Długo opierali się islamskim bankom. Ale skapitulowali. Nawet Francuzi będą sprzedawać ich produkty

Bank centralny Maroka zezwolił na otwarcie pięciu islamskich banków a także na sprzedaż islamskich produktów finansowych przez trzy banki francuskie.

Maroko jest ostatnim z krajów zamieszkanych przez muzułmańską większość, który zezwolił na otwarcie banków działających zgodnie z prawem szariatu. - Otwarcie pięciu takich banków jest spełnieniem obietnicy wyborczej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, islamskiej partii rządzącej krajem od 2011 r. - podaje Times.

W zgodzie z prawem szariatu działać będą trzy największe banki Maroka: należący do rodziny królewskiej Attijariwafa, rządowy Banque Centrale Populaire i prywatny BMCE Bank of Africa, a także CIH Bank i Credit Agricoledu Maroco.

Maroko długo opierało się islamskiej bankowości, zachowując dystans wobec radykalnych ruchów islamistycznych. Finanse zgodne z szariatem przyciągają jednak zagranicznych inwestorów. Bank centralny otrzymał już zaś siedem próśb o zgodę na otwarcie islamskiego banku.

Nawet BCP i Credit Agricole zadeklarowały już gotowość inwestycji w nowy rynek, która ma wynieść 200 mln dirhamów marokańskich (ok. 82 mln zł).

Zakaz lichwy i inwestowania w produkcję broni

 

Banki islamskie wyróżniają się deklarowanym nastawieniem na społeczną odpowiedzialność. Przejawia się ona m.in. zakazem lichwy (de facto odsetek), inwestowaniem w działalności klientów i zakazem inwestycji w branże niezgodne z wartościami islamu, jak prostytucja czy produkcja broni.

Pierwszy islamski bank powstał w Egipcie w 1963 r., a pierwszy całkowicie bezodsetkowy, w Dubaju w 1970 r. Obecnie występują one w ponad 50 krajach świata. Szacowana wartość sektora to około 3 bln dolarów.

W 2015 r. również polska Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na otwarcie banku islamskiego w odpowiedzi na inicjatywę Związku Tatarów w Polsce.

 

Więcej o:
Komentarze (28)
Długo opierali się islamskim bankom. Ale skapitulowali
Zaloguj się
 • tonik777

  Oceniono 15 razy 11

  Kiedyś czytałem o tych bezodsetkowych bankach. W praktyce wygląda to tak, że jak klient chce kredyt np. na lodówkę to bank kupuje tą lodówkę od sprzedawcy za np. 1000 zł i sprzedaje ją swojemu klientowi za 1500 zł. Te 1500 mu pożycza już bezodsetkowo na rok. Zysk i tak jest tylko nie nazywa się odsetkami. W drugą stronę zapewne jest gorzej (o tym nie pisali). Jak ktoś chce złożyć depozyt do banku to nic za niego nie dostaje.

 • sojowa

  Oceniono 3 razy 1

  We Francji jest stabilnie.

  NadiaFrance - pozdrawiamy ;)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 13 razy 1

  "Przejawia się ona m.in. zakazem lichwy (de facto odsetek), inwestowaniem w działalności klientów i zakazem inwestycji w branże niezgodne z wartościami islamu, jak prostytucja czy produkcja broni."

  Inwestycją zgodną z wartościami islamu jest za to kupienie kilku kałaszy od innego producenta, wyposażenie kilku dzielnych młodzieńców w jakąś kradzioną ciężarówkę i rozjechanie tłumu itd...

 • rtd5rtd

  0

  I zakaz rezerwy cząstkowej ...

 • elbertson

  0

  kiedyś w USA zaskoczyła mnie plansza z opisem młotka będącego w promocji Home Depot -
  Głowka kłotka - made in China
  Rączka młotka - made in Taiwan
  Asembled /złożone/ - in Mexico
  1,99$
  Amerykanie znają ilości pracy i produkcji krajowej

 • trybunaluda

  Oceniono 3 razy -3

  "islamska bankowosc".. a czym to sie rozni? jesli to sie rozni od przyjetych regul europejskosci (w latach 60-80) to tylko idiota ideologiczny na pozowlil.. koniec bliski..

 • anka.pano

  Oceniono 11 razy -3

  W Polsce głównie banki żydowskie. Głupie sprzedajne polaczki w Sejmie tak je kochają że zmieszają bliźniego z błotem byle ten płacił 2-3 razy tyle co wziął od banku we franku. On będzie spłacać do śmieci ale żydowskie banki nie upadną!

 • cezarykaminski

  Oceniono 8 razy -4

  Ekonomia a w tym i bankowość islamska jest odmienna od hebrajskiej (stosowanej w Europie) i może napotkać stanowczy opór naszych "starszych braci w wierze". Przede wszystkim islam zabrania zarabiania na obrocie pieniądza, bo wg islamu pieniądz nie ma wartości. Jest tylko środkiem wymiany. Wartość ma towar lub usługa a nie pieniądz. Dlatego banki arabskie pożyczają pieniądze bez odsetek. A robią to tak: chcesz kupić mieszkanie? Bank żydowski pożyczy ci pieniądze na to mieszkanie i będzie pobierał odsetki od kredytu. Bank islamski... kupi to mieszkanie za ciebie (stanie się jego właścicielem) i podpisze z tobą umowę najmu i będziesz spłacał zarówno wartość mieszkania oraz czynsz. I ten czynsz jest zyskiem banku!! W sferze inwestycji: banki nie pożyczają pieniądze na działalność ale... wchodzą do spółki jako współudziałowcy (a więc ponoszą ryzyko fiaska inwestycji!! w przeciwieństwie do banków żydowskich) i ich zyskiem jest zysk z inwestycji. Udziały banku są do wykupienia po umownym okresie. Bardzo uczciwa bankowość w które banki biorą odpowiedzialność (i ryzyko) za pieniądze które wydatkują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX