Niemiecki gigant zapłaci sowitą karę. Miał pomagać rosyjskim oligarchom w praniu pieniędzy

Brytyjskie i amerykańskie komisje nadzoru finansowego nałożyły na Deutsche Bank kary o łącznej wysokości 629 mln dolarów. Instytucje podejrzewają bank o pomoc rosyjskim oligarchom w wyprowadzeniu z kraju 10 mld dolarów.

Amerykański Department of Financial Services w Nowym Jorku oraz brytyjska Financial Conduct Authority (FCA) – odpowiedniki polskiej Komisji Nadzoru Finansowego – nałożyły na Deutsche Bank kary w wysokości odpowiednio 425 mln dol. i 163 mln funtów (204 mln dol.) – podaje Bloomberg. Oskarżenie dotyczy tzw. mirror trades, czyli analogicznych transakcji przeprowadzanych przez różne oddziały w tym samym czasie.

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, transakcje pozwoliły na zamianę rubli na dolary i wyprowadzenie pieniędzy z Rosji. Deutsche Bank zgodził się już zapłacić nałożoną przez Amerykanów grzywnę.

Brytyjska FCA podała, że od kwietnia 2012 do października 2014 r. rosyjscy klienci przetransferowali poprzez brytyjski oddział banku ponad 6 mld dolarów na zagraniczne konta, m.in. na Cyprze, Litwie i w Estonii. Kolejne 4 mld zostały przeniesione w "podejrzanych, jednostronnych transakcjach".

Dzięki 6 tys. lustrzanych transakcji we wspomnianym okresie klienci mogli wyprowadzić pieniądze w kraju bez konieczności informowania regulatorów. Mieli kupować akcje dużych firm za ruble, podczas kiedy ta sama ich liczba była sprzedawana w londyńskim oddziale za dolary. Choć same transakcje nie są nielegalne, ich forma sugeruje, że doszło do naruszenia prawa. Deutsche Bank nie był w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu kontroli ryzyka.

Dyrektor administracyjny Deutsche Banku Karl von Rohr oświadczył, że bank pracuje nad rozwiązaniem sprawy.

– Współpracujemy z regulatorami i instytucjami prawnymi, które prowadzą własne śledztwa – napisał w opublikowanym na stronie internetowej memorandum do pracowników. – Mamy jeszcze pewną drogę do przejścia, jeśli chcemy zostawić za sobą te kwestie, ale będziemy nadal pracować nad rozwiązaniem, krok po kroku" .

 

Więcej o:
Komentarze (9)
Niemiecki gigant zapłaci sowitą karę. Miał pomagać rosyjskim oligarchom w praniu pieniędzy
Zaloguj się
 • Mac Artur

  Oceniono 2 razy 2

  Autor artykuliku zostanie sowicie za swoją polszczyznę wynagrodzony :)

 • xroberto

  Oceniono 6 razy 2

  sjp.pl/sowity - bardzo obfity, szczodry, bogaty; suty, znaczny

  Takiego słowa należy użyć raczej przy czymś, co przynosi korzyść, np. sowita nagroda, sowita zapłata.
  Do kary to nie pasuje. W każdym razie ja słyszę zgrzyt w sformułowaniu "sowitą karę".
  Może wypowie się jakiś fachowiec-językoznawca?

 • onduma

  Oceniono 4 razy 2

  Amerykanskie sady "skazuja" nieamerykanskie fit=rmy na placenie kalichs absurdalnych kar USA. Takie BP zaplacilo 50 miliardow. Nie slyszalem aby USa placilo innym panstwom a juz nie slyszalem aby jakies panstwo sadzilo formy USA. USA to taka wspolczesna III Rzesza

 • bart5554

  Oceniono 7 razy 1

  Wyborcza, nie lękajcie się prawdy i napiszcie wprost: Deutsche Bank pomagał Rosjanom w praniu brudnych pieniędzy!

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 2 razy 0

  trolle na dyżurze może jakieś uwagi dotyczące treści a nie na opakowania, ktoś chętny?

 • zionerloco

  0

  SKUR*ESYNY LITOŚCI!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX