Będzie jeszcze wyższy podatek bankowy? Tak rząd chce walczyć z frankami

Jednym z rozważanych sposobów zmuszenia banków do przewalutowywania kredytów ?frankowych? może być podwyżka stawki podatku bankowego.

- Rozważane są różne instrumenty oddziaływania na banki - m.in. odpowiednia modyfikacja współczynników ryzyka oraz stawki podatku bankowego dla aktywów walutowych – cytuje Piotra Nowaka, wiceministra finansów, Puls Biznesu.

- Preferowanym rozwiązaniem jest skłonienie banków do rozwiązań dobrowolnych, porozumienia się z klientami. W naturalny sposób pozwoliłoby to bankom rozłożyć koszty w czasie - dodaje Nowak.

Zespół roboczy przy Komisji Stabilności Finansowej (są w nim przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowrgo Funduszu Gwarancyjnego) już kilka miesięcy pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby ponaglić banki do przewalutowania klientom kredytów „frankowych” na złote na kompromisowych warunkach. Banki same z siebie raczej nie kwapią się do ustępstw. Ostateczne wnioski Komisja ma zaprezentować do końca marca br. 

Zespół roboczy powinien jednak rozważyć nie tylko sposoby nacisku na banki w kwestii przewalutowania, ale też mechanizm zamiany kredytów na złotowe. Gdyby miało się to stać przy aktualnym kursie franka, w wielu przypadkach zmaterializowałby się dług znacznie przekraczający pożyczoną przed laty kwotę, i wartość nieruchomości stanowiące zabezpieczenie zobowiązania. Zwraca na to uwagę m.in. przedstawicielka Rzecznika Finansowego. 

Banki zarabiają aż (im) miło

Obecnie stawka podatku bankowego wynosi 0,44 proc. aktywów powyżej 4 mld zł. Ponadto już od ponad roku banki posiadające w swoich portfelach kredyty walutowe mają wyższe wymogi kapitałowe – tzn. muszą utrzymywać z ich tytułu więcej środków własnych (nie mogą ich np. dalej pożyczać). To ma niwelować ryzyko, jakie wiąże się z kredytami frankowymi, jednak nie zachęciło banków do przewalutowywania zobowiązań na złote.

Jak wynika ze słów ministra Nowaka, banki uwikłane we franki mogłyby zostać obciążone wyższym podatkiem bankowym - płaciłyby tym więcej, im więcej kredytów walutowych mają w portfelu. Nowe wagi ryzyka dla aktywów walutowych wpłynęłyby z kolei na współczynniki wypłacalności banków. To oznaczałoby, że banki musiałyby utrzymywać więcej kapitałów własnych.

Trzeba przyznać, że banki na razie całkiem dobrze radzą sobie z obciążeniem podatku bankowego. Ich zyski w zeszłym roku były o ponad 20 proc. wyższe niż w 2015 r.

Czytaj więcej: Można się było domyślić, że banki poradzą sobie z nowym podatkiem. Ale ten poziom zysków szokuje 

Zobacz także
 • YAHOO-M-A/VERIZON To ostateczny koniec Yahoo. Marissa Mayer nie uratowała firmy. Ale na odchodne dostanie 55 mln dolarów
 • Jamie Oliver Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem
Komentarze (54)
Będzie jeszcze wyższy podatek bankowy? Tak rząd chce walczyć z frankami
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 13 razy 9

  Za wyższy podatek bankowy zapłacimy my wszyscy - posiadający konta w bankach. Prezesa to nie dotyczy, bo nie ma konta w banku - więc może go wprowadzać ...

 • remo29

  Oceniono 8 razy 8

  Słyszycie? Właśnie w bankach rozlega się pusty śmiech, zwijają się ze śmiechu, bo ciemny lud też się cieszy.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 7

  Na załączonym zdjęciu Jezus wyganiał lichwiarzy ze świątyni - a nie z banku. Ten obrazek to atak na Polski Kościół ...

 • iku1

  Oceniono 4 razy 4

  Podatek już teraz jest najwyższy w Europie.
  Mam wrażenie ,że nasza władza trzyma pieniądze na Kajmanach, bo nie przejmują się czy w Polsce banki
  upadną czy nie.

 • zibi2050

  Oceniono 3 razy 3

  Za durno-cwane pomysły pisiorów znowu zapłacimy my , wszyscy , bo przecież dzisiaj każdy , nawet najbiedniejszy rencista musi mieć konto. Cwaniacy z banków , jak ostatnio - przerzucą koszta na nas,!!!!!

 • dziamgacz

  Oceniono 3 razy 3

  Deal rządu bankami. Nie moga podnieść podatków bezpośrednio, bo zrobiłaby się zadyma, to ściągną od ludzi pośrednio przez banki.

  Wprowadzono podatek bankowy a banki mają większe zyski niż rok temu. Cuda panie.

 • digital_dictator

  Oceniono 4 razy 2

  taaa.... banki i tak nie przewalutuja po kursie innym, niz obecny. beda placic wiecej podatków, kasa pojdzie do budzetu na czym skorzystają tradycyjny pisowscy beneficjenci, a nie frankowicze. Frankowicze tylko jak zwykle dostana po pupie jak banki podwyzsza oplaty z tego powodu. Jako frankowicz mowie temu rządowi" wypie******cie z taką "pomocą".

 • maksak

  Oceniono 2 razy 2

  Rzond walczy "skutecznie" z pazernymi bankami. Info z dziś:
  "Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, przez 11 miesięcy 2016 r., czyli do listopada włącznie, sektor bankowy wypracował 13 mld 35 mln zł zysków netto. To o ponad 20 proc. więcej niż w takim samym czasie w 2015 r.
  W 2015 r. w tym czasie banki miały zyski o ponad 2 mld zł niższe. Ba, zysk netto banków za cały 2015 r. (12,8 mld zł) nie był tak okazały, jak ten w 2016 r. przez 11 miesięcy."
  Panie Mateuszu, gratulujemy prezentacji.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  jeszcze PIS i bankster morawiecki puszzca was waszystkich bez butów i nawet bez toreb

  tylko chwilę poczekajcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje