Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera

Victor Orban

Victor Orban (Sergio Perez / REUTERS / REUTERS)

Władze Węgier zamierzają rozprawić się z organizacjami pozarządowymi związanymi z amerykańskim miliarderem George'em Sorosem.

Szilard Nemeth, wiceprezes rządzącej partii Fidesz wyjaśnił, że Budapeszt użyje "wszystkich narzędzi, jakie są do dyspozycji rządu", by pozbyć się organizacji pozarządowych, finansowanych przez miliardera węgierskiego pochodzenia, które "służą globalnym kapitalistom i wspierają polityczną poprawność ponad rządami krajowymi".

- Czuję, że istnieje na to szansa na arenie międzynarodowej - powiedział Nemeth państwowej stacji MTI. Jego zdaniem dochodzi do ważnej zmiany na amerykańskiej scenie politycznej, chodzi o gospodarza Białego Domu. Viktor Orban jako pierwszy przywódca krajów Unii Europejskiej publicznie poparł Trumpa podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych.

Organizacje pozarządowe pod kontrolą

Z agendy legislacyjnej węgierskiego parlamentu wynika, że rozpoczyna się tam debata nad projektem ustawy pozwalającej władzom kontrolować kierownictwo organizacji pozarządowych.

Rzecznik węgierskiego rządu co prawda powiedział, że wypowiedź Nemetha to wyłącznie jego prywatne poglądy, agencje przypominają jednak grudniowy wywiad Viktora Orbana, który stwierdził, że Soros byłby "usunięty" w każdym europejskim kraju.

Ataki ze strony Rosji i Trumpa

Jednak to tej pory jedynie Rosja uznała działalność organizacji Sorosa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. W grudniu 2015 r. jej władze wpisały na listę niepożądanych finansowany przez amerykańskiego miliardera Instytut Otwartej Społeczności, a także powiązane z nim organizacje.

Z kolei Donald Trump oskarżył 86-letniego miliardera George’a Sorosa o bycie częścią "globalnej struktury władzy, która jest odpowiedzialna za decyzje gospodarcze, jakie obrabowały ludzi pracy, pozbawiły kraj bogactwa i umieściły je w kieszeniach garści dużych korporacji i podmiotów politycznych".

Zobacz także
 • USA-ELECTION/HUNGARY-ORBAN Kaczyński gani przedsiębiorców, a Orban chce im obniżyć CIT. Do rekordowo niskiego poziomu
 • Premier Węgier Viktor Orban podczas szczytu NATO w Warszawie. Węgry w strefie euro już za pięć lat? Ich rząd tego nie wyklucza
Komentarze (259)
Orban zaatakuje Sorosa? Węgrzy chcą wyrzucić z kraju organizacje znanego miliardera
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 66 razy 16

  Wszyskim polecam studiownie praktyki prawnej panstawa
  IZRAEL wobec wszelkich organizacji Sorosa.
  (sa one NIELGALNE na podstwaie wyroków sądu).
  Gdyby cos takiego stało sie u nas .....

 • aniag-1978

  Oceniono 49 razy 11

  Brawo Orban!!! A teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien wziąć przykład z Węgier i wywalić z Polski "Fundację Batorego", "Helsinską Fundacje Praw Człowieka" i inne lewackie przybudówki tego skorumpowanego Żyda!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane