Morawiecki w Davos dogadał się z wielkim koncernem. ABB zatrudni w Polsce 2 tys. osób

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

W Krakowie powstanie kolejne zaawansowane Centrum Usług Wspólnych. Tym razem uruchomi je szwajcarski koncern ABB, gigant w branży energetycznej oraz automatyki przemysłowej. Poinformował o tym w Davos minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Ponoć Ministerstwo Rozwoju kusiło Szwajcarów z ABB już wcześniej. - To efekt też rozmów wcześniejszych, ale przypieczętowaliśmy je tutaj, w Davos - mówił w czwartek Morawiecki cytowany przez PAP. - W centrum zostaną zatrudnieni specjaliści wysokokwalifikowani, co bardzo mnie cieszy - dodał.

Będzie w nim docelowo pracować - jak zapowiada wicepremier - 2 tys. pracowników świadczących usługi z zakresu finansów, systemów informatycznych, zarządzania zasobami ludzkimi oraz łańcucha dostaw dla klientów ABB. Będzie to jeden z sześciu tego rodzajów ośrodków szwajcarskiego koncernu na świecie. Ma to być jego największe Centrum Usług Wspólnych na świecie. Otwarcie nowej placówki Morawiecki zapowiada już na marzec.

Wicepremier twierdzi też, że ABB zamierza rozszerzyć współpracę z krakowskimi ośrodkami akademickimi (Politechniką Krakowską i Akademią Górniczo-Hutniczą) w obszarach wymiany wiedzy i podejmowania wspólnych prac rozwojowych.

Będzie wsparcie od państwa

PAP donosi również, że nowa zagraniczna inwestycja w Krakowie będzie dofinansowana przez państwo. ABB - jak mówił w Davos wicepremier - otrzyma 4,9 mln zł grantu na zatrudnienie w ramach programu wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki 2011-2023. Umowa w tej sprawie jest w trakcie negocjacji między resortem rozwoju a spółką. Przewiduje ona, że Szwajcarzy muszą zainwestować 11 mln zł i zatrudnić 784 osoby, w tym 95 proc. z wyższym wykształceniem.

Kraków dla ABB nie jest całkowicie ziemią nieznaną. Szwajcarski koncern ma tu już dwa centra usług biznesowych. A w całej Polsce 11 fabryk i 25 biur - w ośmiu lokalizacjach: Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu, we Wrocławiu, w Nowej Wsi Lęborskiej i Warszawie. Koncern łącznie zatrudnia już nad Wisłą 4,2 tys. osób i osiąga tutaj przychody na poziomie 2,7 mld zł rocznie.

Zobacz też: Morawiecki: inwestycja Daimlera w Polsce prawie przesądzona

Zobacz także
Komentarze (233)
Morawiecki w Davos dogadał się z wielkim koncernem. ABB zatrudni w Polsce 2 tys. osób
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 49 razy 37

  tylko, że ABB mówiło o zwiększeniu swojej obecności w Polsce jeszcze przed wyborami...

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 36 razy 22

  "zagraniczna inwestycja w Krakowie będzie dofinansowana przez państwo". Ciagle to slysze i nigdy nie zwrocilo to na mnie szczegolnej uwagi, zawsze myslalem, ze to dobrze. Ostatnio jednak rozmawialem z Niemcem, ktory taka inwestycje w Polsce musial przeprowadzac jako pracownik. I on powiedzial mi, ze w Niemczech wszyscy patrza na to ze smiechem. Mowil, ze niemiecki rzad nigdy nie wspomoglby zagranicznej inwestycji w Niemczech, bo to wzmacnianie konkurencji z zagranicy i oslabianie wlasnego panstwa. Niemcy probuja poprzez przepisy i normy, poprzez wspieranie inicjatyw wlasnych ludzi, poprzez prace naukowe uniwerytetow i innych uczelni wyzszych wspomagac wlasnych ludzi do zalozenia firm, albo wspomagaja poprzez pomoc naukowa swoje male firmy, aby wytrzymaly konkurencje swiatowa. Do tego bank gospodarczy wspomaga ekspansje niemieckich firm zagranica poprzez odpowiednie zabezpieczenia i ubezpieczenia. Mowil, ze w Niemczech wielki wrzask by byl, gdyby ktos wspomog zagraniczna firme. To samo jest w Japonii, w ktorej tez byl. I pomyslalem, ze cos w tym jest.

 • starykawaler35

  Oceniono 17 razy 15

  ile ABB zaplaci podatkow???nie interesuje mnie ile zaplaca ludzie tam zatrudnieni tylko ile zaplaci firma...ile premierze?no ile?

 • jan.w2

  Oceniono 18 razy 6

  I płaca 13 zyli na godzinę? I coś tu bankster z bożej łaski Morawiecki kreci. Ględzi o 2 tys zatrudnionych, a wszystko co szwajcary muszą to wydać 6,1 melona i zatrudnić, nie wiadomo na jak długo, tylko 784 ludków po studiach na infolinie.

 • ajg62

  Oceniono 5 razy 5

  To kłamstwo !. ABB planowało to od dwóch lat w tym celu podpisało umowę na wynajem budynku przy rondzie mogilskim w Krakowie ponad dwa lata temu . Budynek jest już wybudowany i zajęty przez ABB . KLAMCA jak wszyscy w PIS

 • kontra.punkt

  Oceniono 9 razy 5

  Dal koncernu to czysty zysk - otrzyma dobrze wykształconych ludzi za cenę pracowników na zmywaku. W takich centrach usług niezbędna jest dobra znajomość języka angielskiego, a jak ktoś zna język na poziomie C1 i jest fachowcem to bez problemu znajdzi pracę na Zachodzie za inne pieniądze i w nieosiągalnym u nas standardzie.

 • arbor_1

  Oceniono 11 razy 5

  a miało być wszystko polskie, żadnych wyzyskiwaczy "narodu polskiego", żadnych montowni, żadnych obcych -- i co? Chwalą się, że nowi przyjdą. To jak to jest?

 • Oceniono 6 razy 4

  te samo ABB za zgoda rzadu polskiego na poczatku 90 przejelo za grosze za zgoda rzadu polskiego swojego glownego konkurenta na rynku swiatowym elblag zamech i go likwidujac w ten sposob pozbyli sie konkurencji przejmujac wszystkie maszyny zamechu a teraz bedzie oferowalo miejsca pracy z dofinansowanem rzadu co zahipokryzja

 • tomala44

  Oceniono 8 razy 4

  Koncern bedzie zwolniony of podatku przez 20 lat i zatrudni 2 tys ukraincow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje