Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem

Jamie Oliver

Jamie Oliver (Fot. METRO)

Choć jeszcze niedawno słynny kucharz zapewniał, że nie będzie wykonywał nerwowych ruchów, to pod wpływem "niepewności i nasilającej się presji" zmienił zdanie.

Jamie Oliver to kucharz-celebryta znany na całym świecie. Pisze książki, prowadzi programy telewizyjne, nakłania Brytyjczyków i Amerykanów do zmiany nawyków żywieniowych. Jest również właścicielem "Jamie Oliver Restaurant Group", sieci 42 restauracji.

Jednak jak podaje agencja Reuters, nawet jemu nie udało się wyjść cało z zawirowań, jakie brytyjska branża gastronomiczna przeżywa od ogłoszenia wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ceny produktów w górę po Brexicie?

- Każdy właściciel restauracji wie, że jest to trudny rynek. Po Brexicie naciski i niepewność towarzyszące prowadzeniu biznesu są jeszcze mocniejsze - powiedział Simon Blagden, zarządzający "Jamie Oliver Restaurant Group".

Blagden dodał, że ponieważ nie wiadomo, jak będą wyglądały stosunki handlowe z poszczególnymi krajami ciężko szacować również ceny produktów. Najprawdopodobniej pójdą one w górę, co spowoduje automatyczne podrożenie oferty restauracjach, które i bez tego straciły w ostatnim czasie nieco klientów.

Nie wiadomo również, jak planować kwestie pracownicze. W sieci restauracji Jamiego pracuje wielu imigrantów i kierownictwo nie wie, czego może się spodziewać po "twardym Brexicie".

Co z pracownikami?

W sześciu restauracjach zatrudnionych jest łącznie 120 osób. Dostaną propozycje przejścia do innych lokali. Jeżeli nie skorzystają z tej możliwości, firma pomoże im znaleźć inną pracę.

Do zamknięcia typowane są włoskie restauracje w Aberdeen, Cheltenham, Exeter, Ludgate, Richmond i Tunbridge Wells. Lokale łącznie generowały poniżej 5 proc. całkowitego obrotu. Grupa planuje jednak też otwieranie nowych lokali za granicą.

Nigel Farage: Brexit to zwycięstwo zwykłych ludzi nad wielkimi politykami:

 

 

 

 

Zobacz także
 • Donald Trump Fiat przestraszył się Trumpa? Będą tworzyć nowe miejsca pracy w USA
 • iPhone Click Wheel Software Tak mógł wyglądać pierwszy iPhone. Prawdopodobnie nie osiągnąłby sukcesu
Komentarze (52)
Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 17 razy 15

  Nie drożeje żywność na kontynencie tylko funt traci na wartości i przez to podwyżki w restauracjach. Ale Brytole wolą twierdzić że jest odwrotnie.

 • kawon86

  Oceniono 7 razy 3

  Też myślałem, że zamyka 6 restauracji a nie knajp (jak piszecie na głównej)

 • stinger47

  Oceniono 2 razy 2

  W całej grupie 42 restauracji sześć stanowi 16%, a daje przychody tylko w wysokosci 6% (nie wiadomo jak z zyskiem) to sprawa jest jasna, że sie takie biznesy zamyka. Na tym to polega.

 • ksobier

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma hard czy soft brexit. Albo się wychodzi z unii albo zostaje. Jeśli UK dostałby dostęp do wspólnego rynku bez zobowiązań to rok później UE i wspólny rynek by przestał istnieć bo wszystkie kraje by poszły na tą opcję.

 • ola_dom

  Oceniono 2 razy 2

  OliVER, nie OliVIer - może redakcja po latach wreszcie się nauczy i zmieni nagłówek, bo oczy bolą patrzeć :/

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 5 razy 1

  Ceny wzrosną czy wzrosły? Brexit`u nie ma jeszcze, więc ceny nie powinny wzrosnąć z tego powodu - to czysta zabroniona spekulacja, czyli oszustwo. Jeśli 6 restauracji przędziło poniżej 6% to i tak zostałyby zamknięte czy to Brexit czy Brentrance.

 • duzyjarek

  Oceniono 3 razy 1

  Może otwierać w kraju Wolskim i przenieść tu swoich jasnowłosych imigrantów. Otwiera się nisza po kebabach ;(

 • forestfc

  Oceniono 1 raz -1

  ale glupoty piszecie...ciekawe zatem kogo on tam zatrudnia????? bo nawet po wyjsciu z uni kazdy czlowiek majacy legalna prace w anglii i placacy podatki moze zostac i zyc tam dalej..po drugie co ma wartosc funta na rynku miedzynarodowym do cen zywnosci w anglii???? CO ON TAM TRUFLE ZA 1000funtow sprzedaje ?? PEWNIE JAK GESLEROWA ceny kosmos jedzenie przecietne to i ludzie nie chodza dalej..a w kuchni oczywiscie najtansza sila robocza....skad my to znamy?? od czupiradla z naszego podworka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje