Najnowszy raport o korupcji. "Jest odczuwana przez Polaków na co dzień"

29. miejsce na 176 państw zajęła Polska w najnowszym raporcie postrzegania korupcji. - Niewielki wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim pokazuje, że korupcja jest odczuwana przez Polaków na co dzień - komentuje Angelika Ciastek-Zyska z firmy doradczej PwC

Transparency International, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz zwalczania korupcji w życiu publicznym, pokazała swój najnowszy raport, za 2016 r., na temat postrzegania korupcji przez mieszkańców poszczególnych krajów. Żaden z przebadanych pod tym kątem krajów nie zdobył w nim maksymalnej liczby 100 punktów.

Północ Europy na czele

Po raz kolejny na samej górze zestawienia znalazły się kraje nordyckie. Na pierwszym miejscu Dania - 90 punktów, dalej Finlandia - 89, Szwecja - 88 i Norwegia 85 punktów. Na pierwszym miejscu z 90 punktami znalazła się też razem z Danią, Nowa Zelandia. A przed Norwegię wskoczyła Szwajcaria – 86 punktów. Na końcu rankingu wylądowały Korea Północna (12), Południowy Sudan (11) i Somalia (10 punktów).

Słaba średnia

Ponad 2/3 ocenianych krajów uzyskało mniej niż połowę maksymalnej możliwej do zdobycia liczby punktów. Średnia liczba uzyskanych punktów w ujęciu globalnym to 43, co autorzy rankingu uznają za próg powszechnej korupcji w sektorze publicznym w danym kraju. Polska uzyskała tyle samo punktów co rok wcześniej - 62 pkt. Dało to awans z 30. na 29. miejsce w całym zestawieniu. Znaleźliśmy się przy tym na 16. pozycji wśród krajów europejskich. Za Polską znalazły się nie tylko kraje z Europy Środkowo-Wschodniej: Litwa (38.), Czechy (47.), Łotwa (40.), Słowacja (54.) i Węgry (57.), ale i kraje z Europy Zachodniej: Hiszpania (41.), Grecja (69.) czy Włochy (60.), które w większości przypadków zanotowały rankingowe spadki.

Nierówności napędzają korupcję

Autorzy raportu zwracają uwagę, że korupcję napędzają nierówności dochodowe. To, że większość klepie biedę, a nieliczni pławią się w dobrobycie. Często przy tym zdobytym w sposób nieuczciwy. Popycha to obywateli w stronę populistów, którzy obiecują rozprawę z korupcją i odebranie przywilejów, bogatszym. Tak się nie dzieje, ale to paradoksalnie jeszcze mocniej napędza populistów, którzy przekonują, że walka z przywilejami i korupcją jest trudniejsza niż myśleli, że opór odrywanych od przysłowiowego koryta jest niezwykle silny.

Polska korupcyjna codzienność

- Od momentu, kiedy w 2005 r. Polska pojawiła się w zestawieniu Transparency International, zajmując odległą 70. pozycję, wykonaliśmy mnóstwo pracy, by poprawić kondycję ekonomiczną kraju i uzdrowić mechanizmy zachodzące w naszym otoczeniu społeczno-gospodarczym - komentuje Angelika Ciastek-Zyska, menedżer w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć w PwC.

Jej zdaniem, choć jesteśmy przedstawiani jako jedni z liderów w regionie - wyprzedza nas tu jedynie Estonia (22. miejsce - 70 punktów) -  wciąż wiele przed nami, by dorównać standardom antykorupcyjnym w krajach nordyckich, Nowej Zelandii, czy w Szwajcarii. - Niewielki wzrost, który notujemy, pokazuje, że korupcja jest odczuwana przez Polaków na co dzień i że w ciągu minionego roku prawdopodobnie niewiele się zmieniło w tym zakresie - ocenia ekspertka PwC. Zdaniem ekspertki, duży wpływ na skuteczność działań zapobiegających występowaniu zjawiska korupcji w Polsce będzie miała współpraca państwa i jego instytucji z sektorem prywatnym. Potrzebny jest sygnał z góry, ale też tworzenie przejrzystych regulacji i konsekwencja w ich egzekwowaniu. - Takie systemowe, konsekwentne podejście powinno nam zapewnić nie tylko awans w indeksie postrzegania korupcji w kolejnych latach, ale przede wszystkim odczuwalny wzrost jakości funkcjonowania naszej gospodarki - mówi Angelika Ciastek-Zyska.

Więcej o:
Komentarze (14)
Najnowszy raport o korupcji. "Jest odczuwana przez Polaków na co dzień"
Zaloguj się
 • zielony_wesolek

  Oceniono 6 razy 2

  Korupcja zaczyna być na masową skalę, jest coraz gorzej z tygodnia na tydzień, tak od około roku! Objęło nawet TK.

 • Paul Tomas

  Oceniono 6 razy 2

  Poczekajmy aż te badania uwzględnia dojście do władzy PiSu, jestem pewien że poprawiamy nasza pozycję w dół i to o dobre kilkanaście pozycji. Pozycja Korei Północnej zagrozona.

 • spokojswiety

  Oceniono 5 razy 1

  Najpierw trzeba zrobić porządek ze skorumpowanym systemem sądowniczym i uporządkować skorumpowaną prokuraturę. Jeśli system prawny w kraju będzie uczciwy to nie będzie problemu z korupcją. Sędziowie i prokuratorzy są skorumpowani tak przez politykę jak i przez biznes. Niezawisłość i uczciwość sądów czy prokuratorów to obecnie frazes, a żadna grupa polityczna nie miała do tej pory odwagi, żeby to bagno uporządkować. To niezmiernie trudny i długotrwały proces, a Ci co za takie porządki się wezmą będą to robić narażając życie swoje i swoich bliskich.

 • smiki48

  Oceniono 1 raz 1

  Cały ten ranking jest niewiele wart.skoro najbardziej skorumpowanym państwem świata jest Korea Północna. Dyktatura z założenia nie może tolerować łamania zasad przez nią ustalanych. I gdyby była tak wielka korupcja, czyli działania sprzeczne z intencjami Kim Dzong Una, to byłoby tysiące rozstrzelanych za korupcję ludzi. Żaden dyktator nie lubi byc okradanym. A w Korei Płn. obowiązuje zasada "Państwo to ja"

 • tinorossi

  0

  W Polsce trzeba skonczyc z lapowkami dla lekarzy! Ale kto sie za to wezmie? Żaden minister tego problemu tabu nie ruszyl i nie ruszy. Przykre to, szczegolnie w kontekscie szpitali, oddzialow szpitalnych gdzie nikt nie bierze kopert, a takie tez sa, i tacy lekarze tez sa. I chwala im za to. Niestety sa rowniez takie do ktorych bez lapowki sie nawet nie dostaniesz, nie mowiac o daninie za operacje, ktora trzeba uiscic. Pacjenci sie zadluzaja, chodza znerwicowani, bo nie wiedza " ile?" - trzeba dac.

 • kiks11

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce trzeba przede wszystkim zrobić porządek z korupcją polityczną i wyborczą. Pislam powinien zacząć od siebie.

 • kynos1

  0

  Serio macie do czynienia z korupcją na co dzień? W znaczeniu - nie chodzi o artykuły, opowieści innych itd. Korumpujecie albo jesteście korumpowani co dziennie? Może na tym polega różnica pomiędzy północą i nami.

 • stupid_writer

  Oceniono 3 razy -1

  Prawo przestało działać po umorzeniu kradziezy dziesiatek miliardow w Komisji Majatkowej! Pokazano, ze mozna!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX