Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem

Jamie Oliver

Jamie Oliver (Fot. METRO)

Choć jeszcze niedawno słynny kucharz zapewniał, że nie będzie wykonywał nerwowych ruchów, to pod wpływem "niepewności i nasilającej się presji" zmienił zdanie.

Jamie Oliver to kucharz-celebryta znany na całym świecie. Pisze książki, prowadzi programy telewizyjne, nakłania Brytyjczyków i Amerykanów do zmiany nawyków żywieniowych. Jest również właścicielem "Jamie Oliver Restaurant Group", sieci 42 restauracji.

Jednak jak podaje agencja Reuters, nawet jemu nie udało się wyjść cało z zawirowań, jakie brytyjska branża gastronomiczna przeżywa od ogłoszenia wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ceny produktów w górę po Brexicie?

- Każdy właściciel restauracji wie, że jest to trudny rynek. Po Brexicie naciski i niepewność towarzyszące prowadzeniu biznesu są jeszcze mocniejsze - powiedział Simon Blagden, zarządzający "Jamie Oliver Restaurant Group".

Blagden dodał, że ponieważ nie wiadomo, jak będą wyglądały stosunki handlowe z poszczególnymi krajami ciężko szacować również ceny produktów. Najprawdopodobniej pójdą one w górę, co spowoduje automatyczne podrożenie oferty restauracjach, które i bez tego straciły w ostatnim czasie nieco klientów.

Nie wiadomo również, jak planować kwestie pracownicze. W sieci restauracji Jamiego pracuje wielu imigrantów i kierownictwo nie wie, czego może się spodziewać po "twardym Brexicie".

Co z pracownikami?

W sześciu restauracjach zatrudnionych jest łącznie 120 osób. Dostaną propozycje przejścia do innych lokali. Jeżeli nie skorzystają z tej możliwości, firma pomoże im znaleźć inną pracę.

Do zamknięcia typowane są włoskie restauracje w Aberdeen, Cheltenham, Exeter, Ludgate, Richmond i Tunbridge Wells. Lokale łącznie generowały poniżej 5 proc. całkowitego obrotu. Grupa planuje jednak też otwieranie nowych lokali za granicą.

Nigel Farage: Brexit to zwycięstwo zwykłych ludzi nad wielkimi politykami:

 

 

 

 

Zobacz także
  • Donald Trump Fiat przestraszył się Trumpa? Będą tworzyć nowe miejsca pracy w USA
  • iPhone Click Wheel Software Tak mógł wyglądać pierwszy iPhone. Prawdopodobnie nie osiągnąłby sukcesu
Komentarze (52)
Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane