Legendarna czekolada produkowana w Polsce? Brytyjczycy wkurzeni. Oskarżają producenta o złamanie obietnicy

Legendarna dla Brytyjczyków czekolada Dairy Milk marki Cadbury jest produkowana we Wrocławiu - podał Mail on Sunday. Ta wiadomość poirytowała wyspiarzy, bo amerykański koncern Mondelez, przejmując w 2010 r. firmę Cadbury, obiecał, że nie wyniesie produkcji z historycznej fabryki w Birmingham. Spółka tłumaczy, że do Polski produkcję Dairy Milk przeniosła tylko na chwilę.

Brytyjczycy uważnie patrzą na ręce koncernowi Mondelez od 7 lat, kiedy w kontrowersyjnych okolicznościach, jeszcze jako Kraft Foods, nabył za ok. 11,5 mld funtów ich „ukochanego” rodzimego producenta słodyczy - firmę Cadbury. Firma założona w 1824 r. długo broniła się przed zakusami Kraft Foods i odrzucała kolejne oferty - przeciwko przejęciu protestował m.in. ówczesny premier Wlk. Brytanii Gordon Brown. Ostatecznie koncern uległ i choć oficjalnie zapewniano, że do porozumienia w sprawie sprzedaży doszło w przyjaznych okolicznościach, to analitycy nie mieli wątpliwości, że miało miejsce "wrogie przejęcie". 

Po przejęciu amerykański koncern, od 5 lat działający już jako Mondelez, obiecał, że nie wyniesie produkcji słodyczy Cadbury z historycznej fabryki Bournville w Birmingham. Teraz więc, gdy Brytyjczycy zobaczyli na opakowaniach czekolad Dairy Milk (95- i 300-gramowych), że te zostały wyprodukowane w fabryce Mondelez we Wrocławiu, podniósł się rumor. Brytyjczycy w pamięci mieli m.in. zamkniętą tuż po przejęciu fabrykę Cadbury w Somerdale. Pracę straciło wówczas ok. 400 osób. „Jestem rozczarowany. Bournville i Dairy Milk są jak synonimy” – mówił James Cadbury, członek rodziny założycieli firmy Cadbury.

Mondelez tłumaczy, że faktycznie produkcja legendarnej czekolady Dairy Milk (jej historia sięga 1905 roku!) została przeniesiona do Polski, ale tylko czasowo. Wszystko z powodu rozbudowy fabryki Bournville, m.in. instalacji nowych linii produkcyjnych. Inwestycja jest warta 75 mln funtów. Zresztą amerykański koncern doniósł, że brytyjski zakład już znów zajął się wytwarzaniem słynnej czekolady. „Chcemy zapewnić klientów, że twierdzenia, jakoby Bournville ‘miało przestać być sercem produkcji Cadbury, są kompletnie nieprawdziwe” – mówi rzeczniczka Mondelez.

Więcej o:
Komentarze (79)
Legendarna czekolada produkowana w Polsce? Brytyjczycy wkurzeni. Oskarżają producenta o złamanie obietnicy
Zaloguj się
 • kwiatpatologii

  Oceniono 14 razy 12

  Cadbury od wielu lat nie produkuje nic godnego uwagi a od czasu przejęcia przez Mondelez zeszło zupełnie na psy. Siła przyzwyczajenia jest wielka i lud brytyjski wciąż ten chłam kupuje. Warto nadmienić,że gdzieniegdzie tlą się zarzewia buntu - bojkot po zmianie receptury "czekoladowych" jajek wielkanocnych,lub oburzenie po zmianie sposobu pakowania czekoladek "Roses".

 • agnrodis

  Oceniono 21 razy 11

  Angielska "czkolada" jest jak mydlo, nie roztapia sie, tylko rozpuszcza. To jest produkt czekoladopodobny, bo zawiera maslo krowie zamiast masla kakowego.

 • java77

  Oceniono 10 razy 10

  o ile pamietam to Cadbury wybudowalo fabryke we Wroclawiu na poczatku lat 90.I jak dotad nic nie wskazuje na to zeby mieli sie z tąd wynosic;)

 • jarekdonek

  Oceniono 7 razy 3

  Firma broniła sie przed przejęciem, a przejęto ją za ogromne pieniądze.
  Nie to , co w Bolandii - tutaj styropiany oddawały za grosze WYŁĄCZNIE dochodowe zakłady.
  A jak która firma była opóźniona, to kosztem MILIARDÓW dolarów - jak Telekomunikację Polską - ją zmodernizowano, by nowy - państwowy wtedy - nabywca z Francji mógł ją przejąć i z miejsca mieć wielkie dochody. Bez grosza inwestycji !!!
  A Buzek, ta ....... a nazwała to "prywatyzacją" !
  O take Polskie siem Francuzy i Niemce byly i po to finansowały "Sprzedajność"

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Uciekaj myszko do dziury, bo cię tam złapie Cadbury!

 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Pawełek Wedla jak był grubszy to smakował dużo lepiej. Marketing kazał go zmniejszyć - i smak już nie ten ...

 • aarvedui

  Oceniono 4 razy 2

  Ojej, czyli oznacza to, że brytyjczycy są nacjonalistami i faszystami ?
  Bo kapitał nie ma narodowości, a obrona własnych marek i przemysłu to faszyzm, albo nawet i nazizm.

  Tak mnie przez lata nauczyła Wyborcza swoimi tekstami, więc teraz się trochę gubię i nie wiem już jak mam myśleć.

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  przeciez to jest swinstwo nie do jedzenia, ile w tym cukru, ile kakao?
  kultowe czekolady to maja w Belgii i Szwajcarii

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  To tak trochę jakby Kasztanki - Wawelu produkowano w Taszkencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX