Rafalska prosi Państwową Inspekcje Pracy o kontrolę Auchan w sprawie 500 plus

O interwencję poprosiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W krótkim komunikacie resort poinformował o konieczności "pilnego przeprowadzenia kontroli oraz przekazania raportu pokontrolnego".

Na początku roku pracownicy Auchan dostali do wypełnienia zaświadczenia, w których musieli zadeklarować, czy korzystają z programu 500 plus i na ile dzieci. Informacja była potrzebna pracodawcy do ustalenia pełnego dochodu i na jego podstawie wyliczenia wysokości wsparcia, z jakiego pracownik będzie mógł skorzystać w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zasada naliczania zasiłków z ZFŚS jest prosta - im większy dochód na osobę w rodzinie, tym mniejsze świadczenia przysługują.

Choć deklaracje są dobrowolne, to DGP, który jako pierwszy poinformował o sprawie, powołuje się na anonimowe zapewnienia pracowników, że byli oni straszeni zwolnieniem z pracy, jeżeli odmówią wypełnienia formularza.

To wywołało reakcję ministerstwa:

Pismo minister RafalskiejPismo minister Rafalskiej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Auchan działało zgodnie z prawem?

Według działającej w sieci handlowej "Solidarności", forma zbierania zaświadczeń od pracowników jest niezgodna z prawem.

W rozmowie z PAP Dariusz Paczuski z NSZZ "Solidarność" powiedział, że do związku zgłaszają się pracownicy, którym pracodawca "grozi negatywnymi skutkami", jeśli nie podpiszą zaświadczenia ws. otrzymywania środków z programu "Rodzina 500 plus". Jak dodał, świadczenie z programu "500 plus" nie powinno być wliczane do dochodu.

Cytowani przez DGP prawnicy wskazywali, że przepisy o ZFŚS są niejednoznaczne. Jeżeli w regulaminie zakładu pracy znalazłby się zapis o konieczności uwzględnienia dochodu z 500 plus, to pracownik chcąc korzystać z dodatkowej formy wsparcia, powinien go podać. Co więcej, niewypełnienie deklaracji mogłoby skutkować nieuwzględnieniem pracownika przy podziale środków z funduszu.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało wyjaśnienie, z którego wynika, że " Ustawa nie określa sposobu ustalania sytuacji socjalnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. (...) Dotyczy to także uwzględniania bądź nieuwzględniania świadczenia wychowawczego 500 plus w dochodzie rodziny pracownika ubiegającego się o świadczenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych."

Oznacza to, że Auchan miało prawo zapytać o 500 plus, jednak najprawdopodobniej pominęło jeden istotny szczegół. - "Pracodawca określa w regulaminie w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, zasady i warunki korzystania z funduszu, uwzględniając kryteria socjalne oraz zasady przeznaczania funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej."

Dla przykładu w Biedronce pracownicy również są pytani o 500 plus, ale uzgodniono to wcześniej ze związkami zawodowymi.

Tymczasem pracownicy Auchan zaskoczeni pytaniem zaczęli podejrzewać, że złożone deklaracje posłużą w przyszłości do różnicowania wypłat.

Co na to Auchan?

Sieć zaprzecza informacjom, że zbiera pod przymusem tego typu oświadczeń od wszystkich pracowników. Oto pełna treść oświadczenia:

"Stanowisko Auchan Polska w sprawie składanie oświadczeń 500+ 
 
Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.  

Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń Funduszu Socjalnego składają swoją prośbę do Członków Komisji Socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny.  

Składanie oświadczeń jest realizacją wymogu, jaki stawia na Pracodawcy ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli zróżnicowania świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny (najwyższe świadczenia dla pracowników o najniższym dochodzie na członka rodziny). 

Nieprawdą jest, że oświadczenia te są zbierane od wszystkich pracowników, pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu." 
  
Dorota Patejko 
Dyrektor ds. Komunikacji  
Auchan Retail Polska

 

 

 

Więcej o:
Komentarze (85)
Rafalska prosi Państwową Inspekcje Pracy o kontrolę Auchan w sprawie 500 plus
Zaloguj się
 • abxcd

  Oceniono 41 razy 25

  Tu popieram Auchan. A jakco sie komus chce ukrywac dochod i oszukiwac pracodawcw to.... won.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 27 razy 23

  ROTFL cóż za dobrze naoliwiona maszyna, w której o kontrolach decyduje się na szczeblu ministerstwa.

 • Jarek Szarnecki

  Oceniono 25 razy 19

  wiele hałasu, jeśli osoba nie chce składać oświadczenia, należy przyjąć ze pobiera 500+ i odpowiednio policzyć podstawę do wsparcia z zfśs i tyle w temacie. Cos mi się wydaje ze raban robią ci co chcą dostać więcej i nie wykazać 500+...

 • matuniak2

  Oceniono 13 razy 13

  Jak dla mnie to standardowa procedura dla ustalenia dochodu na członka rodziny. To obowiązkowe, bo fundusz socjalny ma wspierać najuboższych, czyli np. matkę samotnie wychowująca dziecko, bez prawa do 500+

 • pawelekok

  Oceniono 17 razy 13

  Pani minister nie zna prawa, którego egzekwowania będą potem pilnować urzędy skarbowe. Otóż mają one prawo do kontroli do 5 lat wstecz wszelkich form pomocy udzielonej przez ZFŚS i, jeśli pracodawca nie dopełnił obowiązku uzyskania od wspomaganego pracownika oświadczenia o "całkowitych dochodach brutto przypadających na członka rodziny" (a to oznacza wszystkie wpływy do budżetu gospodarstwa domowego, nie tylko pensje, ale i dodatkowe dochody podzielone przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym), to US będzie miał prawo ukarać pracodawcę grzywną, a pracownikowi zaliczyć udzieloną pomoc jako dodatkowy dochód i naliczyć mu wstecz podatek z odsetkami.

  W tej chwili akcja takich oświadczeń jest prowadzona w większości firm i to we współpracy ze związkami. Widocznie związki w Auchan są dość niekumate. Pani minister zapewne też.

 • van_norden

  Oceniono 13 razy 11

  Niech wyślą inspekcję robotniczo-chłopską. Zaraz wytropi spekulantów

 • heroned

  Oceniono 12 razy 8

  I co w tym niejasnego dla Rafalskiej? Babę należy skontrolować

 • maciej261

  Oceniono 17 razy 7

  Cały 500+ to jedna wielka patologia. Ludzie się zwalniają i pracują na czarno by dostać 500. 500+. powinno być utrzymane przez partię opozycyjną która przepędzi bolszewików w postaci pisuarów. Ale utrzymane nie jako fundusz gotówkowy, ale jako kwota wolna od podatku - promując w ten sposób pracujących a nie menelstwo.

 • Michał Adamczyk

  Oceniono 8 razy 6

  zabierzcie te interesy z polski, niech cebulaki pisdowskie stoją znowu po habaninę w kolejkach do sklepów społem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX