Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem

Choć jeszcze niedawno słynny kucharz zapewniał, że nie będzie wykonywał nerwowych ruchów, to pod wpływem "niepewności i nasilającej się presji" zmienił zdanie.

Jamie Oliver to kucharz-celebryta znany na całym świecie. Pisze książki, prowadzi programy telewizyjne, nakłania Brytyjczyków i Amerykanów do zmiany nawyków żywieniowych. Jest również właścicielem "Jamie Oliver Restaurant Group", sieci 42 restauracji.

Jednak jak podaje agencja Reuters, nawet jemu nie udało się wyjść cało z zawirowań, jakie brytyjska branża gastronomiczna przeżywa od ogłoszenia wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ceny produktów w górę po Brexicie?

- Każdy właściciel restauracji wie, że jest to trudny rynek. Po Brexicie naciski i niepewność towarzyszące prowadzeniu biznesu są jeszcze mocniejsze - powiedział Simon Blagden, zarządzający "Jamie Oliver Restaurant Group".

Blagden dodał, że ponieważ nie wiadomo, jak będą wyglądały stosunki handlowe z poszczególnymi krajami ciężko szacować również ceny produktów. Najprawdopodobniej pójdą one w górę, co spowoduje automatyczne podrożenie oferty restauracjach, które i bez tego straciły w ostatnim czasie nieco klientów.

Nie wiadomo również, jak planować kwestie pracownicze. W sieci restauracji Jamiego pracuje wielu imigrantów i kierownictwo nie wie, czego może się spodziewać po "twardym Brexicie".

Co z pracownikami?

W sześciu restauracjach zatrudnionych jest łącznie 120 osób. Dostaną propozycje przejścia do innych lokali. Jeżeli nie skorzystają z tej możliwości, firma pomoże im znaleźć inną pracę.

Do zamknięcia typowane są włoskie restauracje w Aberdeen, Cheltenham, Exeter, Ludgate, Richmond i Tunbridge Wells. Lokale łącznie generowały poniżej 5 proc. całkowitego obrotu. Grupa planuje jednak też otwieranie nowych lokali za granicą.

Nigel Farage: Brexit to zwycięstwo zwykłych ludzi nad wielkimi politykami:

 

 

 

 

Więcej o:
Komentarze (52)
Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 17 razy 15

  Nie drożeje żywność na kontynencie tylko funt traci na wartości i przez to podwyżki w restauracjach. Ale Brytole wolą twierdzić że jest odwrotnie.

 • kawon86

  Oceniono 7 razy 3

  Też myślałem, że zamyka 6 restauracji a nie knajp (jak piszecie na głównej)

 • stinger47

  Oceniono 2 razy 2

  W całej grupie 42 restauracji sześć stanowi 16%, a daje przychody tylko w wysokosci 6% (nie wiadomo jak z zyskiem) to sprawa jest jasna, że sie takie biznesy zamyka. Na tym to polega.

 • ksobier

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma hard czy soft brexit. Albo się wychodzi z unii albo zostaje. Jeśli UK dostałby dostęp do wspólnego rynku bez zobowiązań to rok później UE i wspólny rynek by przestał istnieć bo wszystkie kraje by poszły na tą opcję.

 • ola_dom

  Oceniono 2 razy 2

  OliVER, nie OliVIer - może redakcja po latach wreszcie się nauczy i zmieni nagłówek, bo oczy bolą patrzeć :/

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 5 razy 1

  Ceny wzrosną czy wzrosły? Brexit`u nie ma jeszcze, więc ceny nie powinny wzrosnąć z tego powodu - to czysta zabroniona spekulacja, czyli oszustwo. Jeśli 6 restauracji przędziło poniżej 6% to i tak zostałyby zamknięte czy to Brexit czy Brentrance.

 • duzyjarek

  Oceniono 3 razy 1

  Może otwierać w kraju Wolskim i przenieść tu swoich jasnowłosych imigrantów. Otwiera się nisza po kebabach ;(

 • forestfc

  Oceniono 1 raz -1

  ale glupoty piszecie...ciekawe zatem kogo on tam zatrudnia????? bo nawet po wyjsciu z uni kazdy czlowiek majacy legalna prace w anglii i placacy podatki moze zostac i zyc tam dalej..po drugie co ma wartosc funta na rynku miedzynarodowym do cen zywnosci w anglii???? CO ON TAM TRUFLE ZA 1000funtow sprzedaje ?? PEWNIE JAK GESLEROWA ceny kosmos jedzenie przecietne to i ludzie nie chodza dalej..a w kuchni oczywiscie najtansza sila robocza....skad my to znamy?? od czupiradla z naszego podworka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX