Gazeta.pl Next >  Biznes >  Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera

Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera

A A A
Victor Orban

Victor Orban

Władze Węgier zamierzają rozprawić się z organizacjami pozarządowymi związanymi z amerykańskim miliarderem George'em Sorosem.

Szilard Nemeth, wiceprezes rządzącej partii Fidesz wyjaśnił, że Budapeszt użyje "wszystkich narzędzi, jakie są do dyspozycji rządu", by pozbyć się organizacji pozarządowych, finansowanych przez miliardera węgierskiego pochodzenia, które "służą globalnym kapitalistom i wspierają polityczną poprawność ponad rządami krajowymi".

- Czuję, że istnieje na to szansa na arenie międzynarodowej - powiedział Nemeth państwowej stacji MTI. Jego zdaniem dochodzi do ważnej zmiany na amerykańskiej scenie politycznej, chodzi o gospodarza Białego Domu. Viktor Orban jako pierwszy przywódca krajów Unii Europejskiej publicznie poparł Trumpa podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych.

Organizacje pozarządowe pod kontrolą

Z agendy legislacyjnej węgierskiego parlamentu wynika, że rozpoczyna się tam debata nad projektem ustawy pozwalającej władzom kontrolować kierownictwo organizacji pozarządowych.

Rzecznik węgierskiego rządu co prawda powiedział, że wypowiedź Nemetha to wyłącznie jego prywatne poglądy, agencje przypominają jednak grudniowy wywiad Viktora Orbana, który stwierdził, że Soros byłby "usunięty" w każdym europejskim kraju.

Ataki ze strony Rosji i Trumpa

Jednak to tej pory jedynie Rosja uznała działalność organizacji Sorosa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. W grudniu 2015 r. jej władze wpisały na listę niepożądanych finansowany przez amerykańskiego miliardera Instytut Otwartej Społeczności, a także powiązane z nim organizacje.

Z kolei Donald Trump oskarżył 86-letniego miliardera George’a Sorosa o bycie częścią "globalnej struktury władzy, która jest odpowiedzialna za decyzje gospodarcze, jakie obrabowały ludzi pracy, pozbawiły kraj bogactwa i umieściły je w kieszeniach garści dużych korporacji i podmiotów politycznych".

Polecamy
    • USA-ELECTION/HUNGARY-ORBAN Kaczyński gani przedsiębiorców, a Orban chce im obniżyć CIT. Do rekordowo niskiego poziomu
    • Premier Węgier Viktor Orban podczas szczytu NATO w Warszawie. Węgry w strefie euro już za pięć lat? Ich rząd tego nie wyklucza
Komentarze (259)
Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane