Gazeta.pl Next >  Biznes >  Ustawa budżetowa do podpisu prezydenta. Opozycja: Budżet przyjęty niezgodnie z prawem

Ustawa budżetowa do podpisu prezydenta. Opozycja: Budżet przyjęty niezgodnie z prawem

A A A
Senat przyjął budżet bez poprawek. W głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie PO, którzy w przerwie wyszli z sali obrad w proteście przeciwko łamaniu regulaminu parlamentu przez partię rządzącą

Senat przyjął budżet bez poprawek. W głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie PO, którzy w przerwie wyszli z sali obrad w proteście przeciwko łamaniu regulaminu parlamentu przez partię rządzącą

Na środowym posiedzeniu Senat przyjął ustawę budżetową na 2017 r. nie wprowadzając poprawek do wersji przegłosowanej przez Sejm 16 grudnia 2016 r. podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej. Opozycja kwestionuje jednak legalność jej przyjęcia i chce powtórzenia głosowania.

Za uchwałą w sprawie przyjęcia ustawy zasadniczej głosowało w sumie 59 senatorów, przeciw było dwóch, nikt się nie wstrzymał. W głosowaniu nie wzięło udziału 39 senatorów, w tym, oprócz senatorów PO, sześciu senatorów PiS i jeden niezrzeszony.

Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku 2017 roku nieco ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł; maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Według rządowych założeń w 2017 r. w ujęciu realnym wzrost PKB ma wynieść 3,6 proc., inflacja - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc.

Opozycja: Budżet nielegalny

Opozycja kwestionuje legalność przyjęcia przez Sejm budżetu, twierdząc, że gdy ustawa była głosowana w Sali Kolumnowej nie było kworum, a część jej posłów nie była dopuszczona do obrad. Marszałek Sejmu zdecydował się przenieść tam obrady z Sali głównej po tym, jak po wprowadzeniu ograniczeń dla dziennikarzy i usunięciu z posiedzenia posła Platformy Obywatelskiej, posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę.

Więcej o sytuacji w Sejmie przeczytasz tutaj.

 

 

Polecamy
Komentarze (24)
Ustawa budżetowa do podpisu prezydenta. Opozycja: Budżet przyjęty niezgodnie z prawem
Zaloguj się
 • sailor20170605

  Oceniono 9 razy 5

  Notariusz już czeka z długopisem. Chociaż w jego sytuacji to w zasadzie nie ma znaczenia to ile jeszcze razy złamie prawo. Złamał już tyle razy, że wystarczy na porządną odsiadkę jedno przestępstwo więcej nic już nie zmieni.

 • Oceniono 4 razy 2

  ale, czy to Petru czy lider oPOzycji Kijowski już udowodnili, że NIE było quorum? Czy tylko takie są ich przypuszczenia?

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 2

  Skoro przyjęli niezgodnie z prawem, to Duda nie podpisze. Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane