Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera

Victor Orban

Victor Orban (Sergio Perez / REUTERS / REUTERS)

Władze Węgier zamierzają rozprawić się z organizacjami pozarządowymi związanymi z amerykańskim miliarderem George'em Sorosem.

Szilard Nemeth, wiceprezes rządzącej partii Fidesz wyjaśnił, że Budapeszt użyje "wszystkich narzędzi, jakie są do dyspozycji rządu", by pozbyć się organizacji pozarządowych, finansowanych przez miliardera węgierskiego pochodzenia, które "służą globalnym kapitalistom i wspierają polityczną poprawność ponad rządami krajowymi".

- Czuję, że istnieje na to szansa na arenie międzynarodowej - powiedział Nemeth państwowej stacji MTI. Jego zdaniem dochodzi do ważnej zmiany na amerykańskiej scenie politycznej, chodzi o gospodarza Białego Domu. Viktor Orban jako pierwszy przywódca krajów Unii Europejskiej publicznie poparł Trumpa podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych.

Organizacje pozarządowe pod kontrolą

Z agendy legislacyjnej węgierskiego parlamentu wynika, że rozpoczyna się tam debata nad projektem ustawy pozwalającej władzom kontrolować kierownictwo organizacji pozarządowych.

Rzecznik węgierskiego rządu co prawda powiedział, że wypowiedź Nemetha to wyłącznie jego prywatne poglądy, agencje przypominają jednak grudniowy wywiad Viktora Orbana, który stwierdził, że Soros byłby "usunięty" w każdym europejskim kraju.

Ataki ze strony Rosji i Trumpa

Jednak to tej pory jedynie Rosja uznała działalność organizacji Sorosa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. W grudniu 2015 r. jej władze wpisały na listę niepożądanych finansowany przez amerykańskiego miliardera Instytut Otwartej Społeczności, a także powiązane z nim organizacje.

Z kolei Donald Trump oskarżył 86-letniego miliardera George’a Sorosa o bycie częścią "globalnej struktury władzy, która jest odpowiedzialna za decyzje gospodarcze, jakie obrabowały ludzi pracy, pozbawiły kraj bogactwa i umieściły je w kieszeniach garści dużych korporacji i podmiotów politycznych".

Zobacz także
 • USA-ELECTION/HUNGARY-ORBAN Kaczyński gani przedsiębiorców, a Orban chce im obniżyć CIT. Do rekordowo niskiego poziomu
 • Premier Węgier Viktor Orban podczas szczytu NATO w Warszawie. Węgry w strefie euro już za pięć lat? Ich rząd tego nie wyklucza
Komentarze (259)
Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 66 razy 16

  Wszyskim polecam studiownie praktyki prawnej panstawa
  IZRAEL wobec wszelkich organizacji Sorosa.
  (sa one NIELGALNE na podstwaie wyroków sądu).
  Gdyby cos takiego stało sie u nas .....

 • aniag-1978

  Oceniono 49 razy 11

  Brawo Orban!!! A teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien wziąć przykład z Węgier i wywalić z Polski "Fundację Batorego", "Helsinską Fundacje Praw Człowieka" i inne lewackie przybudówki tego skorumpowanego Żyda!

 • sasza60004

  Oceniono 12 razy 6

  Kolejny, który przejrzał na oczy. Jest nadzieja, że i z naszego kraju tą mendę wykopią ....

 • zimochm

  Oceniono 22 razy 6

  to nie jest znany amerykanski biznesmen, ale zydowski spekulant. Biedna wyborcza, zawsze im pod wiatr :)))

 • wuetend

  Oceniono 16 razy 6

  To się zacznie.
  Guardian, Sueddeutsche, Czerska, CNN, NYT, Economist jutro odkryją zamach stanu na Węgrzech.

 • Oceniono 16 razy 6

  Tak dla ścisłości: Soros to gość który wykonał spekulacyjny atak na Bank Anglii (taka bardziej znana akcja), sterował kursami na GPW w Warszawie i na innych giełdach (taka mniej znana). Ten gość to gruby łotr i jest ścigany nie tylko w Rosji ale też w Izraelu czy Tajlandii. Do tego "filantrop" finansujący różnych "demokratów", w tym również w Polsce (np Fundacja Batorego, czy ostatnie datki na "walkę o demokrację"). Zasmucę biorców tej kasy: on tego nie robi charytatywnie, tylko dla zysku

 • morlis2

  Oceniono 9 razy 5

  U nas też miesza ta kreatura.

 • juesej

  Oceniono 19 razy 5

  U nas Soros hula bezkarnie. Ostatnio wykupił spore udziały Agory od Gazety Wyborczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje