Jest odpowiedź rządu na smog. Będą dopłaty, ograniczenia i program "Czyste powietrze"

Pozamykane szkoły, darmowa komunikacja miejska i wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza zmobilizowały rząd do działania. Wicepremier Mateusz Morawiecki wspomniał o "kilkunastu bardzo ciekawych propozycjach".

- Mamy kilkanaście bardzo ciekawych propozycji, w tym również (...) podpisanie rozporządzenia w zakresie jakości kotłów, które zdecydowanie poprawi jakość powietrza - mówił wicepremier Morawiecki podczas czwartkowej konferencji.

Zapowiedział również rozporządzenia dotyczące paliw, czy elektromobilności. - Na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów potwierdziliśmy i wypracowaliśmy kilkanaście nowych działań z obszaru podniesienia jakości powietrza. Ustaliliśmy również (...), że będziemy mieli specjalny program "Czyste Powietrze". To był temat, którym nasz rząd zajmie się na zasadach priorytetowych. Mamy też wiele dodatkowych pomysłów, które mają poprawić jakość powietrza - zacytował wypowiedź ministra PAP.

Jako rozpatrywane rozwiązania podano m.in.:

- instalowanie czujników odpowiedzialnych za wykrywanie zanieczyszczeń w specjalnych miejscach

- upowszechnienie badań jakości powietrza

- działania dotyczące spalanych materiałów

- zachęty ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

- dopłaty do wymiany kotłów na ekologiczne

- od 2018 r. zakaz sprzedaży i montażu kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych

Energooszczędne domy

Morawiecki podkreślił również, że rząd przykłada dużą wagę do produkcji energooszczędnych w budownictwie mieszkaniowym. Wskazał m.in. na program termoizolacji i domy pasywne. 

Organizacje pozarządowe informują, że rocznie na 200 tys. sprzedanych w Polsce pieców węglowych aż 140 tys. stanowią tanie, o niskich standardach emisyjnych. To tzw. kopciuchy, odpowiedzialne za część groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, które ostatnio pokryły powierzchnię połowy kraju.

Ministerstwo Energii poinformowało, że w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych zostaną skierowane przepisy dotyczące sytemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw czy wymagań jakościowych dla paliw stałych. Dzięki nowym rozporządzeniom do obiegu nie powinny trafić materiały opałowe najniższej jakości.

Nowe regulacje i zaostrzenie dotychczasowych norm są niezbędne. Podczas ostatnich mrozów, kiedy paliliśmy w piecach czym popadnie, Polska stała się krajem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie.

Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami środowiska umiera 45 tys. Polaków. 

 

Więcej o:
Komentarze (113)
Jest odpowiedź rządu na smog. Będą dopłaty, ograniczenia i program "Czyste powietrze"
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 27 razy 27

  ...oraz elektryczne auta, obniżenie vat, a Macierewicz nigdy nie będzie ministrem obrony.

 • grzechumann

  Oceniono 28 razy 24

  Ja piedrolę. Na to jest JEDNO, PROSTE rozwiązanie: TANI GAZ! I koniec kombinowania. Oni myślą, że ja palę węglem bo tak lubię?!? Nie.

 • habib78

  Oceniono 24 razy 22

  Jak trzeba upartyjnić Trybunał czy przejąć TV, to nocne głosowania, rach ciach, długopis, podpis.
  Jak trzeba zadbać o to, żeby nie truć Polaków, to program, slajdy, rozporządzenia.

 • zbycho52

  Oceniono 10 razy 10

  Mamy też wiele dodatkowych pomysłów, które mają poprawić jakość powietrza - zacytował wypowiedź ministra PAP.
  Jeden pomysl juz wprowadzili,zabrali forse dla Krakowa,ktora byla przeznaczona na walke o poprawe jakosci powietrza i dali ja Rydzykowi,ktory nawet nie pomodlil sie o to by powietrze bylo czystsze.

 • Zofia Świącik

  Oceniono 10 razy 10

  Szlag mnie trafia - był tani gaz- ludzie montowali piece gazowe, były komitety społeczne aby dociągną gaż do posesji (w mojej dzielnicy np) - kto cene gazu podniósł- no kto, był olej opałowy na grosze, następni montowali wygodne kotły na olej opałowy - i co nasze władze połapały sie że znowu można zarobić - i olej opałowy w cenie niedostepnej.
  A wystarczy cene gazu solidnie obniżyć na ogrzewanie - ile budynków ma gaz - a ci co nie mają pomóc im doprowadzić gaz do posesji - i problem smogu zniknie. Bo tonie samochody, ale zimą palenie w piecach daje ten smog.Normalny węgiel drogi, więc ludzie palą najtańszym miałem ( resztkami) ,i co się da spalić. Niestety w starych domach - kamienicach szczególnie mieszkaj a starsi ludzie, którzy nie maj a na opał. A rząd ma to wszystko w d...pie
  A czemu energia elektryczna jest taka droga - przecież to jest najbardziej ekologiczne ogrzewanie.

 • to.i.tamto

  Oceniono 8 razy 8

  A co z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych?

  Było duże halo 3 lata temu i nagle zniknęło.
  www.legislacja.gov.pl/projekt/12268453

  Skończy się tak, że przyjdzie lato, ludzie chwilowo zapomnieją o smogu a Moarawiecki o obietnicach i tak minie kolejny rok trucia. A za rok będą nowe obiecanki.

 • as-zalogowany

  Oceniono 7 razy 7

  " Pomimo wcześniejszych zapewnień, rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów za węgiel. W ogłoszonej 23 maja 2016 roku informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zabrakło programu Kawka – informuje Polski Alarm Smogowy." - taki cytat z zeszłorocznego newsa.

 • single_malt

  Oceniono 7 razy 7

  markety budowlane sa zawalone tanimi kopciuchami i mialem weglowym do tychze .
  Po co jakies "konsultacje spoleczne" jesli wiadomo doskonale gdzie jest problem . Zakaz sprzedazy mialu weglowego od zaraz i obnizka VAT na lepsze paliwa.
  Zreszta konsultacje spoleczne moga jak wiemy trwac tydzien jesli potrzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX