Gazeta.pl Next >  Biznes >  Najpierw S&P, a teraz Bank Światowy. Kolejne instytucje obniżają prognozy PKB Polski

Najpierw S&P, a teraz Bank Światowy. Kolejne instytucje obniżają prognozy PKB Polski

A A A
W trzecim kwartale polska gospodarka urosła o 2,5 proc.

W trzecim kwartale polska gospodarka urosła o 2,5 proc.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. do 2,5 proc. z 3,2 proc. Wcześniej korekty dokonała agencja ratingowa S&P, która prognozuje, że w ubiegłym roku nasza gospodarka urosła o 2,8 proc.

W październiku 2016 roku roku ekonomiści BŚ oczekiwali, że ubiegłoroczny wzrost w Polsce wyniesie 3,2 procent, a wzrost w 2017 i 2018 r. - odpowiednio 3,4 oraz 3,5 procent. "Niższe prognozy wzrostu są głównie odzwierciedleniem słabszej niż się wcześniej spodziewano dynamiki inwestycji" - napisano wówczas w komunikacie.

Teraz Bank Światowy zdecydował się na korektę tych wyliczeń. Jego zdaniem w 2016 roku wzrost PKB Polski osiągnął poziom 2,5 proc. Jednocześnie BŚ obniżył prognozę wzrostu na rok 2017 z 3,4 proc. do 3,1 proc.

Zgodnie z komunikatem banku, w latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną.

S&P również koryguje prognozy

Również agencja Standard & Poor's, która w styczniu ubiegłego roku po raz pierwszy w historii obniżyła nam rating, zdecydowała się na korektę prognozy dla Polski.

Jej zdaniem, wzrost gospodarczy w naszym kraju spowolnił w 2016 roku do 2,8 proc. wobec 3 proc. szacowanych w grudniu.

W 2017 roku roku PKB ma z kolei wzrosnąć do 3,2 proc.

Jaki wzrost PKB? Tego nie wiedzą nawet u Morawieckiego

Oficjalne dane dotyczące wzrostu PKB w 2016 roku zostaną opublikowane w lutym. W tym momencie rozbieżności dotyczące prognoz wzrostu gospodarczego pojawiają się nawet wśród najbliższych współpracowników wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

"Tempo wzrostu w IV kwartale wyraźnie przyspieszyło, wynik będzie lepszy niż 2,5 proc. z III kwartału. Myślę, że powinno być powyżej 3 proc. [...] Myślę, że w całym roku PKB wzrośnie o więcej niż 3 proc. Chciałbym, żeby tak było" - mówił pod koniec grudnia wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w rozmowie z PAP.

Innego zdania jest wiceminister finansów Leszek Skiba, który spodziewa się znacznie gorszego wyniku na poziomie 2,6-2,7 proc.

Zobacz także WIDEO: PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

Komentarze (104)
Najpierw S&P, a teraz Bank Światowy. Kolejne instytucje obniżają prognozy PKB Polski
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 55 razy 49

  SKOMENTUJ:...
  A co tu komentować?
  Przecież polityczne prostytutki kaczego sutenera znają się jedynie na robieniu dobrze swemu alfonsowi a nie na sprawach merytorycznych - to i efekty są widoczne.
  Na dziś - póki co jedynie dla fachowców ale jutro, będą widoczne dla każdego gdy ludzie się przekonają, że wczorajsze 100 zł dziś jest warte 80 a jutro będzie warte 60....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 40

  2 proc. wzrost to może mieć Japonia, USA albo Niemcy ale taki kraj na dorobku jak polska nigdy nie dogoni krajów rozwiniętych i cywilizowanych z takim mizernym wynikiem, pozostaniemy na dziesięciolecia zadłużonym krajem 3 świata, który na świecie będzie konkurować jedynie niskimi placami polskich obywateli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX