Kolejny spór zbiorowy w Tesco? Związkowcy "uprzejmie żądają" podwyżek i dodatków

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" przy Tesco żądają podwyżek w wysokości do 350 zł brutto, nagród jubileuszowych i dodatków do wynagrodzeń dla niektórych pracowników. Czekają na reakcję swojego pracodawcy do 1 lutego.

W piśmie do Tesco, związkowcy „uprzejmie przedstawiają żądania” o podwyżki o 350 zł brutto dla pracowników podstawowych i o 200 zł m.in. dla kierowników sklepów i ich zastępców. Ponadto „Solidarność” wnosi o wypłatę nagród jubileuszowych (np. 50 proc. wynagrodzenia dla osób pracujących 5 lat, 100 proc. dla osób pracujących 10 lat), a także dodatkowe czteromiesięczne odprawy w przypadku zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników i 10-procentowe dodatki za każdą zmianę zakresu obowiązków.

.. źródło: solidarnosc-tesco.pl

Żądanie dodatków za „zmianę zakresu czynności” czy „zmianę nazwy stanowiska” zapewne ma związek z komunikowanymi jesienią zeszłego roku zastrzeżeniami związkowców co do przekazywania pracownikom odpowiedzialnym za przyjęcie towaru obowiązków m.in. pracowników ochrony. Chodzi np. o otwieranie i zamykanie bramy dostawcom towaru, kontrolę listy dostawców, wydawanie odpadów czy plombowanie i ściąganie plomb przy dostawach.

Związkowcy oczekują, że ich postulaty zostaną uwzględnione do 1 lutego br. Wynagrodzenia miałyby pójść w górę od kolejnego miesiąca.

Jeśli Tesco nie zgodzi się na podwyżki, będzie oznaczało to kolejny spór zbiorowy ze związkowcami. Warto przypomnieć, że poprzedni skończył się dopiero w maju 2016 r., gdy Tesco podniosło najniższe miesięczne wynagrodzenie brutto z 2110 zł do 2295 zł (dla osób z minimum rocznym stażem).

- Od wielu lat inwestujemy w wynagrodzenia i świadczenia - komentuje portalowi wiadomoscihandlowe.pl Michał Sikora, kierownik ds. komunikacji Tesco Polska. - W tym momencie jest zbyt wcześnie, by mówić o planie wynagrodzeń na rok finansowy 2017/18 - dodaje. Sikora informuje, że rozmowy dotyczące planu wynagradzania w Tesco rozpoczynają się już od kilku lat, w kwietniu (związkowcy zarzucają sieci ignorowanie ich postulatów).

Tesco zatrudnia w Polsce ok. 28 tys. osób.

Tesco zwalnia (i zatrudnia) w Wlk. Brytanii

Tymczasem w Wielkiej Brytanii pracę w Tesco może stracić tysiąc osób. To efekt restrukturyzacji sieci dystrybucji. Jednocześnie Tesco przewiduje, że w konsekwencji zmian może powstać 500 nowych miejsc pracy. Sieć supermarketów musi mierzyć się z konkurencji ze strony m.in. dyskontów Lidl i Aldi, ponadto osłabienie funta po czerwcowym referendum ws. Brexitu spowodowało wzrost cen importowanych towarów.

Więcej o:
Komentarze (23)
Kolejny spór zbiorowy w Tesco? Związkowcy "uprzejmie żądają" podwyżek i dodatków
Zaloguj się
 • facebook-lazysundayperfumes

  Oceniono 3 razy 3

  Tesco działa tak:
  -jeśli musi zapłacić za kupiony towar-zaopatrzenie-nazywa to inwestowaniem
  -jeśli musi zapłacić głodowe pensje pracownikowi-nazywa to inwestowaniem w pracowników.
  Niestety-za taką samą pracę pracownikowi płacą w Londynie £8,-/h -a sklep sprzedaje dużo, bo ma zaopatrzenie dużo lepsze niż śmieciowe w PL-chociaż i tak się bardzo pogorszyło do tego co było (bo tesco nie uważa za konieczne inwestowania w kupowanie towaru :P ), a w Polsce zapłacą pracownikowi 2ty.zł i uważają że to wystarczy, że wystarczy to, iż na półkach będą mieli najgorszy sort towarów, pełno śmieci z syropem glukozowo-fruktozowym, ze słodzikami, z utwardzonymi tłuszczami roślinnymi. Jeśli trafia się jakikolwiek lepszy jakościowo towar w PL, który jest także w UK to zgadnijcie gdzie jest droższy? Oczywiście w PL :P W PL tańsze będą tylko nieprzetworzone produkty rolnicze w sezonie :P Zarząd Tesco w PL uważa, że w PL nie potrzeba w sklepach dobrego jakościowo towaru ani lepszego zaopatrzenia, wystarczy jak będą puste półki i śmieci-byle było tanio :P Przy takiej polityce mają słabe obroty i obwiniają za to pracowników, którym nie chcą płacić a potem zdziwienie, że jakoś nikt u nich w PL pracować nie chce. Zresztą management w PL nie nadaje się do żadnej pracy ani nie zna się na zarządzaniu ludźmi. Mają budżet zerowy i za to każą im prowadzić sklep i robić zyski, bo jak nie to ich zwolnią. Jedyne co tesco potrafi to frustrować pracowników :P To jest cud, że jeszcze funkcjonują, no ale wszystko kosztem pracowników, tak jak obecnie w Auchan francuskim.

 • Doraso23

  Oceniono 5 razy 3

  Troszeczkę wam się w główkach poprzerawcało drodzy komentujący. Kokosów tam nie zarabiają - dlaczego krytyka? Wasza lewica przez dziesieciolecia walczyła w Europie o to samo. Kim wlasciwie jestescie? Swiatopogladowo lewicowi? Liberałowie? Kapitalisci?

 • trup

  Oceniono 4 razy 2

  nie chodze do tesco. brudno, śmierdzi, drogo i wieczne kolejki do kas

 • komandorbuka

  Oceniono 1 raz 1

  Tesco to powinno zwinąć manatki i wynocha z Polski! Tesco to już nie jest nawet dno, to jest wielka rura, biegnąca 10 metrów pod tym dnem, wypełniona gównem.

 • incipit

  Oceniono 3 razy 1

  Du-a_Solidarność dostała zlecenie na nienacjonalistycznokatolskie firmy. Nie dało się podatkami, to wypuszcza się tych co to im czapek na dziś nie stało. Jakoś żądań w KGHM-ie, PKO PB, czy Orlenie nie ma.

 • diesel_7

  Oceniono 5 razy 1

  na bank dostaną ...

 • astachanowicz

  0

  "Rozmowy dotyczące planu wynagradzania w Tesco rozpoczynają się już od kilku lat...". Czyli od kilku lat ciągle zaczynają i nie mogą zacząć??? To związki są anielsko wręcz cierpliwe. Aha, nie wiem dla kogo "złote usta" - Redaktora czy Rzecznika Tesco (w którym robię zakupy tylko w akcie desperacji, gdy nie ma w pobliżu czegoś normalnego).

 • gnago

  Oceniono 3 razy -1

  Załogi ewidentnie pragną tego samego co na wyspach. We łbach się tym podludziom poprzewracało ośmielają się porównywać z ludźmi o słusznym anglosaskim pochodzeniu

 • arey

  Oceniono 5 razy -1

  Zachodnie sieci handlowe typowy przykład pasożytnictwa gospodarczego, nic nie dają gospodarce, żadnej nowoczesności, tylko żerują na klientach a zyski odprowadzają do prywatnych właścicieli. Trzeba ich kosić albo zmusić do odejścia z kraju. Państwo powinno pomóc związkowcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX