

  0

  kiedyś w USA zaskoczyła mnie plansza z opisem młotka będącego w promocji Home Depot -
  Głowka kłotka - made in China
  Rączka młotka - made in Taiwan
  Asembled /złożone/ - in Mexico
  1,99$
  Amerykanie znają ilości pracy i produkcji krajowej

 • trybunaluda

  Oceniono 3 razy -3

  "islamska bankowosc".. a czym to sie rozni? jesli to sie rozni od przyjetych regul europejskosci (w latach 60-80) to tylko idiota ideologiczny na pozowlil.. koniec bliski..

 • anka.pano

  Oceniono 11 razy -3

  W Polsce głównie banki żydowskie. Głupie sprzedajne polaczki w Sejmie tak je kochają że zmieszają bliźniego z błotem byle ten płacił 2-3 razy tyle co wziął od banku we franku. On będzie spłacać do śmieci ale żydowskie banki nie upadną!

 • cezarykaminski

  Oceniono 8 razy -4

  Ekonomia a w tym i bankowość islamska jest odmienna od hebrajskiej (stosowanej w Europie) i może napotkać stanowczy opór naszych "starszych braci w wierze". Przede wszystkim islam zabrania zarabiania na obrocie pieniądza, bo wg islamu pieniądz nie ma wartości. Jest tylko środkiem wymiany. Wartość ma towar lub usługa a nie pieniądz. Dlatego banki arabskie pożyczają pieniądze bez odsetek. A robią to tak: chcesz kupić mieszkanie? Bank żydowski pożyczy ci pieniądze na to mieszkanie i będzie pobierał odsetki od kredytu. Bank islamski... kupi to mieszkanie za ciebie (stanie się jego właścicielem) i podpisze z tobą umowę najmu i będziesz spłacał zarówno wartość mieszkania oraz czynsz. I ten czynsz jest zyskiem banku!! W sferze inwestycji: banki nie pożyczają pieniądze na działalność ale... wchodzą do spółki jako współudziałowcy (a więc ponoszą ryzyko fiaska inwestycji!! w przeciwieństwie do banków żydowskich) i ich zyskiem jest zysk z inwestycji. Udziały banku są do wykupienia po umownym okresie. Bardzo uczciwa bankowość w które banki biorą odpowiedzialność (i ryzyko) za pieniądze które wydatkują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje